שתף קטע נבחר

הרב אלישיב בכותל: למנוע בכל דרך עלייה להר

בביקור בכותל המערבי הבהיר המנהיג הליטאי לרב הכותל כי "יש להשתמש בכל האמצעים כדי למנוע עליית יהודים להר הבית". הרקע: קריאת רבני הציונות הדתית לעלות להר, בערב שבועות

באסרו חג שבועות האחרון קיים הרב יוסף שלום אלישיב מצוות עלייה לרגל והגיע לכותל המערבי בלוויית רבים ממקורביו וקהל מעריצים. את ביקורו בכותל ניצל מנהיג הפלג הליטאי בן ה-96 כדי לזמן אליו את רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ'.

 

מקורבי הרב אלישיב, דיווחו כי בשיחה בין השניים, "הרב אלישיב הבהיר לרב רבינוביץ' שיש לו רשות ממנו להשתמש בכל האמצעים שברשותו כדי למנוע עליית יהודים להר הבית". הרב אלישיב הוסיף כי התפלא על קבוצת הרבנים שהחליטה על עידוד העליה להר הבית, דבר שמנוגד להלכה ולפסיקת של כל גדולי התורה, ואמר כי יש לפעול בכל דרך לעורר את האיסור שיש בזה. דברים אלו, נאמרו על ידי הרב אלישיב כתגובה לקריאתם של 40 רבני הציונות הדתית, בערב חג השבועות, לעלות להר הבית בטהרה.


הרב אלישיב בכותל (צילום: אביעד בטר)

 

מאז יצאו רבני הציונות הדתית בקריאתם, נשמעו הדים בכל רחבי העולם הדתי-הלכתי בנושא העלייה להר. גם בביטאון הבית של הרב אלישיב, יתד נאמן, דאגו להדגיש יום למחרת הביקור בכותרת הראשית את דברי הרב כי "יש לעשות הכל למנוע עלייתם של יהודים להר הבית".

 

שבועיים קודם לכן, יצא יתד-נאמן במאמר מערכת בו נכתב כי "רבני הציונות הוכיחו כי הם אינם מסתפקים בסגידה לאלילים הציוניים וממשיכים את מורשת 'המזרחי' גם בכל הנוגע לרפורמה גלויה בהלכה". קריאתם של הרבנים לא עוררה רק את התנגדותם הצפויה של החוגים החרדיים, אלא גם רבנים בולטים המקובלים על חלקים גדולים בציבור הדתי לאומי.

 

הרב שפירא נוקט עמדה

הבולט ביניהם, הרב אברהם שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, יצא נגד עליית יהודים להר במעמד החגיגות שנערכו בישיבתו ביום ירושלים. את התנגדותו נשא הרב שפירא בנוכחותו של הרב דב ליאור, אותו ניתן למצוא בין התומכים הבולטים בעליית יהודים להר.

 

הרב ליאור אף קרא בראש חודש אדר האחרון, במעמד סיבוב שערים, להקים בית כנסת לתפילת יהודים בהר הבית. ההתפלגות שבעמדות הרבנים באשר לעמדה שיש לנקוט בנושא, חושפת טפח למגמה חשובה והיא, ירידת הדומיננטיות של מרכז- הרב בציונות הדתית. בין הרבנים שקראו לעלות להר, ניתן היה למצוא רבנים בולטים וביניהם, חיים דרוקמן, אבי גיסר, הרב יעקב מידן, רב הישוב עופרה, מנחם מקובר, ראש ישיבת שילה, הרב אהרון הראל, רב קריית ארבע, הרב דב ליאור ועוד. עמדה הלכתית זו, עומדת בסתירה ברורה לעמדתו של הרב שפירא, העומד בראש הישיבה מיסודו של מייסדה של משנת הציונות הדתית, הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

 

זוהי אינה הפעם הראשונה שהרב אלישיב פונה באופן ישיר לרב רבינוביץ' ומבקש ממנו שיפעל למניעת עלייתם של יהודים להר. כבר בשנה שעברה, ביקש הרב אלישיב כי בכניסה להר הבית, דרך שער המוגרבים, יוצבו שלטים גדולים ומאירים מספיק, אשר יבהירו את עמדת הרבנות הראשית הרשמית, האוסרת כניסתם של עליית יהודים מפאת ספק בדבר דיני קדושה וטהרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הר הבית
צילום: איי פי
צילום: חיים צח
הרב שפירא. קריאה ביום ירושלים
צילום: חיים צח
מומלצים