שתף קטע נבחר

ליברמן מציע: תוכנית "ההתנתקות" מעזה

במסגרת תוכנית חדשה, מציע השר לעניינים אסטרטגיים להתייחס לעזה כיישות עוינת, לסגור את מעברי הגבול, להפציץ את שכונת העשירים רימאל, לנתק את הדלק, המים והחשמל. ומי ישתלט על המצב? כוחות נאט"ו והאיחוד האירופי

ישראל תנתק את זרם החשמל, המים והדלק לעזה, תפציץ את שכונת העשירים ותסגור את מעברי הגבול לרצועה - זה מה שמציע היום (ה') השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, בתוכנית מדינית חדשה, שעיקרה - הפיכת רצועת עזה לישות עויינת. ישראל תנתק כל קשר עם הרצועה, ובסופו של דבר, כוחות נאט"ו והאיחוד האירופי ישתלטו על המצב.

 

בין עיקרי התוכנית: ניתוק כל קשר בין ישראל לרצועה, ניתוק יהודה ושומרון מהרצועה, הפצצת עזה בתגובה על ירי רקטות הקסאם, ביטול ביקורי אסירים פלסטיניים עד לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט, והפסקת המגעים עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן).

 

"לשותפות בציר הרשע יש מחיר כבד - כלכלית, מדינית וביטחונית", אמר ליברמן והוסיף כי על פי התפיסה המסורתית בישראל, קיימות שתי חלופות מול הפלסטינים: הכרה במצב הקיים וקבלתו תוך "תשלום כבד" לטרור, או קיום דיאלוג מדיני עם ממשלת חמאס בניסיון למצוא מוצא. שתי האלטרנטיבות, לדברי ליברמן, גרועות באותה המידה. "שתיהן מעניקות הכשר לציר הרשע ושתיהן מעמידות בספק את עתידה של מדינת ישראל".

 

תוכניתו של ליברמן מציעה גם שורה של צעדים מעשיים, לפיהם לא יהיה מעבר של סחורות, אנשים או אח"מים פלסטינים, כולל אבו מאזן, בין רצועת עזה ליהודה ולשומרון. פועלים לא ייצאו מהרצועה לעבוד בישראל. לא ייגבו מסים עבור רצועת עזה ונמל אשדוד יפסיק להעביר סחורות לשם. בנוסף, יסגרו כל המעברים בין ישראל לרצועה ובהם גם מעבר קרני. ישראל לא תעמיד לרשות עזה תשתיות ומשאבים מכל סוג שהוא והעזתים ידרשו למצוא פתרונות בתחום הדלק, המים וחשמל. 

 

גם ברמה המדינית, תוגדר עזה כיישות נפרדת: "כל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית יתייחס אך ורק ליהודה ושומרון. עזה תוגדר כישות מדינית עצמאית עויינת לכל דבר ועניין", אמר. "דין עזה כדין סיני", קובע ליברמן. "כשם שישראל לא המשיכה לספק דבר לסיני לאחר שיצאה ממנה, אין סיבה שהיא תתנהל אחרת כלפי רצועת עזה, לא כל שכן במצב הנוכחי. כל עוד לא תושלם תכנית ההתנתקות בדרך זו, היא תיוותר תוכנית פינוי חסרת תכלית, כפי שהייתה מלכתחילה". לדבריו, יש להתחיל ביישום התוכנית כבר בתחילת שנת 2008. 

 

"עד לניתוק המוחלט מעזה ולאחריו, ישראל תנקוט יד קשה נגד כל איום ביטחוני שיופנה נגדה ותפעל לסיכולו בכל האמצעים העומדים לרשותה. זאת, באופן בו מדינה ריבונית אמורה להגן על אזרחיה מפני מתקפות אויב. דין שדרות כדין שכונת העשירים העזתית רימאל. אם שדרות תיפגע, תיפגע גם שכונת רימאל באותה מידה לפחות".

 

פתרון לעזה כמו בהונג-קונג

השר לעניינים אסטרטגיים מספק בתוכניתו גם פרטים על הפיתרון הרצוי ברצועה לאחר ניתוקה מישראל ויהודה ושומרון: "המציאות הביטחונית תשתנה רק בתנאי שכוחות נאט"ו והאיחוד האירופי יטלו אחריות מלאה על הנעשה ברצועת עזה. נאט"ו תפעל לאכיפת הסדר הציבורי ולשמירת היציבות הביטחונית באזור ואילו האיחוד האירופי יהיה אחראי להקמה ולפיתוח של תשתיות חלופיות, וידאג למקומות תעסוקה לתושבי הרצועה.

 

"הפעילות הכלכלית תכלול לא רק העברות כספיות, תרומות והשקעות, אלא גם ניהול ופיקוח צמוד על הקמת המיזמים והתשתיות. אחרת, הכסף יתאדה או ישמש למימון הטרור נגד ישראל ונגד אותם כוחות בינלאומיים". לדבריו, "המודל הסופי" של החיים ברצועת עזה יושתת על מודל הונג-קונג, ללא כל קשר וזיקה ליהודה ושומרון.

 

תוכניתו המדינית החדשה של יו"ר ישראל ביתנו הוצגה בימים האחרונים לגורמים בממשלה, בארה"ב ובאירופה, אך טרם הונחה בפני ממשלת ישראל. ליברמן אמר כי בכוונתו לפעול לפיה, כחלק מחזון מפלגתו וכחלק מהממשלה הנוכחית. לדבריו, תוכניתו החדשה משקפת גישה פרגמטית, שתביא לישראל פיתרון מעשי למצב הכאוטי מול הרשות הפלסטינית.

 

בהתייחס לסוגיית החייל החטוף גלעד שליט, ציין ליברמן כי "כל עוד שליט נמצא בשבי ואין אפשרות לבקרו, אפילו לא על ידי הצלב האדום, יש לבטל לאלתר את הביקורים אצל כל האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל. יו"ר ישראל ביתנו גם תובע מישראל להודות בכישלון הניסיון לחזק את אבו-מאזן: "צריך להודות שכל ניסיון לחזקו או למצב אותו כפרטנר שמסוגל לספק סחורה, נכשל. ישראל צריכה להמתין למחליף אותנטי, בעל פוטנציאל מנהיגותי ובעל השקפת עולם פרגמטית". 

 

ח"כ ישראל חסון, מיוזמי המסמך של ישראל ביתנו, הוסיף: "המצב בעזה החמיר עד כדי כך שאין מנוס מנקיטת עמדה חד-משמעית אשר תשנה את המצב מתחילתו. ישראל חייבת לנקוט יוזמה כדי להחזיר את הביטחון לאזרחיה. התוכנית הזו באה לענות על הצרכים של אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. דין עזה כדין סיני
צילום: ודים דניאל
מומלצים