שתף קטע נבחר

מפגינים השמיעו "צבע אדום" במרכז תל אביב

סטודנטים ממכללת ספיר ניסו להפר את השלווה התל אביבית ולהשמיע קצת מקולות המלחמה בדרום: "מפריע לנו שמקדשים כאן את השגרה". רבים מיושבי בתי הקפה הזדהו, אך חזרו במהירות לאספרסו. נהגי המוניות לקחו ללב, בגלל הפקקים

אזעקת "צבע אדום" נשמעה לפתע ברחוב שינקין בתל אביב. לא, זהו לא תסריט אפוקליפטי של הסלמה במצב הביטחוני, אלא מחאת סטודנטים ממכללת ספיר, שהחליטו היום (ו') לנקוט בצעד פרובוקטיבי, כדי לעורר את תושבי תל אביב משנתם ולהמחיש להם את שגרת החיים בדרום הארץ, תחת איום רקטות הקסאם.

 

שיירת מכוניות יצאה מאזור שדרות לכיוון תל אביב ובה כ-20 סטודנטים לתקשורת ממכללת ספיר. על כלי הרכב הודבקו שלטי מחאה: "פותחים את הבוקר עם שני קסאמים וכוס קפה", "אמא, חזרתי להרטיב" ועוד. אחד מכלי הרכב אף הצטייד ברקטת קסאם מקורית, אחת מיני רבות שנפלה באזור המכללה בדרום, שהוצבה על הגג. על הרקטה נכתב "מספיר באהבה" ולדברי המוחים, היא מוקדשת לתושבי המרכז.

גולת הכותרת של מחאת הסטודנטים היתה אזעקה מקורית של "צבע אדום", שבקעה ממכשירי הרדיו-דיסק במכוניות בקול רם. הדיסק, אגב, הגיע לידיהם לאחר שראובן אטיאס, אחד הסטודנטים, מצא את ההקלטה אחרי חיפושים ממושכים, והוריד אותה בתוכנת שיתוף קבצים באינטרנט.

 

"מפריע לנו שמקדשים כאן את השגרה. קסאמים נופלים מדי יום ותושבי עוטף עזה נמצאים בסכנה יומיומית, וכאן ממשיכים בחיים", אומר יובל רויטמן, סטודנט בספיר ותושב מושב יבול שבמועצה אזורית אשכול. "במכללת ספיר מצפים מאיתנו לחזור ללימודים למרות הסכנה. בחרנו באקט פרובוקטיבי כי לצערנו, זו הדרך היחידה למשוך תשומת לב. אנחנו כאן לא רק כסטודנטים, אלא כנציגים של תושבי הדרום כולו", אמר.


המחאה בתל אביב (צילום: דלית שחם)

 

רן צברי, סטודנט לתקשורת בספיר, שמתגורר בשכירות בקיבוץ ניר-עם, טוען כי המחאה מורכבת מאנשים שבחרו להישאר בדרום למרות המצב הביטחוני ולהשמיע משם את קולם, במקום לחזור לבית הוריהם. "לאנשים הללו יש אפשרות לעזוב, והם עדיין מעדיפים להישאר. אכפת לנו ממה שקורה בדרום", אומר צברי.

 

לדברי אפרת בירקין, תושבת חדרה אשר שוכרת אף היא דירה בקיבוץ ניר-עם, מטרת המחאה היא "להעביר את המסר לבועה שאנחנו שם ושזה לא נגמר, אפילו שזה כבר לא בחדשות. אנחנו רוצים להעלות את המודעות לקסאמים, כדי שתושבי תל אביב יידעו מה אנחנו עוברים".

 

מזדהים על הפוך

שיירת המכוניות עברה במרכז תל אביב, תוך שהיא מנסה שלא להיקלע למצעד הגאווה, המתרחש בסמוך, כדי שמחאתם לא תתמסמס. כשהגיעה השיירה לרחוב שינקין, כלי הרכב האטו, ויושביהם הגבירו את קולות האזעקה. "הצבע האדום" נשמע בבירור ומשך את תשומת ליבם של יושבי בתי הקפה, שמבינים מהר מאד את מהות האזעקה, הזדהו לרגע עם המוחים והמשיכו בשגרת יומם.

 

"הם צודקים ואני מאד מזדהה איתם", אומרת נאוה כהן, בעלת חנות ברחוב, שיוצאת לראות על מה המהומה. "גם כשהיתה מלחמה בצפון הגיעו לפה תושבים. תל אביב היא המרכז, כאן הכי בטוח. אבל שינקין היא לא בועה – אנחנו לא מתעלמים ממצבם".

 

את אבנר, נהג מונית שנתקע אחרי השיירה, המחאה לא מעניינת. הוא אפילו לא טורח להבין על מה הם מפגינים. "חוצפנים, הם חוסמים את התנועה. הם יכולים למחות עד מחר, אבל לא לעשות פה פקקי תנועה ביום שישי בצהריים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים מספיר
צילום: דנה קופל
לצאת מהאדישות
צילום: דנה קופל
מומלצים