שתף קטע נבחר

חוקרים בז'נבה: השריפה בבית הכנסת - הצתה

השריפה שאירעה בשבוע שעבר בבית הכנסת הגדול בז'נבה נגרמה כתוצאה מהצתה, כך משוכנעים חוקרי המשטרה. עדיין לא ברור אם המניע הוא אנטישמי. בדיקת דגימת DNA שנאספה בזירת האירוע עשויה לשמש קצה חוט בחקירה

שופט חוקר בז'נבה קבע אמש (יום ו') כי השריפה שאירעה בשבוע שעבר בבית הכנסת הגדול בעיר, "היכל הנס", נגרמה כתוצאה מהצתה. איש לא נפגע בשריפה. עדיין לא ברור אם ההצתה נבעה ממניעים אנטישמיים.

 

החוקרים, שתחילה חשדו כי יתכן שקצר חשמלי הוא שגרם לשריפה שאירעה לפנות בוקר בבית הכנסת הריק, משוכנעים עתה כי הרקע למעשה פלילי. בשריפה נגרם נזק כבד לבית הכנסת, שנבנה בשנות השבעים וממוקם בפרבר מלאניו, מזרחית לז'נבה.


בית הכנסת השרוף בפרבר מלאניו בז'נבה (צילום: רויטרס)

 

בסמוך לשעה 5:18 (6:18 שעון ישראל) ביום חמישי בשבוע שעבר התקבלה בשירותי הכיבוי בעיר קריאה על שריפה בבית הכנסת. כאשר הגיעו למקום, גילו כי המבנה כולו עולה בלהבות. סוכנות הידיעות השווייצית ATS דיווחה כי כעבור כשעה, ב-6:15 הצליחו הכבאים לכבות את האש. מחוץ למבנה התכנסו כמה מתפללים עטויי כיפות וטליתות, והתפללו.

 

השופט החוקר מישל גרבר אמר אמש לסוכנות הידיעות השוויצית SDA כי החוקרים ממתינים לתוצאות בדיקת דגימת די-אן-איי שנלקחה מבדל סיגריה שנמצא בזירת האירוע. הנחתה העבודה של המשטרה הייתה מלכתחילה שמדובר בהצתה, אך נבדקו כיווני חקירה נוספים.

 

"נוכח היקף השריפה שבה נתקלו הכבאים שהוזעקו למקום - אנו סבורים שמדובר בפעולה מכוונת", אמר דובר משטרת ז'נבה, פיליפ קוסנדי, לאחר האירוע. לדבריו, "זוהי הנחת העבודה של המשטרה כעת". קונסדי הוסיף כי מוקדם מדי לקבוע האם מדובר באירוע על רקע אנטישמי - וציין כי לפי שעה, הקהילה היהודית של ז'נבה לא הוזהרה מפני סכנות נוספות.

 

שווייץ האמידה ידועה כמדינה השומרת בקפידה על הסדר והחוק - אך לאחרונה הפכה למוקד של מתיחות בין-דתית, שהופנתה בעיקר נגד המיעוט המוסלמי שמתגורר בשטחה. התקפות על רקע אנטישמי הן אירוע נדיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבאים מול בית הכנסת שנשרף
צילום: איי אף פי
מומלצים