שתף קטע נבחר

מפקד אוגדה במלחמה: נכשלתי, אני מתפטר

תת-אלוף ארז צוקרמן, מפקד אוגדה במלחמת לבנון השנייה, התייצב אתמול בפני הרמטכ"ל והודיע: "נכשלתי, אני מתפטר". בצה"ל לחצו על האוגדונר להישאר במדים, אבל אמש אישר רב-אלוף גבי אשכנזי את הפרישה. צוקרמן: "אני ורק אני אחראי לאופן שבו הנהגתי את האוגדה במלחמה"

תת-אלוף ארז צוקרמן, אחד ממפקדי האוגדות שלחמו במלחמת לבנון השנייה, התייצב אתמול (יום ה') בפני הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ביקש לסיים את תפקידו ולהשתחרר מצה"ל שנה לפני המועד המתוכנן. "נכשלתי ואני מתפטר", אמר צוקרמן לאשכנזי.

 

תא"ל צוקרמן, בן 43, פיקד על אוגדת מילואים שלחמה בגזרה המזרחית. הוא הודיע על החלטתו תחילה לאלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, ואחר כך לרמטכ"ל. בשיחה עמו אמר כי הוא לוקח אחריות על מה שהתרחש לאוגדה שלו במהלך המלחמה. האוגדונר הסביר כי לאחר שייצב את האוגדה וביצע תרגיל אוגדתי מקיף, הוא מבקש לסיים את תפקידו, ולכן צריך למצוא לו מחליף. ככל הידוע, הרמטכ"ל אשכנזי ביקש מצוקרמן לשקול שנית את החלטתו, אך מפקד האוגדה אמר לרמטכ"ל כי החלטתו סופית והוא אינו מתכוון לחזור בו. מאוחר יותר אישר אשכנזי את הפרישה.

 

"כבר בשלהי המלחמה חשתי שנכשלתי בתפקידי והחלטתי לקחת אחריות אישית", הסביר אתמול צוקרמן. "כך אמרתי בכל הזדמנות למפקדי ולפקודי. הבנתי שהתפטרות מיידית תהווה בריחה מאחריות בשל הצורך הבוער ללכד את השורות ולאמן את האוגדה על יחידותיה. כעת, בתום שנה של מאמצים להפקת הלקחים הנכונים ובנייה מחדש, אני סבור שהאוגדה מוכנה לכל משימה".

 

הקצין, שסומן בעבר לתפקידים בכירים ביותר, הוסיף כי "עכשיו, בהתייצב המצב, אני חש מחויב להשלים את מהלך התיקון ולממש את לקיחת האחריות האישית. אני ורק אני אחראי לאופן שבו הנהגתי את האוגדה במלחמה. גם כאשר אני חש צביטה לנוכח העדרותי העתידית מול האתגרים אליהם התכונן הצבא, אני מאמין ויודע כי שדרת מפקדים איכותית, שרבים ממנה היו מפקדי ופקודי, ישכילו להוביל את צה"ל לקראת הבאות ואני מצדיע להם".

 

עד למלחמה נחשב תא"ל צוקרמן לאחת ההבטחות הגדולות ביותר של צה"ל. ב-1982 התגייס לקומנדו הימי, והתקדם עד לתפקיד קצונה ביחידה. במהלך השירות השתתף במבצעים חשאיים רבים. בזכות הישגיו הרבים קיבל ב-1995 את המשימה להקים במסגרת חטיבת גולני את יחידת אגוז, שיועדה להילחם נגד חיזבאללה בלבנון. כמפקד היחידה השתתף צוקרמן בקרבות בלבנון ועל חלקו בהם קיבל את צל"ש אלוף פיקוד הצפון.

 

הוא חזר לשורות השייטת לאחר האסון באנצריה שבו נהרג חברו הטוב, סא"ל יוסי קורקין ז"ל, ושיקם את היחידה. המדרגה הבאה הייתה הפיקוד על חטיבת גולני. בתקופת כהונתו פעלה החטיבה ברצועת עזה במספר מבצעים חטיבתיים גדולים, בהם "קשת בענן" ו"ימי תשובה", אך יותר מכל זכורה התמונה שלו מחבק את אחד מפקודיו שסירב להתפנות מההתנחלות מורג בתקופת ההתנתקות.

 

"אחד הקצינים הנועזים"

העתיד נראה מבטיח וצוקרמן קיבל אוגדה משוריינת. הטעות של מפקדיו הייתה שלא שלחו אותו לקורס מפקדי אוגדות ולכן לא עשה הסבה לשריון, דבר שבא לידי ביטוי במלחמה. תא"ל צוקרמן היה הראשון לנדב את האוגדה שלו למלחמה. משלא גויסה יזם מבצעים מיוחדים, בהם מבצע של סיירות מטכ"ל ושלדג בבעל-בק שהיה פרי יוזמתו.

 

שבוע לפני תום המלחמה גויסה האוגדה וצורפה למאמץ ההתקפי בגזרה המזרחית. בתחקירים התברר כי האוגדה לא תפקדה כפי שציפו ממנה. באחד המקרים התברר כי מג"ד במילואים סירב להיכנס לתוך לבנון וביקש מקודמו בתפקיד להחליף אותו.

 

מאז המלחמה, אומרים חבריו, מסתובב תא"ל צוקרמן בתחושת תסכול עמוקה, כי בפעם הראשונה בקריירה אכזב את מפקדיו ופקודיו. הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ האריך את הקדנציה של תא"ל צוקרמן בשנה, אך הוא הכריז כי הוא מוכן "לשים את המפתחות". אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט אמר אתמול כי "צוקרמן הוא אחד הקצינים הנועזים ביותר בצה"ל אני מעריך אותו כאדם וכמפקד ומכבד את החלטתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
צוקרמן בפינוי מורג
צילום: איי אף פי
צוקרמן. החזיר את המפתחות
צילום: ניב קלדרון
מומלצים