שתף קטע נבחר

נתניהו: כל עוד נהיה ביו"ש, אי אפשר לנצח אותנו

בדברים שנשא בכנס לציון 40 שנה למלחמת ששת הימים, אמר יו"ר האופוזיציה, כי "ההנחה האוטומטית של נסיגה לקווי 1967 אינה צודקת, אינה מוסרית ומסוכנת מאוד למדינת ישראל". לדבריו, "חולשתנו כיום היא שאנו לא תובעים את זכויותינו. אם לא נילחם על זכויותינו - הן ייעלמו"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, אומר היום (ב') כי "מאז ששת הימים, העולם הערבי מנסה להוריד אותנו מהרי יהודה ושומרון, אבל כל עוד אנו על ההר הזה, אי אפשר לנצח אותנו". בכנס שקיים המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה במלון "מצודת דוד" בירושלים אמר נתניהו כי "מלחמת ששת הימים היתה נקודת מפנה שבה עברנו ממדינה עוברית ושברירית שקיומה נתון בסימן שאלה, למדינה שאי אפשר לגבור עליה".

 

הכנס הוקדש לדיון בהחלטה 242 של האו"ם. ההחלטה התקבלה כחמישה חודשים לאחר מלחמת ששת הימים, והתוותה קווים לפתרון של שלום במזרח התיכון. "עד 1967 היו יכולים לדחוף אותנו לים", אמר נתניהו בנאומו. "האפשרות הזו עמדה על הפרק. הבלתי מנוצחוּת שלנו העבירה אותנו ממלחמה לשלום. זה היה תנאי הכרחי בהבאת חלק מהעולם הערבי להכיר בקיומה של מדינת ישראל ובזכותה להתקיים. כיום תהליך השלום נמצא בנסיגה הפוכה בעקבות הנסיגה החד-צדדית בלבנון, הנסיגה מעזה ומלחמת לבנון השנייה.

 

"כיום קיים סימן שאלה גדול האם אנו בלתי מנוצחים - לא רק אצל אויבינו, אלא גם אצל ידידינו. זה מרחיק אותנו מהשלום ומקרבנו למלחמה. תפקיד מלחמת ששת הימים היה להסיר את סימן השאלה מקיומנו, ולסלול את דרכנו לשלום. כל מי שמקונן על הדבר הנוראי שקרה לנו במלחמת ששת הימים טועה, כי קרה לנו דבר נפלא. חולשתנו כיום היא שאנו לא תובעים את זכויותינו. אם לא נילחם על זכויותינו - הן ייעלמו.

 

"זו חולשת המדיניות שלנו. אם הבוחרים יחליטו שעלי לחזור להנהגת המדינה, אין בכוונתי לשלוט בפלסטינים ולספחם לישראל, אדרבא, שיהיו עצמאיים. כיום הם גם נשלטים על-ידי עצמם. איני רואה אפשרות שנחזור לממשל צבאי על הפלסטינים. זה לא עומד על הפרק. הוויכוח כיום הוא לא על השטחים המאוכלסים, אלא על השטחים הריקים. הוויכוח הוא על חלק משטחי המולדת שלנו, שהם גם יסודות ההגנה שלנו".

 

יו"ר האופוזיציה ציין כי "ההנחה האוטומטית של נסיגה לקווי 1967 אינה צודקת, אינה מוסרית ומסוכנת מאוד למדינת ישראל. עלינו לקבוע גבולות ברי-הגנה שכמעט אינם כוללים אוכלוסייה ערבית נוספת. אני מתכוון לנסות ולהשיג הסכם כזה, שייתמך על ידי מצרים וירדן. אנחנו צריכים לשנות את הסכם אוסלו. הפגם העיקרי של אוסלו הוא שישראל נדרשת לעוד-ועוד ויתורים, בה בעת שהפלסטינים ממשיכים לדרוש את זכות השיבה שלהם. עלינו לגרום לכך שיהיה לנו שותף לשלום, ולהוריד את זכות השיבה מסדר היום. ביטול זכות השיבה הוא תנאי מקדים לוויתורים. כרגע אין לנו פרטנר, כי מי שעומד מולנו מודיע שהוא רוצה להשמיד אותנו.

 

"אם נעשה הסכם עם פרטנר שאיננו פרטנר, ונעשה הסכם עם החמאס - לא נשיג שלום אלא רק ניתן עמדות קדמיות יותר לאיראן, כפי שקרה בנסיגה מלבנון ובהתנתקות. המאמץ העיקרי שלנו צריך להיות מופנה למניעת ההתחמשות של איראן". בתגובה לשאלות של הקהל, אמר נתניהו כי אסור לרדת מרמת הגולן. "אם נרד מרמת הגולן נקבל פיסת נייר אבל לא גבול שאפשר להגן עליו, ולכן עלינו להישאר ברמת הגולן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: חיים צח
מומלצים