שתף קטע נבחר

ממציא שיטת הפל-קל נשלח לארבע שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר ארבע שנות מאסר על המהנדס אלי רון, ממציא שיטת ה"פל-קל", בעקבות האסון באולמי ורסאי שגבה את חייהם של 23 בני אדם. 22 חודשי מאסר נגזרו על המהנדסים שמעון קאופמן ודן שפר. חצי שנת מאסר נגזרה על המהנדס אורי פסח. השופט משה גל: "ה'פל-קל' היא למעשה אלי רון, וניתן לכנותו 'מר פל-קל'. הוא אבי החטא הקדמון"

6 שנים אחרי אסון ורסאי, המהנדסים נשלחים לכלא: המהנדס אלי רון, ממציא שיטת ה"פל-קל", שגרמה לאסון באולמי ורסאי בירושלים, שבו נהרגו 23 בני אדם ונפצעו כ-300, ירצה ארבע שנות מאסר - כך קבע הבוקר (יום ה') בית המשפט המחוזי בירושלים. 22 חודשי מאסר נגזרו על המהנדסים שמעון קאופמן ודן שפר. חצי שנת מאסר נגזרה על המהנדס אורי פסח (לצפייה ברגעי האסון, לחצו כאן).

 

 

השופט משה גל כתב בגזר הדין על אלי רון: "להבדיל מיתר הנאשמים, הוא היה מודע לכך ששיטת ה'פל-קל' אינה מאושרת ואינה נחשבת כשיטה העומדת בדרישות ומודעות זו מעמידה אותו ברף הרשלנות הגבוה מעבר לנאשמים האחרים... שיטת ה'פל-קל' היא למעשה אלי רון, וניתן לכנותו 'מר פל-קל' ואכן הוא אבי החטא הקדמון. הוא טרם הפנים את הסיכון הגלום בשיטה זו ועדיין משוכנע באיכותה ובטיבה".

 

עוד כתב עליו השופט גל: "מדובר בבעל מקצוע משכמו ומעלה ששנים כיהן כמהנדס ראשי לבנייה במע"צ. לאחר מכן הקים את חברת 'פל-קל' והחל באופן אינטנסיבי ואגרסיבי לשווק את שיטת הבנייה תוך יצירת מצגים שאינם נכונים והסתרת מידע מהלקוחות ומיתר הנאשמים. חרף היותו בעל מקצוע מצוין, ולמרות שבמשך שנים השקיע בעריכת ניסוים ובעיקר ניסוי העמסה, האינטרס הכספי קדם אצלו לכל יתר השיקולים".  

  

פרקליטו של אלי רון, עורך הדין מיכה פטמן, הודיע כי בכוונתו לערער לבית המשפט העליון על גזר הדין: "זה עונש קשה ולא מידתי, אך הוא תואם את גישת הכרעת הדין של השופט שמהיום הראשון כבר הייתה לו עמדה על אלי רון. אני מקווה שלבית המשפט העליון תהיה אוזן פתוחה בנוגע לתיק". 

 

לגבי אורי פסח, מנהל השיווק של "פל-קל" עליו נגזרו שישה חודשי מאסר בלבד, כתב השופט גל: "לפסח עבר נקי והוא הפנים את מידת אחריותו לתוצאה הקשה... לפסח ערכים אישיים ואמות מידה מוסריות גבוהות מאוד". עורך דינו של פסח, עו"ד אביתר קנולר, אמר: "הכרעת הדין וגזר הדין התקדימי שבצידה חמישית עונש מאסר שניתן להמרה לעבודות שירות, הנם תוצאה ישירה של מסקנות בית המשפט אשר קיבל חלק ניכר מטענות אורי פסח ויש בהן כדי לשקף את מיעוט חלקו ומידת אחריותו".

 

על שפר, שהיה אחד המהנדסים, שקיבל עונש של 22 חודשים נכתב כי "הוא מתקשה לקבל על עצמו את האחריות למיוחס לו ומתמקד במעורבותו המצומצמת בהליכי בניית בניין ורסאי. קרע מיוחד במשפחתו נגרם בעקבות מות האחיינית של חמותו, שהשתתפה בחתונה ונהרגה".


אלי רון מגיע הבוקר לבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

 

לגבי המהנדס שמעון קאופמן, שגם עליו נגזרו 22 חודשי מאסר, נקבע כי: "אין ספק כי האסון גרם לשינוי דרמטי בחייו". בית המשפט גם לקח בחשבון ששירת כקצין בסיירת גולני. 

 

ועדת זיילר קבעה: השיטה אסורה לשימוש  

בעקבות האסון הוקמה ועדה לבדיקת ליקויי בנייה, בראשות נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים דאז, השופט ורדי זיילר. הוועדה המליצה על הקמת "גוף מעשי" כהגדרתה, שימנע אסונות כתוצאה משימוש בשיטת "פל-קל" במבנים שכבר נבנו, וכן אסרה באופן חד משמעי כל שימוש בשיטה מכאן ואילך. שיטת ה"פל-קל" מתבססת על שילוב בין קסטות פח שעליהן יוצקים בטון בתוך כוסות מיוחדות. השיטה הומצאה על-ידי רון בסוף שנות ה-70 והיא נחשבה לפתרון זול לבניית תקרות. 


ההרס שנותר במקום (צילום: זום 77)

  

בחודש דצמבר אשתקד הרשיע בית המשפט את המהנדס אלי רון, בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. המהנדסים אורי פסח, שמעון קאופמן ודן שפר, המעורבים אף הם בפרשה, הורשעו בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. בנוגע למהנדסים פסח, שפר וקאופמן נקבע בהכרעת הדין כי התנהגותו של כל אחד מהם סטתה מסטנדרט התנהגות הסביר, והוכחה התרשלותם. בית המשפט קבע כי הם היו יכולים, ואף היו צריכים, לצפות אפשרות של פגיעה בגוף המשתמשים בנכס, ולרבות אפשרות של גרימת מוות בשל בניית בניין שאינו עומד בדרישות התקן.

 

האסון התרחש ב-24 במאי 2001, במהלך חתונתם של אסי וקרן דרור. במהלך האירוע קרסה הרצפה בחלקו המערבי של אולם השמחות בירושלים ומאות חוגגים צנחו לתהום שנפערה. כתוצאה מקריסת הרצפה בקומה השנייה, קרסה גם רצפת הקומה הראשונה והאנשים נמחצו זה אל זה, עשרות נלכדו תחת הריסות הבניין ובמשך שעות ארוכות עמלו כוחות חילוץ והצלה מכל רחבי הארץ בניסיון להציל את הלכודים.

 

זמן קצר לאחר האסון פתחה המשטרה בחקירה, שבמהלכה התברר כי התקרה שקרסה נבנתה בשיטת "פל-קל", והתמוטטה, ככל הנראה, בגלל ליקויי בנייה. עוד התברר שהשיטה מעולם לא אושרה על-ידי גוף מוסמך ואינה עומדת בקריטריונים הנדסיים. לאחר החקירה הוחלט בפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד תשעה אנשים המעורבים בפרשה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי רון. 4 שנות מאסר
צילום: גיל יוחנן
חצי שנת מאסר. אורי פסח
צילום: גיל יוחנן
קרובת משפחתו נהרגה. דן שפר
צילום: גיל יוחנן
22 חודשי מאסר. שמעון קאופמן
צילום: גיל יוחנן
צילום גלי תיבון
הריסות אולם ורסאי
צילום גלי תיבון
מומלצים