שתף קטע נבחר

המ"פ שסימן V לתושבי שדרות: אין לנו חזון ציוני

רס"ן (מיל') תומר בוהדנה ריגש את קהל שומעיו בכנס שהתקיים בשדרות, כשדיבר על לקחיו מהמלחמה שבה נפצע. בכנס דוּבּר גם על כניסה אפשרית לרצועת עזה. עוזי דיין: "דם האזרחית שנהרגה בשדרות לא שונה מדם החיילים, ואם החיילים צריכים לסכן עצמם בכניסה לעזה - זה מה שיעשה"

"הגעתי היום לשדרות כדי לתבוע את עלבונם של תושבי העיר. אין רועה לישראל, אין מנהיג, אין לנו חזון ציוני והכל נפוץ לכל עבר" - כך אמר הערב (יום ד') בהתרגשות רבה רב-סרן (מיל') תומר בוהדנה, מפקד הפלוגה שהתפרסם במלחמת לבנון השנייה כשנפצע וסימן V באמצעות אצבעותיו, תוך כדי שהוא מובל באלונקה לבית החולים "רמב"ם" בחיפה. בוהדנה אמר את הדברים בכנס שהתקיים בשדרות ביוזמת המטה לביטחון שדרות בראשותו של אלון דוידי וגורמים נוספים.

 

תושבים רבים משדרות ומאשקלון הגיעו לכנס המיוחד, שבו השתתפו, בין השאר, אלוף (מיל') עוזי דיין, אלוף (מיל') יעקב עמידרור, ח"כ שי חרמש (קדימה) וראש מועצת מעלות, שלמה בוחבוט.


בוהדנה נואם בשדרות. דבריו ריגשו את הקהל (צילום: אמיר כהן)

 

דבריו של בוהדנה ריגשו מאוד את הקהל. "האג'נדה שצריכה להיות פה היא אותה אג'נדה חברתית-כלכלית שצריכה להכתיב המציאות, ולא כל מיני יועצי תקשורת ויועצי ספינים למיניהם. במלחמה - שרק בסופה התבררה כמלחמה - לא הגענו להכרעה, לא בגלל יכולתו של צה"ל, אלא בגלל היעדר חזון של ההנהגה.

 

"מפקדים וחברים שחונכו על התפישה של להוביל, נאלצו לאלתר. אני זוכר משימה שלנו בכפר בלבנון. אמרו לנו 'תילחמו עד השעה שש בערב'. בזכות מפקדים אמיצים שבאו והגדירו משימה צבאית, הצלחנו לשנות את הפקודה.

 

"ההנהגה הזו הביאה לאדישות חברתית ולאדישות הנהגתית. החברה הישראלית צריכה לנקוט עמדה ולתבוע ביטחון לכל האזרחים. יש מלחמה מול חמאס. מדובר במלחמה, ולא בכל מיני מושגים בז'רגון מפולפל". בוהדנה פנה בדבריו לחיילי מילואים שנכחו בכנס וקרא להם שלא לסרב: "אסור לכם להשתמש במילואים ככלי מיקוח". 

 

"גם דם אזרחים אינו הפקר" 

דיין פנה בראשית דבריו לראש הממשלה: "הבטחתם הרבה הבטחות אבל אמרתם 'על דבר אחד לא נוותר - על הביטחון'. בזה אתם מוותרים, וזה הולך ומחריף". דיין הזכיר גם את עברו הצבאי העשיר: "יש לי ניסיון צבאי לא פחות מאחרים. צריך סיכול ממוקד ומודיעין, וצריך לכבוש חלקים מעזה. זה לא בלתי אפשרי, הרי נכנסנו ללבנון. אמרו גם שאי אפשר להיכנס לקסבה בשכם ונכנסנו.

 

"ואולם בתקופה האחרונה יש מחיר דמים. אומרים 'דם חיילים לא הפקר', אבל גם דם אזרחים לא הפקר. דם האזרחית שנהרגה בשדרות לא שונה מדם החיילים, ואם החיילים צריכים לסכן עצמם בכניסה לעזה - זה מה שיעשה".

 

לדברי דיין, אם המדיניות הנוכחית של הממשלה תימשך - חמאס יהפך ל'חיזבאללה מספר שתיים'. "היו צריכים לבוא לפה אנשים מבאר שבע ומאשדוד, כי גם הם יצטרכו לדאוג. אני שומע שאומרים 'היום נפלו רק שלושה קאסמים'. במלחמת לבנון לא הבין ראש הממשלה שזו מלחמה, ואני אומר לו שגם כאן זו מלחמה".

 

דיין פנה בדבריו גם לאנשי המילואים המנהלים מאבק בימים האחרונים, ואמר להם כי סירוב הוא דבר אסור: "אתם לא תסרבו לשרת במילואים, ואנו לא נשאיר אתכם לבד".

 

"זה לא הולך להיפסק בקרוב"

עמידרור אמר גם הוא כי הפתרון למצב הנוכחי הוא שליטה במרחב שממנו נורות רקטות הקאסם. לדבריו, "אם יגדילו את הטווח - נרחיב את השליטה, כי לא ייתכן שיירו קאסמים". עמידרור התייחס אף הוא לשאלת המחיר של פעולה אפשרית ברצועה. "יש המון סיבות לא להיכנס לעזה. זו תהיה מלחמה קשה מאוד, אבל הסבר אחד לא לגטימי - צה"ל קיים על מנת לבצע משימות צבאיות. אי אפשר לבצע משימות צבאיות בלי חיילים.

 

"אם נתלה זאת בכך שיש חשש שחיילים ייהרגו, זו פירמידה הפוכה, וזה רע מאוד. לא נוכל לעשות כלום. מחר יהיה איום במקום אחר, ולא נוכל לעשות זאת בלי להקריב חיילים. איך אפשר לבצע משימה צבאית בלי הרוגים? אתם, תושבי שדרות, צריכים לפעול. אל תוותרו. אני לא רואה שזה הולך להיפסק בקרוב".

 

בוחבוט הזכיר כי לפני שבועיים ביקר עם חבריו מקו העימות בצפון בשדרות. "אני רוצה לומר לכם שחזרתי מתוסכל, כי לצערי הממשלה הזו לא מפיקה לקחים. המלחמה האחרונה היתה קשה, ווציפיתי שאחרי המלחמה הזו יבוא מנכ"ל משרד ראש הממשלה ויקים צוות שישב בשדרות - מעין מטה קדמי, אבל יש פה אטימות. הנה, אמרו 'הצפון קיבלו מיליונים', אבל לא קיבלנו כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוהדנה מובל לבית החולים במלחמת לבנון
צילום: אלעד גרשגורן
"פירמידה הפוכה". עמידרור
צילום: אמיר כהן
"לכבוש חלקים מעזה". דיין
צילום: אמיר כהן
מומלצים