שתף קטע נבחר

69% מהחילונים: לא רוצים לעבוד בשבת

סקר ynet-גשר מגלה כי 79% מהציבור הכללי לא מעוניין לעבוד בשבת. המעטים שעובדים ביום המנוחה, עושים זאת בגלל השכר הגבוה והחשש מפיטורים. ועוד בסקר: מה חושב הציבור על ההצעה לחופש ביום ראשון?

העם עם השבת: הדתיים מוחים, הארגונים החברתיים זועקים, אבל נראה שרוב הציבור מסכים עם קריאתם שלא לעבוד בשבת. סקר ynet-גשר השבועי מגלה ש-79% מהציבור השיבו בשלילה לשאלה "האם אתה מעוניין לעבוד בשבת?", כשבקרב החילונים עמד אחוז השוללים על 69%. בינתיים, זה לא מפריע להמוני הקונים לפקוד את מרכזי הקניות ב"יום השופינג השבועי".  

 

סקר ynet ועמותת גשר נערך ע"י מכון "מותגים" וכלל 501 מרואיינים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

 

33% מהנשאלים שהצהירו כי אינם מעוניינים לעבוד בשבת בחרו בתשובה "לא, משום שמירת השבת", ו-46% האחרים ב"לא, כי אני רוצה לבלות עם המשפחה והחברים". 16% הודו כי לא משנה להם אם יעבדו ביום המנוחה או לא, ו-5% השיבו כי הם רוצים לעבוד ביום זה. אחוז מהמסכימים לעבוד בשבת אמרו כי הם עושים זאת מחשש שיפוטרו, ו-4% הנותרים בשל השכר הגבוה, יחסית לזה שבימי חול.

 

מפילוח התוצאות על פי הגדרות דתיות עלה כי גם בקרב הציבור החילוני קיים רוב ברור המתנגדים לעבודה בשבת. לעומת 69% שאמרו כי אינם מעוניינים לעבוד בשבת, 24% אמרו כי אין להם דעה בעניין ו-7% הצהירו שיסכימו לעבוד בסוף השבוע. באופן טבעי, בקרב המסורתיים התוצאות חדות עוד יותר: 83% לא יסכימו לעבוד ביום השבת, ורק 4% יגיעו לעבודה.

 

בשאלה השנייה בסקר התבקשו הנשאלים להתייחס לאחד הסעיפים המרכזיים ב"מהפכת השבת" שהציע ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל), שנחשפה ב-ynet: הפיכת יום ראשון בשבוע ליום חופשי, במקום יום שישי. 45% השיבו כי היו מעדיפים להשאיר את יום שישי כיום מנוחה, 37% בחרו ביום ראשון ו-18% אמרו כי לא משנה להם באיזה יום ינוחו.

 

ניתוח נוסף של התוצאות מגלה כי הציבור המסורתי הוא היחיד שתומך ברפורמה שיזם אורלב: 44% בעד הפיכת יום ראשון ליום החופשי, ו-38% מעדיפים את יום שישי.

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, אמר ל-ynet כי הציבור המסורתי הוא הרלוונטי ביותר להצעת החוק, משום שהוא נמצא בדילמה בין שמירת השבת לאפשרויות המסחר, והוא תומך ברובו ביוזמה. אורלב מספר כי סקרים שנערכו עבורו מלמדים כי 64% מהציבור תומך בהצעתו, וגילה כי אזרחים תומכי החוק כבר החתימו אלפי אנשים על עצומה הקוראת להכריז על יום ראשון כיום חופשי, במקום יום שישי. לדבריו, מהלך זה, יחד עם האיסור המוחלט על המסחר בשבת, יצמצמו משמעותית את חילולי השבת, משום שביום ראשון יתקיים מסחר ללא הגבלות וכן יתקיימו בו אירועי הספורט והתרבות ההמוניים.

 

עוד הוסיף אורלב: "במרבית מדינות המערב נהוגים שני ימי מנוחה מלאים למשק כולו בשבת ובראשון. הדבר מועיל לתא המשפחתי ומאפשר לבני המשפחה לשהות זמן רב יותר יחד, תוך שהם נוטלים חלק בפעולות פנאי. שינוי שכזה עשוי לצמצם מחלוקות בין דתיים וחילוניים ולהביא לצמצום האבטלה והקטנת הפערים החברתיים".

 

מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים, שושי בקר, קוראת ליציקת תוכן יהודי-ערכי לשבת, כך שהציבור יחוש את משמעותה כיום הנותן כוח אישי ומשפחתי לשאר ימות השבוע, ולא רק כ"יום ללא עבודה". את התנגדות הציבור להחלפת יום שישי כיום המנוחה תולה בקר בצורך בהכנות לשבת. עם זאת, היא אמרה: "ייתכן שתהליך הגלובליזציה מאיץ את הרצון ביום ראשון חופשי כי כך פועל העולם המסחרי, ורבים בישראל קשורים לעולם זה".

 

מנכ"לית גשר סבורה שדווקא שומרי השבת זקוקים ליום ראשון כיום חופשי, משום שהוא מאפשר טיולים וחוויות משפחתיות שאינן יכולות להתקיים בשבת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
לא רוצים לעבוד, אבל רוצים לקנות
צילום: מאיר פרטוש
אורלב. טוב למסורתיים
צילום: גיל יוחנן
צילום: יואב פרידמן
שושי בקר. מנכ"לית גשר
צילום: יואב פרידמן
מומלצים