שתף קטע נבחר

הקילומטרז' של חסון, הלברדור של קולט

שמונה ימים נותרו לבחירת הנשיא התשיעי - ושלושת המועמדים חורשים את מסדרונות הכנסת. קולט אביטל חילקה סטיקרים ועלונים, בהם הזכירה כי היא מגדלת כלב - מה שטוב לג'ורג' בוש בוודאי לא יזיק בישראל. גם פרס לא טומן ידו בצלחת. ואיך נראה החמ"ל של ריבלין?

שבוע ויום לפני הבחירות לנשיאות, כבר אפשר להרגיש את הבאזז בכנסת. אפילו הסיבוב השני לראשות מפלגת העבודה - שייערך יממה לפני ההצבעה על הנשיא הבא של מדינת ישראל, ושההשלכות הצפויות בעקבותיו משמעויות הרבה יותר - לא מעורר עניין כה רב במסדרונות המליאה.

 

שלושת המועמדים לנשיאות - שמעון פרס, קולט אביטל ורובי ריבלין - עושים כל מאמץ כדי לגייס את קולות הח"כים, אלא שאצל המשנה לראש הממשלה הקמפיין מתנהל בדרך שונה מעט. את פרס, שנחל הפסד צורב לפני שבע שנים וראה בעיניים כלות כיצד משה קצב הולך למשכן הנשיא, לא תראו מתרוצץ הפעם במסדרונות הכנסת, אבל גורם בקדימה אומר כי הוא עובד קשה מאד מאחורי הקלעים: "הוא נפגש עם הרבה ח"כים אבל לא רואים אותו כי הפגישות נערכות מחוץ לכנסת".

 

מי שעושה נפשות לפרס במליאה הם תומכיו וכך למשל ניתן להבחין ביואל חסון מתרוצץ בימים האחרונים לאורכה ולרוחו של המשכן כדי להשיג רוב למועמד מפלגתו. גורם בכנסת אף השתעשע ואמר כי "עם הקילומטרז' שחסון דופק בכנסת עד הבחירות לנשיאות הוא יוכל להיות אצן באולימפיאדה".

 

אגב, אנשי פרס, טוענים כי הם לא עושים "קמפיין ציבורי" פשוט משום שאין צורך בכך: "הציבור רוצה את פרס בגדול, ולכן העבודה היא נקודתית על חברי הכנסת כדי להדביק פער שצבר רילבין בשנתיים של עבודה". אנשיו של פרס מוסיפים ואומרים: "זו פעם ראשונה ששמעון מתחיל מירוץ מעמדה של נחיתות. אבל זו גם תהיה הפעם הראשונה שהוא ינצח". היום גם התגייס לטובת פרס איש יחסי הציבור רני רהב, שפרסם מודעה תמיכה פרטית מטעמו באחד העיתוניים היומיים.

 

ובקמפיין כמו בקמפיין - בימים האחרונים חילקו אנשי מחנה אביטל בכנסת סטיקרים עם הסיסמה "נשיאה טובה". לצד המדבקות הפיצה אביטל עלון בו היא מספרת על עצמה ועל פועלה, אבל על הקו הממלכתי אותו היא מנסה להציג אפשר ללמוד דווקא התמונות שאותן בחרה - לצידם של אהוד אולמרט, ביל קלינטון, יצחק רבין, רודי ג'וליאני וברברה סטרייסנד.

 

במסגרת השאיפות לנשיאות נראה כי אביטל גם למדה טריק או שניים מהנשיא בוש ומנהיגים רבים אחרים, שמקפידים להיראות בציבור עם חיות מחמד. בעלון שחילקה היא הוסיפה "10 עובדות על קולט אביטל", בהן בין היתר: "נלחמת למען זכויות בעלי החיים ומגדלת כלב לברדור ושמו סטורם".

 

בלי יועצים, בלי פטרונים

ומה קורה במחנה של נציג הליכוד בבחירות? לשכתו של ריבלין הפכה בימים האחרונים לחמ"ל. האורות בלשכה דולקים עד שעות מאוחרות בניסיון לגייס עוד קולות ואנשיו מדגישים כי את כל העבודה הם עושים "בלי מטה, בלי יועצים, בלי פטרונים בלי פרסומאים וללא בעלי הון".

 

כדי להמחיש עד כמה עסוק ריבלין בימים אלו יעיד הסיפור הבא: לשכתו של ריבלין ממוקמת בקצה האגף החדש בכנסת, הרחק מאולם המליאה ומהמזנון ודרכו לכיוון המליאה אמורה להימשך שתי דקות לכל היותר. בימים האחרונים הלך והתארך פרק הזמן הזה בשל ה"סמול-טוק" שהוא מנהל עם חברי הכנסת הנקרים בדרכו. חלקם מביעים תמיכה וחלקם משפילים מבט אבל לנסות אף פעם לא יזיק.

 

אחת הסוגיות המסקרנות לקראת ההצבעה היא זו של קולות החרדים. מועצת חכמי התורה של ש"ס צפויה להתכנס ביום חמישי כדי להכריע במי תתמוך הסיעה אולם הכיוון כבר די ברור ונראה כי פרס יזכה בקופה. אנשי ריבלין עדיין לא אומרים נואש ובונים על כך שמאחורי הפרגוד הם בכל זאת יזכו בחלק מהקולות. "יש לנו תמיכה בכל המפלגות, גם במפלגת העבודה, גם בקדימה, וייתכן שגם בש"ס", אומרים אנשיו בתקווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביטל. סטיקרים ועלונים
צילום: גיל יוחנן
חסון. אולימפיאדה בשביל פרס
צילום: חיים צח
המודל האמריקני: ביזלי של בוש
צילום: איי פי
מומלצים