שתף קטע נבחר

חיפה: צו מניעה הוצא נגד ציד חזירי בר

בית המשפט אסר על עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים לצוד את להקות חזירי הבר הפולשים לשכונות מגורים באזור הכרמל, לאחר שהניסיון לגרשם עלה בתוהו. "ניסיון אחד במשך שנתיים אינו מספיק כדי להצדיק המתת בעלי-חיים", קבע השופט בהחלטתו

האם זהו סוף לניסיונות לדלל את אוכלוסיית חזירי הבר באזור חיפה? בית משפט השלום בחיפה הוציא הבוקר (א') צו מניעה, האוסר על רשות הטבע והגנים ועיריית חיפה לאפשר או לבצע ציד חזירי בר בשכונות העיר. בנוסף פסק בית המשפט כי הצו תקף עד למתן החלטה אחרת לפי בקשת הרשות - ולאחר שיינקטו אמצעים אחרים לגירושם מאזור הכרמל. עוד נקבע כי יש לקיים ניסיון נוסף לגירוש החזירים מבלי להמיתם.

 

בעקבות עלייה במספר התלונות של תושבי העיר על פלישת חזירי בר לשכונותיהם ומנגד, התנגדותם של תושבים אחרים לטיפול המוצע בתופעה, התקיימו בשבועות האחרונים כמה דיונים בנושא. את הציד המתוכנן מנעה הבקשה למתן צו מניעה, שהוגשה לפני כשבועיים בידי עמותת "תנו לחיות לחיות" ותושבים מקומיים. 

 

"התלונות שהתקבלו הן על נזק לרכוש בלבד, לא על פגיעה באדם על-ידי חזיר בר או הדבקה במחלה המשותפת לאדם ולחיה", טענה העמותה בבקשה שהוגשה. "בנוסף לא נבדקו ולא נוסו אמצעים אחרים למניעת כניסת חזירי הבר לשכונות

העיר, בהם גידור, הברחה באמצעות כלבים, תותחי גז או רעש, רדיו, או חומר הרתעה ביולוגי".

 

עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים התריעו מצדם כי "נוסו אמצעים אחרים ואין צורך להמתין לפגיעה בגופו של אדם כדי לנקוט פעולה להרחקת חזירי הבר", אולם לא שכנעו את השופט מנחם רניאל. לטענת הרשות, הניסיונות לגדר את היציאות מהוואדיות וכן מספר מבצעי גירוש באמצעות ציידים וכלבים, כשלו.

 

"השימוש באמצעי רעש ובחומרי הדברה ביולוגיים אינו יעיל מכיוון שהוא אינו ממוקד לחזירי הבר", ציין רניאל בהחלטתו, "ויכול לפגוע גם בבעלי-חיים ביתיים כגון חתולים וכלבים. לא ניתן להסכים שניסיון הגירוש הוא כישלון אם החזירים חזרו כעבור שנה וחצי שנתיים. אפשר שבינתיים הצטמצמו עוד יותר שטחי המחיה שלהם או שעלה מספרם. ניסיון אחד במשך שנתיים אינו מספיק כדי להצדיק המתה של בעלי-חיים עקב הסכנה להפרעה שהם מפריעים לבני האדם באזורים מאוכלסים".

  

"כנראה שהדבר הקל ביותר והזול ביותר הוא ירי בחזירי בר", אומר בתגובה עו"ד ראובן לדיאנסקי, המנכ"ל והיועץ המשפטי של "תנו לחיות לחיות". "אך לפני שנוקטים בצעד קיצוני כל-כך של המתת חיות, חלה על הרשויות חובה בסיסית של ביצוע פעולות פוגעניות פחות".

 

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה כי "נלמד את הסוגיה ונעשה כל מאמץ לגרש את החזירים בכל דרך אפשרית. במידה ולא נצליח, נחזור לפתחו של בית המשפט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"הדבר הקל והזול הוא לירות בחזירים". ארכיון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים