שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הצלה ישראל" - "איחוד הצלה": 1:1
  לאחר שבשבוע שעבר אסר בית הדין האזורי בירושלים את המשך פעילותו של ארגון "איחוד הצלה", קבע אתמול בית הדין הגדול כי פסק הדין בטל. פסיקה זו התקבלה לאחר שדייני בית הדין האזורי משכו ידיהם מהתיק, ואף טענו שהופעלו עליהם לחצים

  הידיעות על נצחונו של ארגון "הצלה ישראל" במלחמה נגד הארגון הפורש "איחוד הצלה" היו מוקדמות. בית הדין הגדול של הרבנות בירושלים הפך אתמול (יום א') את פסיקת בית הדין האזורי, לפיה על "איחוד הצלה" נאסר להמשיך בכל פעילות, לרבות גיוס כספים. אנשי איחוד הצלה חגגו את הפסיקה וטענו כי זהו "נוק-אאוט". 

   

  לאחר פסיקת בית הדין האזורי הופצו בסוף השבוע האחרון מודעות על קירות הערים החרדיות, בהם פורסם האיסור על פעילות "איחוד הצלה", ואף צוטטו הדיינים כמאשימים את "איחוד הצלה" בסירוב לדין תורה (בין השאר, בשל אי-הופעתם לדיון) וגיוס תרומות תוך אחיזת עיניים.

   

  אלא שהחגיגות מצד "הצלה ישאל" היו מוקדמות. כבר ביום חמישי, עם הינתן פסק הדין, הגישו ב"איחוד הצלה" ערעור על ההחלטה לבית הדין הגדול, ובקשה לעיכוב ביצוע. במקביל, תלו אנשי הארגון את היעדרותם מהדיון בכך שמדובר בהוראת ועדת הרבנים של הארגון.

   

  ואכן, לא עבר זמן רב, ועוד באותו היום קיבלו רבני הרכב בית הדין מכתב זועם מוועדת הרבנים של "איחוד הצלה" - בו יושבים ארבעה רבנים ובהם גם הרב עזריאל אוייערבך - חתנו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. במכתבם, בנוסף לדחיית פסיקת בית הדין על הסף, מודיע מזכיר הוועדה לדיינים כי  אם ישנה תביעה כלשהי כלפי "איחוד הצלה", הרי  שוועדת הרבנים תקבע היכן יהיה מקום הדין.

   

  גורמים יודעי דבר סיפרו כי עם קבלת המכתב, התכנסו שלושת הדיינים בלשכתם שבבית הדין ל"ויכוח סוער". כשיצאו, הם  פרסמו הודעה רשמית בה האשימו את אנשי "איחוד הצלה" בסירוב לדין תורה ובהפרה בוטה של החלטות בית הדין והצווים שניתנו כנגדם. בנוסף, טענו כי "מאז מתן ההחלטה, הם (איחוד הצלה - נ.ס) מפעילים לחצים על ידי גורמים שונים על בית הדין, תוך איומים אישיים כנגד חברי בית הדין".

   

  עם הישמע טענותיהם של הדיינים, החליטו ב"הצלה ישראל" שלא לשתוק וגורמים בארגון אף ניגשו אתמול למשטרת ירושלים כדי להגיש תלונה על איומים.

   

  נוכח השתלשלות העניינים, הודיעו דייני בית הדין האזורי כי הם מסתלקים מהדיון, ושכל ההחלטות והצווים שניתנו בתיקים הנידונים מבוטלים. בהודעתם הוסיפו כי "הם תמהים על הרבנים ועורכי הדין אשר נותנים ידם לתופעה חמורה זו של פגיעה בבית הדין ובסמכותו". לארגון "הצלה ישראל" הם הודיעו כי הם "רשאים להגיש תביעותיהם בפני כל ערכאה שירצו".

   

  פסק הדין בטל

  אתמול הגיע ערעור "איחוד הצלה" לבית הדין הגדול שקבע כי "עקב הסתלקות בית הדין האזורי מדיון בתיק, אין מקום להחלטות ולקביעות שניתנו על ידו בפרשה שבין שני הצדדים, כולל הקביעה כי הועלו לחצים על ידי גורמים שונים על בית הדין בנידון". לאור זאת, יכולים חברי "איחוד הצלה" להמשיך בפעילות.

   

  מארגון "הצלה ישראל" נמסר בתגובה להחלטת בית הדין הגדול: "לצערנו דייני בית הדין הרבני האזורי בירושלים היו קורבן ללחצים ולאיומים אישיים על ידי אנשי 'איחוד הצלה'. נראה כי החלטתם למשוך את ידיהם מהתדיינות נוספת בתיק זה, נעשתה בעקבות איומים אלה, ולכן המידע אודות פסיקת בית הדין הגדול תמוה בעינינו. לא ברור על סמך מה ביטל בית הדין הרבני הגדול את פסיקות בית הדין הרבני האזורי שקבע, בין השאר, כי 'איחוד הצלה' מתרימים אנשים תוך אחיזת עיניים.

   

  "ארגון 'הצלה ישראל' ימשיך למען הצלת חיים, ואנו מקווים שאנשי 'איחוד הצלה' יבינו כי יש בישראל מקום להרבה ארגוני הצלה, וישימו סוף לפעולות הזדון שלהם".

   

  מ"איחוד הצלה" נמסר כי הם מעדיפים שלא להגיב רשמית לטענות המופנות כלפיהם, וזאת בהוראתם של הרבנים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים