שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

פחיות קוקה קולה: טעם החיים של רונן ליבסקי

לרונן ליבסקי יש 1,695 פחיות קולה מ-66 מדינות כשחלק ניכר מהאוסף מוצב במרכז המבקרים של קוקה קולה בבני ברק. החלום שלו הוא שהחברה תנפיק פחית עם התמונה שלו

כבר הרבה זמן שאני שומע על רונן ליבסקי ואוסף פחיות הקוקה קולה שלו. אמנם בעייתי לצלם כתבה שכזו, שכולה פרסומת בוטה למותג, אבל ליבסקי הפך כה פופולרי, כך שההחלטה התקבלה ויצאנו לביתו שבכפר יונה.

 

"אני ככל הנראה האספן הכי גדול בארץ", אומר לנו הבחור בן ה-25. "יש לי 1,695 פחיות מ-66 מדינות שונות בעולם, עם פריטים ייחודיים, כשהפחיות המקומיות עם הכיתוב בעברית מוציאות את שאר האספנים בעולם מדעתם, ושוות הון לא קטן". ואכן, חלק גדול של האוסף שייך לייצור המקומי, כאשר ניתן לראות כיצד פעם היתה החברה מנפיקה פחיות לכל אירוע: תחרויות ספורט, אירועי תרבות, פרסומות ועוד. כיום, אומר ליבסקי בצער, כבר אין כמעט פחיות המונפקות בעיצוב ייחודי לאירוע מסוים.

 

 

"אנשים ששומעים על האוסף או שנכנסים לאתר מעבירים לי פחיות בצורה שוטפת", מוסיף האספן הגאה. "ברוב המקרים מדובר באנשים שאספו כמה פחיות ופתאום רואים את הכמות שיש לי – ואז הם פשוט תורמים לי את האוסף שלהם".

 

מי שלא החמיצה את האוסף היא חברת "קוקה קולה" עצמה, שהצליחה משום מה (וכאן כל הקוראים שהם אספנים מטבעם יתלשו שערות) לשכנע את ליבסקי להשאיל לה את החלק הארי של האוסף שלה.

 

"זה נכון", מודה הבחור באנחה. "מה שיש לי בבית זה רק חלק קטן מהאוסף, כאשר רובו נמצא במוזיאון של החברה שנפתח בבני ברק, ושם יש קיר שלם של פחיות". עוד אני מתפעם כיצד ויתר זה על חלק הארי של האוסף, ורונן מקרב את פיו לאוזני ולוחש:"אל תדאג, הם קיבלו כמות אבל לא איכות. הפחיות הכי נדירות והכי שוות נשארו אצלי בבית..."

 

חלק מהפחיות עדיין מלאות מה שיוצר בעיה של חומר נפץ מתקתק. "זה נכון ומלחיץ מאוד" מודה האיש, "קרה לי לא פעם שפחית פשוט התפוצצה והמטירה גשם של קולה על חברותיה ועל כל החדר שלי, וזה בלגאן שפשוט חבל על הזמן". הפחיות הריקות לא נפתחות בצורה הרגילה של תלישת הלשונית, מהסיבה שזה מוריד את ערכה, אלא מחוררות בתחתיתן כדי להוציא את המשקה החום. אגב לשאלתי אם הוא בכלל אוהב את הטעם, עונה ליבסקי כי לדעתו זורמת בעורקיו יותר קולה מדם.

 

הבחור הצעיר אוסף כבר 10 שנים, והכל אצלו ממוחשב בצורה מושלמת – כל פחית נרשמת גם אצלו וגם באתר, כך שהוא יודע כל רגע נתון מה יש לו. המחשוב עוזר לו מאוד להשלים סדרות או לחפש באופן מאוד ממוקד פחיות ספציפיות, וכאחד שמקצועו הוא בניית אתרים- האתר שבנה מרשים ואינפורמטיבי, ואפילו לכתבה זו נבנה דף מיוחד בעברית, כיוון שרוב האתר מיועד לאספנים מחו"ל.

 

"אני אוסף כי כלל הפחיות הן דבר יפה בעיני, הן כולם למעשה אמורות להיות דומות אבל שונות לחלוטין. מה שכולם מחפשים הן הטעויות, וכאלו קשה מאוד למצוא, אבל כשמוצאים זו חגיגה". רונן מציג לי פחית כחולה, אחת שהודפסה הפוך, אחרת שמזמינה את כולם לאירוע שבוטל בגלל המלחמה, ועוד כמה שהטעויות בהן הופכות אותם לשלל רב: "השווי של פחית שנוצרה בטעות יכול להגיע לסכומים עצומים, כך למשל בכיתוב בכל העולם מופיעה המילה Classic על הפחיות בגלל טעויות שנעשו עם מוצרים שניסו לפתח ונכשלו".

 

מגוון הפחיות כה עצום עד כי נזכרתי באוסף ביצי ה"קינדר" של נורית יוסף, שם היה קטלוג מפורט שיצא כל שנה ובו כל פריט שיוצר אי פעם. ביקשתי מרונן שיראה לי את הקטלוגים שלו והוא פרץ בצחוק גדול: "אין, לא היה, ולא יהיה אי פעם קטלוג פחיות של קוקה קולה. אפילו החברה העולמית לא יודעת כמה פחיות שונות יש בעולם. כל ארץ מוציאה לעצמה מגוון פחיות, כל אירוע זוכה לפחיות, יש פרסומות על פחיות, סדרות שיוצאות - ואי אפשר לדעת מה יש ומה אין. אמנם היו כמה אספנים "כבדים" מאוד שניסו ליצור קטלוגים אבל כולם נכשלו".

 

לשאלה מה היה הכי משמח אותו, יורה רונן את התשובה מבלי למצמץ: "החלום שלי זה שהחברה תקדיש לי פחית אחת עם התמונה שלי עליה. לא למכירה ולא להחלפה, אלא נטו בשבילי אחרי כל מה שעשיתי עבורם".

 

אז הנה אספן שלא מבקש פחיות, לא מבקש פרסום, אלא מבקש פחית אחת קטנה עם התמונה שלו: לתשומת ליבם של הקודקודים בבני ברק.

 

ש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.  

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפחיות של רונן
צילום: אדם ליפסקי
מומלצים