שתף קטע נבחר

העבודה: ברק תוקף, פרץ עם אילון

בפגישה שקיימו הלילה הגיעו עמיר פרץ ועמי אילון להבנות במרבית הנושאים, והיום צפוי יו"ר העבודה להכריז רשמית על שיתוף פעולה בין השניים לקראת הפריימריז. אנשי אהוד ברק כבר חושבים קדימה ובימים הקרובים ינסו לשכנע את תומכי פרץ לקבל החלטה עצמאית ולחבור אליהם

פרץ ואילון ישתפו פעולה, מחנה ברק נערך. פחות מיממה לפני שיו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, יכריז באופן רשמי במי מהמועמדים יתמוך לקראת הסיבוב השני, מגבירים במחנה אהוד ברק את הטונים נגדו. "המחנה שלו יפורק", איימו הלילה (א') גורמים בכירים במטהו של ראש הממשלה לשעבר, נוכח תמיכתו הצפויה של פרץ בעמי אילון. לדברי אותם גורמים, בימים הקרובים ייעשה מאמץ כדי לפרק את מחנהו של שר הביטחון ולגרום לכמה שיותר חברי מפלגה התומכים בו להצביע עבור ברק בסיבוב השני שייערך ב-12 ביוני.

 

פגישתם של אילון ופרץ הלילה לא הניבה אמנם סיכום סופי, אולם ההערכות הן שהשניים ישתפו פעולה בסופו של דבר. "אנו מעריכים שעמיר יודיע על תמיכתו בנו", אמרו מקורבי אילון בתום הפגישה. "הוא קיבל תשובות על כל הנושאים ובכל התחומים. לא נותרו נושאים פתוחים על הפרק". ההערכה במטהו של אילון היא כי פרץ ממתין עם הודעתו הרשמית כדי לשוחח עם ראשי מטהו ולעדכן אותם על הפגישה.


אילון מחזר, ברק כבר חושב איך לנטרל אותו. פרץ (צילום: צפריר אביוב)

 

"יש הבנות בכל הנושאים, אבל אין הסכם סופי", אמרו בכירים במטה פרץ. "עוד לא היתה לחיצת יד רשמית וסופית, אבל עמיר יודיע מחר (היום) על תמיכה באילון. בכל מקרה, לא יהיה הסכם כתוב, והכל יהיה בלחיצת יד". במסגרת ההבנות בין הצדדים הוסכם על הנושאים המדיניים, החברתיים והכלכליים. אילון הסכים לשמור על מעמדם של כל השרים במחנהו של פרץ (יולי תמיר, ראלב מג'אדלה), סגן השר אפרים סנה, יו"ר הסיעה יורם מרציאנו וגם לפעול כדי להשיג תיק חברתי מרכזי עבור פרץ. בנוסף סוכם כי יוקמו צוותים לטיפול בסיבוב השני באופן נפרד.

 

במחנהו של ברק, כאמור, לא ממתינם להכרזה החגיגית של פרץ ובמסגרת המאמץ לפורר את האחדות במחנהו צפוי ברק להפגש היום עם השר מג'אדלה כדי לבקש את תמיכתו בו. ייתכן כי מאחורי הקלעים אף יגיעו אנשיו של ברק להבנות עם בכירים אחרים במטהו של היו"ר הנוכחי, למרות שמקורביו ציינו כי הסיכויים לכך קלושים.

 

וכאילו כדי להוכיח כלפי חוץ כי אין כל כוונה לנהל מגעים עם פרץ, נמסר אמש ממטהו של ברק כי החל מהבוקר ייצאו בקמפיין שיכלול שתי סיסמאות: האחת - "בחרת אילון, קיבלת פרץ", שנועדה להקטין את כוחו של המועמד המתחרה אצל אנשי הקיבוצים, והשניה "הקומבינה של אילון, פרץ ורמון - תרגיל מסריח מספר 2". סיסמה זו נועדה להזכיר לחברי מפלגת העבודה הוותיקים את ימי המחנאות הגדולים שרבים מהם רוצים לשכוח, וכדי לעורר את חמתם של חברי העבודה על אילון ופרץ, שכביכול מאפשרים לחיים רמון לבחוש במפלגה ללא הרף.

 

ולמרות שבאופן רשמי ברק ואנשיו יוצאים למתקפה נגד פרץ, יש גם בכירים במטה שטוענים כי הניתוק המוחלט של ברק מפרץ היה טעות. בכיר במטה ברק אמר ל-ynet: "מי שאשם במצב שנוצר הוא השר שלום שמחון, שרץ להתראיין ואמר כי 'ברק לא ירים טלפון אף פעם לעמיר'. זו הייתה טעות. זה מראה על זלזול, וזה הכניס את פרץ לטירוף נגד ברק. החיבור שלו לעמי אילון יעשה לנו את החיים קשים, ויש לזה משמעות מאוד גדולה מבחינת הסיבוב השני".  

 

האלוף בן-גל עם אילון, מויאל עם ברק

אנשיו של אילון אמרו גם הם כי "למרות שאולי קשה להאמין, מה שמעניין את עמיר באמת זה אג'נדה ולא תפקידים. השאלה היא לא איזה תיק הוא יקבל, אלא אם הוא יילחם על מה שהוא נבחר. תשעים אחוז מהשיחות בין עמי לפרץ הם בנושאים ערכיים אמיתיים. פרץ לא דרש דרישות פרסונאליות ולא תיקים ולא כלום, ונושא תיק האוצר כלל לא עלה בשיחות".

 

במקביל לתמיכה הצפויה מפרץ, מנסה אילון לגייס גם את תמיכתו של אופיר פינס. מקורבי אילון אמרו הלילה כי  "מוקדם מאוד לומר שמשהו סגור בין השניים".

 

בנוסף, נמסר אמש ממטהו של אילון כי האלוף במיל' יאנוש בן גל הודיע על תמיכתו בו. בן גל אמר כי "לעמי אילון יש את עומק התפיסה הביטחונית הנדרשת היום להתמודדות עם האתגרים הניצבים בפני מערכת הביטחון הישראלית. אין לי ספק כי אילון הוא האדם הנכון לשיקום צה"ל ומערכת הביטחון". מנגד, הודיע אתמול ראש עיריית שדרות, איש הליכוד אלי מויאל, כי הוא תומך במועמדותו של אהוד ברק לראשות העבודה.

פורסם לראשונה 02/06/2007 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. לא בונה על תמיכה של פרץ
צילום: ניב קלדרון
אילון. עדיין אין תמיכה רשמית
צילום: דורון גולן
מג'אדלה. יפנה לפרץ עורף?
צילום: חגי אהרון
מומלצים