שתף קטע נבחר

שדרות עדיין במצב חירום: הילדים דחוסים בגנים

מצב החירום שעליו הכריז פיקוד העורף בשדרות נמשך, ומשום כך הופעלו רק שמונה גנים ממוגנים ועוד שני מקלטים הפועלים כגני ילדים. בכל אחד מהם מצטופפים כ-70 ילדים ויותר. אם לבת 3: "או שיוציאו את הילדים מחוץ לשדרות, או שיחזירו את המצב לקדמותו". פיקוד העורף: "עדיף שילמדו בצפיפות, אך יהיו ממוגנים"

מי שומר על ילדי הגן? שדרות התרחקה מהכותרות בימים האחרונים, אבל מצב החירום נמשך בהוראת פיקוד העורף. המשמעות - הילדים מורשים להגיע רק לגנים ממוגנים. הבעיה - יש רק שמונה גנים ממוגנים מתוך כ-30 ועוד שני גנים שפועלים במקלטים. התוצאה - בכל גן מצטופפים 70 ילדים, ואף יותר. ההורים זועמים ובעיריית שדרות מודים שיש פה בעיה.

 

הורים לילדי הגנים בשדרות זועמים על החלטת פיקוד העורף להמשיך את מצב החירום בעיר, המונע גם מילדים לצאת לחצרות הגנים.

 

כנרת רוזנפלד, אמא לילדה בת שלוש: "הבת שלי נמצאת עם עוד 70 ילדים בגן אחד והם צפופים שם. גם העובדה שהם לא יכולים לצאת לחצר מקשה עליהם. כאשר החל המצב הזה, רוב הילדים שהו מחוץ לשדרות, וזה היה נסבל בהחלט. אבל עכשיו - כאשר מדי יום חוזרים התושבים לשדרות - המצב נהיה בלתי נסבל. זה סיר לחץ. אנחנו רוצים שיגדירו את המצב כמלחמה ויוציאו את הילדים מחוץ לשדרות, או שיחזירו את המצב לקדמותו, והילדים יחזרו לגנים שבהם היו".

 

חלק הארי של תושבי שדרות כבר חזרו לבתיהם. כמה משפחות שוהות במתקנים של האגודה למען החייל מחוץ לעיר, אבל גם הן אמורות לשוב בימים אלה.

 

מנהלת אגף החינוך בעיריית שדרות, מרים ששי, אמרה ל-ynet כי 60-55 אחוז מילדי הגנים מגיעים אליהם, וניכרת מגמת עלייה במספר הילדים המגיעים ללימודים.

 

ההורים: המצב בלתי נסבל 

הורי הילדים התלוננו כי שני המקלטים שמשמשים כגנים אינם מתאימים לכך. לדברי ההורים, אותם מקלטים משתמשים גם כמועדוניות. "עם כל הרצון הטוב, מקלט לא יכול להפוך לגן קבוע של ילדים, זה פיתרון של יומיים שלושה", אמרה אמא לילדה בת 4. "לנוכח העובדה שנעשים במקלט שימושים נוספים ושלילדים אסור לצאת מהמקלט משמונה בבוקר עד ארבע אחר צהריים - המצב בלתי נסבל. חלק מההורים מעדיפים לא לשלוח את ילדיהם לגן בגלל הסיבות האלה, ואנחנו בהחלט מבקשים פתרונות, בעיקר מפיקוד העורף".

 

ששי אמרה כי גם בעירייה מודעים לבעייתיות הרבה. לדבריה, מדובר במצב שפיקוד העורף כפה עליהם, והעובדה שהמצב נמשך רק מחריפה את הבעיה. "בנוסף לשני המקלטים שהפכנו לגנים, אנחנו פועלים כעת במרץ כדי להכשיר עוד שני מקלטים ממוגנים לגנים.

 

"אנחנו מנסים להעביר ילדים לגנים שבהם יש פחות ילדים, כדי לשמור על איזון כלשהו. ואולם לצערנו הרב, אלו הן ההנחיות שנכפו עלינו. אנו מקווים שפיקוד העורף יחליט למגן מבנים נוספים, או להחזיר אותנו למצב הקודם. אנו מצדנו כעירייה מנסים לעשות את המקסימום". 

 

גורמים בפיקוד העורף מסרו כי המצב המיוחד שנקבע לפני מספר שבועות נבחן כמעט מדי יום ומתקיימות הערכות מצב מעת לעת. אותם גורמים אומרים: "אנו חושבים שעדיף שהילדים עדיין ילמדו בצפיפות, אך יהיו ממוגנים. הגנים מוגנו עד עכשיו על-פי רשימה שהוגשה על-ידי העירייה, כאשר במקביל נמשכות עבודות מיגון לבניית גנים חדשים ממוגנים. חלק מהעבודה תושלם כבר בנובמבר". 

 

בפיקוד העורף טוענים שהחל שלב ב' בפרויקט בנייתם של גנים ממוגנים חדשים, "כל גן כזה ייבנה בתוך בחצי שנה, דבר שאין לו תקדים אפילו בעולם. בשבועיים הקרובים יתווספו עוד מספר גנים שבהם יוכלו גני ילדים להשתמש. הדברים נעשים על-פי הערכות המצב ועל-פי שיקולים ביטחוניים בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקלט בשדרות
צילום: תמר דרסלר
תושבים יוצאים להתאוורר. הרוב שבו לעיר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים