שתף קטע נבחר

חרם אקדמי? חרם אנטישמי

תופעה תמוהה ובלתי-מוסברת פוקדת מדי זמן אוכלוסיות נרחבות בעולם - האנטישמיות. אסף וול חושב שעלילות הדם נגד היהודים חוזרות אלינו, הפעם תחת הכותרת "ביקורת על מדינת ישראל"

זו הייתה הגיחה האווירית הארוכה ביותר שבוצעה אי פעם. שני מפציצי וולקן של חיל האוויר המלכותי הבריטי נזקקו ללא פחות מ-11 מטוסי תדלוק כדי לעבור במשך 16 שעות את 13,000 הקילומטרים עד לאיי פוקלנד הנידחים. זה קרה בראשון למאי בשנת 1982, כ-25 שנה אחורה.

 

נזכרתי באירוע זה בשל החרם האקדמי הבריטי על ישראל, שעל הטלתו הוחלט בשבוע שעבר, ובעקבות הדאגות שהביעו הבוקר (יום א') שרים בממשלה מכך שהחרם עלול להתפשט.

 

מה הקשר? ובכן, אחת הסיבות הרשמיות להטלת החרם על האקדמיה הישראלית היא הכיבוש. האין זה מגוחך לשמוע ביקורת כזו מאזרחיה של מדינה ששלחה את צבאה לחצי הכדור השני רק כדי לשמור תחת חסותה הקולוניאליסטית שתי פיסות יבשה צחיחות בלב האוקיאנוס? מאזרחיה של מדינה הממאנת להחזיר את גיברלטר לבעליה החוקיים? זו הנאחזת באי האירי כבקרנות המזבח? ומבלי להזכיר את חייליה הנלחמים באפגניסטן ובעיראק.

 

נראה שחבל להשחית מילים על טיעונים רציונאליים בעניין זה, שכן לפנינו תופעה שאין לה כל קשר להיגיון. תופעה תמוהה ובלתי-מוסברת הפוקדת מדי זמן אוכלוסיות נרחבות (גם של יהודים) - האנטישמיות.

 

לא אנטישמים, אנטי-ישראלים

במהלך ההיסטוריה היינו עדים להתפרצותה של מגיפת האנטישמיות, בעיקר באירופה, בכמה מוטציות. בעת העתיקה היה זה בשל החיסול הממוקד שביצע כל אחד ואחד מאיתנו בבן האלוהים, בימי הביניים הפצנו מגיפה שחורה ואפינו מצות מדם ילדים נוצרים, ועם התפתחות המדע, גויס גם הוא לגיבוי האנטישמיות בצורת "תורות גזע" למיניהן. והנה, אשרינו שזכינו גם בדורנו לחזות בגלגולה העדכני, כשהוא מסתתר מאחורי הכותרת "ביקורת על מדינת ישראל".

 

יפה מאוד, אתם אינכם אנטישמיים, אלא "אנטי ישראלים". לא סוד הוא כי על מדינת היהודים תמיד להצטדק ולהתנצל על שאינה מוכנה לעשות יד אחת עם החותרים להשמידה. אין אף מדינה בעולם העומדת תחת ביקורת שכזו. הרי מיליונים יכולים להיטבח בדרפור מבלי שדעת הקהל העולמית תעפעף.

 

על עמי אירופה לשאול את עצמם: מדוע ישראל כל כך מעניינת אותם? את מי בדיוק הם מבקשים להחרים? את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון המייצרת חתני פרס נובל, תרופות, טכנולוגיה רפואית, חקלאות מתקדמת, אנשי רוח ופילוסופים, או שמא מדינות דיקטטוריות, שאין בהן זכויות אזרח, המוציאות להורג ומחרחרות מלחמה.

 

המניע - קנאה?

ובכל זאת הגיעו המלומדים הבריטים למסקנה שמכל העולם יש להחרים דווקא את ישראל. אז אם לכך הגעתם, אדרבה, לכו עם זה עד הסוף. נהגו כקודמיכם שהחרימו את הפיזיקה היהודית. הפסיקו ליטול תרופות המיוצרות בישראל או כאלו המתבססות על מחקריהם של זוכי פרסי נובל ישראליים. החרימו מודלים כלכליים, מכשור רפואי, מערכות בקרה, ובכלל, למה שלא תשרפו את ספריהם של מדענים ישראלים?

 

בינתיים תוכלו ללמוד מהפלסטינים על פיגועי התאבדות, רדיפת הומוסקסואלים, טבח הדדי, הצתת מבני קודש, דיכוי נשים, שיגור טילים אל ריכוזי אוכלוסייה הומי אדם וחלוקת ממתקים אחרי ידיעות על פיגועים בניו-יורק ולונדון.

 

האם ייתכן כי גינוי זה שפרסמתם נובע מקנאה? אולי קשה לכם להשלים עם כך שיהודים זכו ב-22% מפרסי הנובל בעוד הם מהווים רק 0.2% מאוכלוסיית העולם? ובכן, לא איש בשורות אני עבורכם. כנראה שנמשיך להתקיים ולהתקדם. בכל דור ודור היו שניסו להפריך את דברי שמואל הנביא אודות "נצח ישראל" שלא ישקר, ונכשלו.

 

בעניין זה אין לי אלא להזכיר לכם, המחרימים האנטישמיים, משפט מתוך נאום שנשא אלברט איינשטיין בברלין בשנת 1929: "היהדות הוכיחה שהאינטלקט הוא הנשק הטוב ביותר הקיים בהיסטוריה". ואתם, דווקא את האינטלקט הזה בחרתם להחרים. אז אמנם בניגוד אליכם היה איינשטיין ציוני נלהב, ועל כך הוא ראוי לכל גינוי, אך מספרים שקצת שכל בכל זאת היה לו בראש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטישמיות מודרנית
צילום: איי פי
מומלצים