שתף קטע נבחר

אפרים קציר: למרות הגיל - פרס המתאים ביותר

בראיון ל-ynet אומר הנשיא הרביעי של מדינת ישראל כי פרשת קצב "הביכה וערערה את מעמד הנשיאות" וכי המשנה לראש הממשלה עשוי להחזיר למוסד את ערכו הראשוני: "הוא איש עם חזון וכושר ביצוע". קציר גם בירך על פרישתו מהמירוץ של הרב לאו: "הוא לא מייצג את כל מדינת ישראל"

"האיש המתאים ביותר לתפקיד, על אף גילו, הוא שמעון פרס. זוהי הזדמנות בלתי רגילה להחזיר למוסד הנשיאות מעט מערכו הראשוני" - כך אומר היום (ד') אפרים קציר (91) הנשיא הרביעי של מדינת ישראל. 

 

"שמעון פרס הוא מועמד מצוין. שיתפתי איתו פעולה בערך עשר שנים, והוא איש עם חזון וכושר ביצוע יוצא מן הכלל. הוא יחזיר למוסד הנשיאות את החשיבות שצריך להעניק לו", אמר קציר בעקבות הכרזתו של המשנה לראש הממשלה על מועמדותו לתפקיד.

 

קציר התייחס גם לכהונתו השנויה במחלוקת של הנשיא הנבצר משה קצב ולהאשמות נגדו. "הרגשתי מבוכה, כי לא העלתי על דעתי שדבר כזה יקרה. בעקבות כך, מעמד הנשיא התערער לחלוטין. אנשים מתחילים לחשוד שקצב ראה בנשיאות מוסד שנועד לעזור לקצב, שהוא שכח שהוא מייצג את מדינת ישראל ואת מוסד הנשיאות.

 

"אולם אסור לערב בין מקרה קצב למוסד הנשיאות עצמו, ויש להמשיך לקיים אותו. אנשים לא תמיד מבינים את התפקיד החשוב שהמוסד הזה ממלא. בחוקי המדינה כתוב שהנשיא מייצג את המדינה - את כל הטוב שבה ואת כל היפה שבה".

 

קציר אף בירך על החלטת הרב לאו שלא להתמודד לנשיאות. "אני לא חושב שהוא מתאים. הוא תלמיד חכם, אבל הוא לא חי את מערכת הביטחון, את מה שקורה בצבא, את הקיבוץ, אז אני לא חושב שהוא מתאים. הוא יודע דברים נפלאים, אבל הוא לא מייצג את כל מדינת ישראל".

 

הנשיא לשעבר סבור כי למרות גל הביקורת הטוען כי מדובר במוסד ארכאי, הנשיאות אינה מיותרת. "אני לא נבחרתי לנשיאות מתוך אהבה לנשיאות, אלא מתוך ההרגשה שצריך למלא חובה לאומית, ויש חשיבות מאוד גדולה למוסד הנשיאות. אנשים רואים בנשיא כמעין אב למדינת ישראל. אזרחי ישראל מספרים לו על הדברים המשמחים ועל הדברים העצובים. אם חס וחלילה קרה אסון במשפחה, הם באים לנשיא המדינה".

 

קציר מוסיף כי לא רק אזרחי ישראל מוצאים אוזן קשבת אצל נשיא המדינה, אלא גם כל אותם יהודים החיים בתפוצות: "הרבה יהודים בחו"ל רואים בנשיא את האיש שמייצג את מדינת ישראל. לכן, הם גם באים לספר על הדברים הנפלאים שהם עושים למען ישראל".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קציר. מברך
צילום: עמית שאבי
צילום: גיל יוחנן
פרס. איש עם חזון
צילום: גיל יוחנן
קצב. מביך
צילום: איי פי
לאו. לא מייצג
צילום: דודי ועקנין
מומלצים