שתף קטע נבחר

האיום החדש על שלום לבנון: פתח אל-איסלם

גוף מטעם המודיעין הסורי שנועד לערער את יציבותה של לבנון - או ארגון טרור המסונף לאל-קאעידה? תהיה השתייכותו אשר תהיה, ארגון פתח אל-איסלם, שאנשיו ניהלו היום קרבות קשים נגד חיילים בצפון לבנון, מסתמן כאיום הנוכחי על שלומה ויציבותה של המדינה למודת הסבל

ארגון הטרור פתח אל-איסלם, שלוחמיו נאבקו בחיילי צבא לבנון היום (א') בקרבות קשים שגבו את חייהם של עשרות בני אדם, מסתמן כאיום העדכני ביותר לשלומה של לבנון.

 

למרות שהוא עלה לכותרות רק בסתיו האחרון, הוכיח הארגון הצעיר כי הוא מסוגל להמיט אובדן על לבנון. היום ניהלו פעילי הארגון קרבות קשים עם חיילים לבנונים, שבהם נהרגו לפחות 27 חיילים, 15 פעילי טרור ו-15 אזרחים - ונפצעו עשרות. טנקים של צבא לבנון ירו הלילה עשרות פגזים לעבר מחנה הפליטים הפלסטיני נהר אל-בארד, בתקווה לסלק משם את פעילי הארגון, שהקימו שם מחנה. הלחימה היום המחישה את הקשיים שבפניהם ניצב צבא לבנון, הנאבק בארגוני מיליציה שונים המחזיקים בכיסי התנגדות ברחבי המדינה.

 

מקורות ביטחוניים לבנונים ציינו כי בארגון חברים כמאה פעילים - שעימם נמנים לבנונים לצד לוחמים זרים מסוריה ומסעודיה, המשתייכים לזרם השמרני של האיסלם. בסיסו של הארגון ממוקם בנהר אל-בארד בצפון לבנון, אך פעילותו התרחבה גם לתוך העיר טריפולי, עיר סונית הידועה כמוקד לפעילות איסלמית פונדמנטליסטית.

 

מנהיג הארגון הוא על פי הערכות שאקר אל-עבסי, פלסטיני כבן חמישים, שבראיונות עיתונאים שהעניק הכפיש את ארצות הברית והודה כי הוא תומך באידיאולוגיה של ארגון אל-קאעידה של אוסמה בן לאדן. אל-עבסי, שגורמי ביטחון מעריכים כי השתתף בלחימה באפגניסטן ובעיראק, הורשע שלא בפניו על ידי בית משפט ירדני במעורבות ברציחתו של דיפלומט אמריקני. בית המשפט גזר עליו עונש מוות. ארגון אל-קאעידה בעיראק, ומפקדו דאז, אבו מוסעב א-זרקאווי, הואשמו בביצוע הרצח.

 

לטענת גורמים לבנונים, כאשר נרצח הדיפלומט בירדן, ריצה אל-עבסי עונש מאסר בסוריה, באשמה שתכנן פיגועים בתוך המדינה. אל-עבסי שוחרר ממאסר בסתיו האחרון, ואז על פי דיווחים חזר ללבנון - שם הקים את בסיס האימונים בנהר אל-בארד.

 

נוסח אופייני לארגונים המסונפים לאל-קאעידה

לטענת הרשויות בלבנון, הפיגוע הראשון שביצע ארגון פתח אל-איסלם אירע ב-13 בפברואר, אז הותקפו אוטובוסים מחוץ לביירות. בהתקפה נהרגו שלושה בני אדם. במרס, עצרו הרשויות כמה חברים בארגון, שלטענתם הודו כי ביצעו את ההתקפה, וטענו כי ראש החולייה הוא אזרח סורי, מוסטפא סיור.

 

דובר ארגון פתח אל-איסלם במחנה נהר אל-בארד, אבו סלים, סירב היום לציין אם הארגון מקיים קשר עם אל-קאעידה, אך טען כי מטרתו של הארגון היא לשחרר את מסגד אל-אקצה בירושלים ולהגן על הסונים. "אנחנו ארגון ג'יהאדי ואנחנו הנפנו את דגל האיסלאם", אמר בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית. הנוסח הזה שגור בפיהם של ארגוני טרור המסונפים לאל-קאעידה. 


מכונית שרופה בקרבות במחנה הפליטים נהר אל-בארד (צילום: רויטרס) 

 

עם זאת, מפקד משטרת לבנון אשרף ריפי דחה את הטענות כאילו הארגון קשור לאל-קאעידה - וטען כי מדובר בארגון סורי. "זה לא אל-קאעידה. זה ניסיון סורי לחקות את אל-קאעידה, חיקוי תוצרת סוריה", אמר ריפי.

 

מקורות ביטחוניים לבנוניים מאשימים כי הארגון הוקם על ידי שירותי המודיעין הסוריים, כדי לערער את היציבות בלבנון מאז הנסיגה שנכפתה על הצבא הסורי באפריל 2005. ואולם, סוריה דוחה כל קשר לארגון. שר הפנים הסורי האשים כי מדובר בארגון המסונף לאל-קאעידה, וציין כי הוא אף מתכנן לבצע פיגועים בתוך סוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעיל ארגון פתח אל-איסלאם (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מחנה הפליטים נהר אל-בארד
צילום: איי פי
מומלצים