שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את חוק זכויות הסטודנט

הכנסת אישרה חוק שמיטיב עם הסטודנטים: בין היתר הם יורשו להיבחן במועד ב' ללא הגבלה, להפגין מבלי להסתכן בסנקציות ויקבלו זיכוי בנקודת מס בשנים שלאחר סיום התואר

בשורה לסטודנטים: הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית את חוק זכויות הסטודנטים. החוק החדש מעגן לראשונה את זכויות הסטודנטים בישראל בנושאים כגון: בחינות ועבודות, תקנוני משמעת והטבות שונות.

 

החוק החדש, אותו יזמו ח"כ סילבן שלום (ליכוד) וח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), מונה שורה ארוכה של זכויות בשלל נושאים הקשורים ללימודים אקדמאים. כך למשל, עוגנה בחוק הזכות לגשת לבחינה במועד ב', ללא קשר לתוצאה שהשיג הסטודנט בבחינה הראשונה. גם חופש הביטוי של הסטודנטים עוגן בחוק והם יורשו להביע את עמדותיהם לגבי תוכן חומר הלימוד. בנוסף, הסטודנטים יורשו להתארגן ולהפגין מבלי שהנהלת המוסד האקדמי תוכל לנקוט כנגדם בסנקציות".

 

החוק קובע גם כי לא תהיה הפליה בין מועמדים בתנאי הקבלה למוסד אקדמאי. בנוסף, כל סטודנט יוכל לעיין במחברת הבחינה ואף לקבל העתק ממנה. ומה בנוגע למשמעת? ועדת משמעת במוסדות להשכלה גבוהה לא תתכנס ללא השתתפות הסטודנט שעניינו נדון בפניהן. כמו כן, כל מוסד אקדמי יחויב למנות נציב קבילות לסטודנטים.

 

החוק אף מעניק הטבות כלכליות לסטודנטים. כל סטודנט הזכאי לקבלת תואר ראשון, יקבל נקודת זיכוי אחת במס הכנסה. סטודנט שזכאי לתואר שני יהנה ממחצית נקודת הזיכוי. נקודת הזיכוי תינתן לשלוש שנים ממועד קבלת התואר, מחצית נקודת הזיכוי תינתן שנתיים מסיום התואר.

 

ח"כ שלום אמר: "החוק החדש הוא בשורה חשובה לציבור הסטודנטים בישראל. מדובר במהפכה אמיתית. זו הפעם הראשונה שאנו מעגנים את זכויות הסטודנטים בחקיקה. יותר הסטודנטים לא יהיו נתונים לגחמות של ראשי מוסדות ההשכלה הגבוהה. בכוונתי לפעול ולוודא שכל סעיפי החוק ייושמו בפועל".

 

ח"כ מילר הוסיף: "זהו יום חג לסטודנטים בישראל לאחר סיום מאבקם. לראשונה בישראל עוגנו זכויות הסטודנטים בחוק ובכך נקבע סקטור חזק במדינה. זוהי רק יריית הפתיחה לעשייה רבה בתחום ההשכלה הגבוהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים. הטבות חדשות
צילום: חיים צח
ח"כ שלום. בשורה לסטודנטים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מילר. יריית הפתיחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים