שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אולמרט: כואב לעולם ששרדנו ב-67'

  במאמר מיוחד שכתב ל"גרדיאן" הבריטי במלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים - פורס ראש הממשלה את משנתו באשר לשלום אפשרי באזור ותוקף מנהיגים הקוראים למחיקת ישראל מהמפה. איסמעיל הנייה, בטור משלו: בניסיון להשפיל את העם הפלסטיני – ישראל השפילה עצמה בפני העולם

  "במבט 40 שנה לאחור - יתקשה הקורא לדמיין כמה החיים היו מייאשים לישראלים, כאשר הם מוקפים בצבאות המכוונים את נשקם אלינו, בעוד מנהיגיהם מבטיחים השמדה קרובה של מדינתנו".  כך כותב ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בטור מיוחד שהתפרסם הבוקר (ד') ב"גרדיאן" הבריטי.

   

  באותה תקופה, מסביר אולמרט, התחושה הייתה של עם העומד בפני השמדה ולא הייתה ברירה לישראל אלא להגן על עצמה, בהיעדר בנות ברית אסטרטגיות שיבטיחו את הישרדותה. גם היום, מסביר ראש הממשלה במאמרו, ישנם מנהיגים הקוראים למחוק את ישראל מהמפה.

   

  "הישרדותנו ב-67' נראית כעת בעיני העולם, עם השלכות מטרידות בבריטניה, כחטא הקדמון בסכסוך הישראלי-פלסטיני", כותב אולמרט, תוך שהוא רומז לחרם האקדמי על ישראל שנדון לאחרונה בקרב מרצים בריטים. לדבריו, המתנגדים לישראל טוענים היום שקץ הכיבוש ונסיגה מהשטחים יביאו לפתרון העימות עם הפלסטינים, אך עימות זה אינו כה פשוט. הוא מספר שבחמש-עשרה השנים האחרונות עשו ממשלות ישראל ניסיונות רציפים להגיע להסדר המציע תמורה סבירה לפלסטינים, אך הפלסטינים סירבו בקביעות להפסיק את המתקפות על אזרחי ישראל.

   

  בעודו עסוק מבית בניסיונות להרגיע את ההתבטאויות בנושא המתיחות מול סוריה - אולמרט רומז גם לשאיפותיו באשר לשלום בנתיב זה. הוא כותב שיש לחתור להסכם שלום מקיף עם כל המדינות השכנות לישראל, אך לעשות זאת בדרך של משא ומתן ולא באמצעות אולטימטום.

   

  בטור המיוחד שכתב, מכה אולמרט על חטא בעברו כפוליטיקאי צעיר ואומר כי טעה כשהצביע נגד החזרת סיני למצרים במסגרת הסכם השלום עימה. "לא אהסס לנקוט ביוזמות אמיצות לקידום השלום", הוא אומר ומבטיח להמשיך בפגישותיו עם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). 

   

  הנייה: ישראל השפילה והושפלה

  מנגד, ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, כתב מאמר דומה לעיתון, במלאת 40 שנה לכיבוש. הנייה טען כי מנהיגי ישראל לא העלו על דעתם ש-40 שנה אחרי המלחמה - הם עדיין יהיו רדופים בידי ההשלכות שלה. הוא אמר כי "במלחמת 1967 ישראל כבשה את פלסטין, אך לא את העם הפלסטיני". לדבריו, בניסיון להשפיל את העם הפלסטיני – ישראל השפילה עצמה בפני משפחת האומות כולה.

   

  ראש הממשלה הפלסטיני קורא לשינוי הקטסטרופה ההומניטרית שהתפתחה בשטחים על ידי מספר צעדים: "על המערב להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית, הפועלת להקמת מדינה עצמאית על כל השטחים שישראל כבשה ב-67'". בנוסף – יש לדבריו לפרק את כל ההתנחלויות, לשחרר את כל 11 אלף האסירים הכלואים בישראל ולהכיר בזכות השיבה של כל הפליטים הפלסטינים.

   

  הנייה טוען במאמרו כי שורשיו של משבר האמון בין העמים הערבים מוסלמים ובין העולם המערבי נעוצים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, המלחמה שארעה לפני 40 שנה היא פרק שאינו גמור ודבר לא יעצור את מאבקו של העם הפלסטיני לחופש ואת "איחוד כל ילדינו למדינה ריבונית, שבירתה ירושלים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. צריך שניים לשלום
  צילום: עמית שאבי
  הנייה. ישראל השפילה את עצמה
  צילום: איי פי
  מומלצים