שתף קטע נבחר

ליברמן: אם סוריה תכפה מלחמה, נדע להגיב

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בוועדת החוץ והביטחון בכנסת כי "יש לבחון בזהירות את קולות השלום מסוריה". ח"כ יוסי ביילין הגיב: "אני מקווה שמו"מ עם סוריה לא יישאר בגדר ספין, אלא יהפוך סוף-סוף למהלך מדיני אמיתי"

השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, אמר בצהריים (יום ב') בכנסת כי ישראל מקווה שלא להגיע למלחמה עם סוריה, אך תדע להגיב אם תידרש לכך. "אנחנו לא מחפשים מלחמה, אך אם יכפו זאת עלינו נדע לתת את התשובות".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בוועדת החוץ והביטחון בכנסת כי "יש לבחון בזהירות את קולות השלום מסוריה". לדבריו, "לא צריך לחשוב שקולות השלום מסוריה הם תחליף להיערכות ולמוכנות. המוכנות של צה"ל צריכה להיות בכל מקרה, ואת הקולות צריך לבחון באופן זהיר.

 

"כמובן שאנחנו לא מתעלמים מקולות השלום. שאלת המו"מ עם סוריה היא שאלה מרכזית. סוריה היא לבנה אסטרטגית. סוריה היא ציר משמעותי בציר הפונדמנטליסטי שאיראן מובילה. סוריה היא גורם מרכזי בהתחמשות חמאס. הגבול הסורי-לבנוני משמש את הציר שממנו בעצם מניעים את כל ההתחמשות וההתעצמות של החמאס. סוריה גם משמשת מטריה למנהיגות המדינית של החמאס".

 

לדבריו, "ככל שתהיה יותר הידברות, יפחת הסיכוי לעימות. זה דבר בסיסי וידוע. אני חושב שצריך לנצל כל אפשרות להידברות מול סוריה. כמובן שהסורים צריכים לדעת שאנחנו מתכוונים למכלול של הסוגיות שעומדות, כפי שאמרתי, סוגיית הציר הרדיקלי, סוגיית הסיוע לחמאס ולחיזבאללה".

 

למרות הדיבורים על משא ומתן אפשרי לשלום, פרץ הבהיר ש"תוכנית ההיערכות נמשכת. צה"ל פרוס וערוך מול כל שינוי במצב באזור. מבחינתנו גם היקף הכוחות וגם היקף המוכנות וגם היכולת לראות את כל המתרחש - היא מהלך שאיננו דומה בשום פנים ואופן למצב שהיה קודם. צה"ל עושה את מלאכתו - הוא משקיע גם במילואים, גם באימונים גם במוכנות וגם בבחינת התרחישים השונים. מדובר במצב חדש מבחינת היכולת של צה"ל להתמודד עם כל שינוי אפשרי".

 

ח"כ אפי איתם: יש ספינים סביב סוריה 

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל): "יש ניסיון של גורמים מסוימים להפיץ 'ספינופאניקה' על כוונה של סוריה לפתוח במלחמה, במטרה לערער את הקונצנזוס סביב המשך ההישארות על הגולן. הציבור הישראלי אוהב את הגולן ומבין את חשיבותו לביטחון ישראל. אין צורך להתרגש מהאיום הסורי. סוריה צריכה לדעת כי תוקפנות שלה כלפי ישראל תיענה על ידנו במהלומת מחץ, ובתוצאה שונה לחלוטין מכפי שהסתיימה מלחמת לבנון השנייה.

 

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל): "יצרני הפאניקה למיניהם בממשלה מנסים בכל דרך לשטוף את מוחם של הישראלים בדחיפות מו"מ ועקירת רמת הגולן. אחרת, לדבריהם, תפרוץ מלחמה. במערכת הביטחון אין תסריט כזה, והניסיונות להוביל לכאורה מתווה מדיני רק כדי להסתיר את עליבותה של הממשלה, הם ניסיונות פתטיים".

 

יו"ר מרצ-יח"ד, ח"כ יוסי ביילין, אמר בדיון: "אני מקווה שמו"מ עם סוריה לא יישאר בגדר ספין שמתפרסם כל יום בתקשורת, אלא יהפוך סוף-סוף למהלך מדיני אמיתי. העובדה שיש בממשלה שרים כמו פרץ שמאמינים בהסכם, אך לא הצליחו או לא ניסו להפוך זאת למדיניות הממשלה – מתסכלת ועצובה. ממשלה שלא זזה, לא במישור הסורי ולא במישור הפלסטיני, היא ממשלה חסרת אחריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדע להגיב. אביגדור ליברמן
צילום: דנה קופל
לבחון באופן זהיר. פרץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים