שתף קטע נבחר

הסטודנטים קיבלו את ההסכם וחוזרים ללמוד

ברוב של 60% תומכים מול 36% מתנגדים, קיבלה נשיאות התאחדות הסטודנטים את טיוטת הפשרה שגובשה עם לשכת ראש הממשלה. ביום חמישי יחזרו הסטודנטים ללימודים

אחרי 37 ימים, הסטודנטים החליטו לשים סוף לשביתה: חברי נשיאות התאחדות הסטודנטים הארצית קיבלו הלילה (יום ג') את הסכם הפשרה שהציעה הממשלה לסיום השביתה במוסדות להשכלה הגבוהה. ההצעה התקבלה ברוב של 60 אחוזים מהנציגים שתמכו בהצעה, מול 30 אחוזים שהתנגדו לה. ארבעה אחוזים נמנעו. ביום חמישי, אחרי החג, יחזרו הסטודנטים ללימודים.

 

התנגדו להסכם הפשרה: נציגי אוניברסיטאות בן גוריון, חיפה, תל-אביב המכללות שנקר, ספיר, אורנים, אשקלון, בצלאל, תל חי, אפקה ומכללת קיי. מכללת ההנדסאים בתל-אביב נמנעה (לקריאת טיוטת ההסכם - לחצו כאן).


סטודנטים ניסו לפרוץ לחדר הישיבות (צילום: ניב קלדרון)

 

נשיאות ההתאחדות מורכבת מ-33 יושבי ראש אגודות סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ וישיבתה התנהלה בקריה האקדמית קריית אונו תחת אבטחה כבדה, בעוד מאות מפגינים בעד המשך השביתה מחוץ לאולם. שני סטודנטים התחזו לשליחי דומינו'ס פיצה וכשפתחו להם את הדלת, התנפלו בצעקות: "מכרתם אותנו. בגללכם נוכל להיות רק שליחים של פיצות".

 

טיוטת ההסכם גובשה לפני מספר ימים בשיתוף לשכת ראש הממשלה. לפי ההצעה - גובה שכר הלימוד בשנה הבא יוקפא, יוחזרו מיליארד שקלים במשך ארבע שנות תקציב למוסדות להשכלה גבוהה ומסקנות ועדת שוחט בנושא גובה שכר הלימוד יידונו עם הסטודנטים עד להשגת הסכמה לפני שיוגשו לממשלה.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, שתמך בהסכם, השיב לשאלת ynet אם הוא יכול לישון הלילה: "אני עוד אחשוב הרבה, קשה לחזור לשגרה, זה כמו ספורטאי שרץ ורץ וצריך רגיעה. זו אחת המערכות הכי טובות וחזקות בשנים האחרונות. הבאנו הישג, והישג יפה, אך אני מאמין שיש עוד המון עבודה מול הממשלה. רצינו לפרק ועדה, ובסופו של יום אנחנו מחליטים יחד עם הממשלה מה קורה עם המלצות הוועדה - כלומר, אנחנו מעליה. השגנו חזרה מיליארד שקל".

 

הוא מאמין שהממשלה תעמוד בהסכם: "אני אופטימי מטבעי, אני מאמין שבאמת תהיה הסכמה, אבל אם לא, השטח כבר הראה מה הוא יודע לעשות. לפני המאבק, הממשלה לא ספרה את ציבור הסטודנטים, הקימה ועדה באופן חד-צדדי, ניסתה ליצור דור א' ודור ב' בקרב הסטודנטים אך גילינו סולידריות והמאבק נשא פרי".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים בתל-אביב, בועז טופורובסקי, הצביע נגד: "לפי דעתי, ההסכם לא היה טוב אבל הרוב לא היה איתנו. זה נגמר. חוזרים ללימודים ביום חמישי. אנחנו מכבדים את החלטת הרוב, ומקווים שהמממשלה תעמוד במילה שלה ולא תלך נגד רוח ההסכם. אם יחליטו ללכת נגד ציבור הסטודנטים, הוא ידע להחזיר מלחמה".

 

אגודות הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים ובאגודת הסטודנטים במכללת יהודה שומרון ואריאל, הודיעו עוד לפני ההצבעה שיחזרו ללימודים ביום חמישי, לאחר חופשת חג השבועות.

 

בדיון הקודם על טיוטת ההסכם התפרצו עשרות סטודנטים לישיבה ולא אפשרו לקיים אותה. מחוץ לישיבה היו עימותים בין סטודנטים לבושים באדום התומכים בהמשך המאבק לבין סטודנטים בלבן, שקראו להפסקת השביתה.

פורסם לראשונה 21/05/2007 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציגי הסטודנטים בישיבה הלילה
צילום: ניב קלדרון
מחאת הסטודנטים נגמרה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים