שתף קטע נבחר

פוטין: מוכן לכוון את הטילים למטרות באירופה

בראיון לעיתון "קוריירה דלה סרה" הזהיר פוטין כי אם תתעקש ארה"ב "להפר את האיזון האסטרטגי" על-ידי הצבת מערכת טילים להגנה מפני טילים באירופה, למהלך יהיו השלכות. לדבריו, הטילים הגרעיניים של ארצו יכוונו מחדש לעבר ערים ומטרות של צבא ארה"ב באירופה, כמו בימי המלחמה הקרה

יומיים לפני פגישתו המתוכננת עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, בכינוס פסגת מנהיגי שמונה המדינות המתועשות, ה-G8, בגרמניה, הזהיר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הטילים הגרעיניים של ארצו יכוונו מחדש לעבר ערים ומטרות צבאיות באירופה, אם ארצות הברית תתעקש "להפר את האיזון האסטרטגי", ולהציב מערכת להגנה מפני טילים על אדמת צ'כיה ופולין.

 

בראיון לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" שפורסם הבוקר (יום א'), השיב פוטין בתשובה לשאלה אם בעקבות הצבת מערכת ההגנה ישובו הטילים הרוסיים להיות מכוונים נגד ערים ויעדים צבאיים אמריקניים כפי שהיה בתקופת המלחמה הקרה: "כמובן. אם הפוטנציאל הגרעיני האמריקני יתרחב לשטח אירופאי, נצטרך לבחור יעדים חדשים באירופה. על הצבא שלנו יהיה להגדיר את המטרות ולבחור את סוג הטילים, אך מדובר במאפיינים טכניים בלבד".

 

פוטין הסביר בראיון בפירוט את ההיגיון שעומד מאחורי העמדה הרוסית. "אבקש להתחיל מהאמנה המגבילה את הכוחות הקונבנציונליים באירופה (ה-CFE). אנחנו יישמנו אותה ביסודיות, ומה קיבלנו בתמורה? אירופה מתמלאת שוב בבסיסים חדשים, בכוחות חדשים, במכ"מים חדשים, בטילים חדשים. לכן עלינו לשאול את עצמנו: האם אנו מתפרקים מנשקנו באופן חד-צדדי?".

 

"אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחשוש מכך, ולכן הכרזנו על השעיית יישום האמנה. אותו היגיון נוגע למה שמכונה 'מערכת המגן'. מדובר למעשה בחלק מהארסנל האמריקני, בחלק ממערכת הגרעין המגנה על שטחה של ארצות הברית, ולראשונה בהיסטוריה חלקים מהמערכת הזאת מוצבים באירופה", המשיך פוטין.

 

הנשיא הרוסי דחה את הצהרות ארה"ב כי מערכת ההגנה נועדה להגן על אירופה מטיליהן של איראן וצפון קוריאה. "אומרים לנו שהמערכת נועדה להגן מפני טילים איראניים, אך לא קיימים טילים איראניים בעלי טווח שכזה", אמר פוטין, "לכן ברור שהחידושים הללו נוגעים אלינו הרוסים".

 

פוטין ציין כי הצבת המערכת עלולה להפר את האיזון האסטרטגי, וליצור אשליה תיארטית שהאמריקנים אינם עוד פגיעים ולכן יכולים לתקוף בכל מקום בעולם בלי שלדבר יהיו השלכות. "אנחנו לא מתכוונים ללכת בעקבות החלום הזה. במקום זאת, נשיב את האיזון באמצעות מערכות נשק יעילות יותר, אך בלי להגביר את הוצאות הצבא". הוא הוסיף כי רוסיה מודעת לך שהדבר עלול להוביל למרוץ חימוש, אך לא היא שאחראית לכך. "לא אנחנו שהתחלנו בהפרת האיזון האסטרטגי", אמר פוטין.

 

בראיון אחר עם פוטין, שערך אתמול השבועון הגרמני "דר שפיגל", הזהיר הנשיא כי התוכנית לפריסת מערכת ההגנה מפני טילים מאירופה מגבירה את הסיכון מפני עימות גרעיני. פוטין התבטא כבר בחריפות נגד התוכנית בעבר. לפני כחודש הוא הזהיר מפני "השמדה הדדית" - מינוח שבו נהוג היה להשתמש במלחמה הקרה.

 

ראש ממשלת צ'כיה, מירק טופולאנק, אמר בתגבוה כי רוסיה מטעה את הציבור בנוגע לתוכנית האמריקנית לפריסת מערכת להגנה מפני טילים באירופה, ובין היתר גם בשטח ארצו. לדבריו, "רוסיה צריכה שיהיה לה אויב מחוץ, כדי שתוכל להסתיר את צרותיה מבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטין: האיזון האסטרטגי מופר
צילום: איי פי
ניסוי השיגור בטיל הרוסי החדש
צילום: רויטרס
מומלצים