שתף קטע נבחר

נתניהו: אסד ויתר לי על החרמון

בראיון לתוכנית ב"רדיוס", מספר יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, על המגעים שניהל בשעתו עם הסורים. לדבריו, קיבל הבטחה מחאפז אל-אסד שישראל תוכל להישאר בחרמון

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, מספר שבמגעים שניהל בעבר עם הסורים, ויתר נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל-אסד, על החרמון. בראיון שישודר מחר (יום ו') בתוכנית "הנבחרים" ברדיוס 100FM אמר נתניהו שהופתע מכך שאסד האב ויתר על ההר. נתניהו ניהל מגעים עם סוריה באמצעות שליחו, רון לאודר.

 

"ניהלתי מגעים... והם אמרו - 'בהתייחס לקו הבינלאומי'... זה, אגב, לאחר שהוא נתן את החרמון, אנשים לא יודעים את זה. אסד ויתר על החרמון כי אני אמרתי - 'יש לי תנאי מוקדם' - ככה אני אמרתי לו - 'יש לי תנאי מוקדם, החרמון'. הוא שאל אותי: 'למה אתה צריך את התנאי המוקדם הזה?' אמרתי: 'כי יש איום מאיראן'. אני מדבר על 1997 או 1998, 'יש איום מאיראן, אני צריך שיהיו לי עיניים מזרחה'. והוא נתן לי את החרמון. אני מוכרח להגיד לך שאני הופתעתי, אבל הוא נתן לי את החרמון. ואני שמחתי", אמר נתניהו למראיין דוד בן-בסט.

 

על-פי הערכות ביצע רון לאודר עבור נתניהו תשעה או עשרה דילוגים בין ירושלים לדמשק. במסמך שהגיש לאודר לנשיא הסורי באוגוסט 1998 ונחשף בשעתו ב"ידיעות אחרונות", ישראל היתה אמורה לסגת מרמת הגולן עד הגבול הבינלאומי מ-1923, העובר רק כ-10 מטרים מקו החוף. השטח שעד דמשק ועד צפת היה אמור להיות מפורז. אולם מקורבי נתניהו הכחישו בעבר שהוא היה מוכן לסגת מכל רמת הגולן. לטענתו, הצעת הנסיגה שלו היתה עד ל"קו הגנה‭,"‬ המשאיר בידי ישראל כמה מאות מטרים לפחות על רכס המצוקים.

 

אחרי ימים של הסלמה בהתבטאויות, הצהיר אתמול ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הוא מוכן לקיים מו"מ ללא תנאים עם הסורים: "אני מוכן לנהל עם הסורים מו"מ ישיר - אבל שלא יכתיבו תנאים". אולמרט, ששמע בימים האחרונים התבטאויות מצד אישי צבא ופוליטיקאים לגבי האפשרות שהגזרה הסורית תתחמם, קרא בישיבת הקבינט לשרים ולאנשי מערכת הביטחון למעט בדיבורים. לדבריו, הנושא רגיש, והתבטאויות שלא במקום עלולות לגרום לאי הבנה אצל הסורים.

 

היום השיבו הסורים באותה המטבע. גורם רשמי בסוריה אמר: "העמדה שלנו היא אותה עמדה. אנחנו מוכנים לחזור לשולחן המשא ומתן. אנו רוצים לפעול למען השלום ועוקבים באדיקות אחר ההצהרות". עם זאת, הוסיף ואמר: "אין לנו תקווה שהדברים ישתנו". הוא ציין במיוחד את ההתנגדויות האמריקניות למשא ומתן.

 

במהלך הדיון בקבינט החליט ראש הממשלה למנות צוות שרים בראשותו אשר יטפל בסוגיה הסורית, שזוכה לאחרונה לכותרות השכם וערב. בצוות השרים יישבו ממלאת מקומו של אולמרט ושרת החוץ, ציפי לבני, המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, סגן ראש הממשלה ושר הביטחון עמיר פרץ, סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, סגן ראש הממשלה והשר לטיפול באיומים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, ושר התשתיות הלאומיות בנימין בן אליעזר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מספר על ההבטחות שקיבל
צילום: חיים צח
אי פי
חאפז אל-אסד
אי פי
מומלצים