שתף קטע נבחר

חולי הצליאק מפגינים נגד שטראוס

המפגינים טוענים: קבוצת שטראוס מובילה מהלך פחדני ומדאיג, הסוחף אחריו יותר ויותר יצרני מזון ואף יבואנים, כאשר היא מסמנת את מוצריה, לדעתנו שלא כחוק, בנוסח 'עלול להכיל גלוטן'. שטראוס בתגובה: אנו מודעים לבעיה ומנסים למצוא פתרונות הולמים

חולי הצליאק מקיימים היום (ב') הפגנת מחאה נגד שטראוס בכניסה לפארק התעשייה שליד נתב"ג, שם מתקיים כנס "מזון בעידן החדש" של תעשיית המזון הישראלית.

 

החולים זועמים על חברת שטראוס, שמאז התביעה שהגישו נגדה זו הורים לילדים חולי צליאק, היא החלה לציין על כל המוצרים שהם עלולים להכיל גלוטן. בקומוניקט שפרסמו מארגני ההפגנה, הורים לילדים חולים, הם כותבים כי "עילת ההפגנה - קבוצת שטראוס מובילה מהלך פחדני ומדאיג, הסוחף אחריו יותר ויותר יצרני מזון ואף יבואנים, כאשר היא מסמנת את מוצריה, לדעתנו שלא כחוק, בנוסח 'עלול להכיל גלוטן'".

 

"השלכת הכיתוב", מציינים המארגנים, "היא צמצום דרסטי של סל המזון המותר לצריכה על ידי אלפי ילדים, מבוגרים ומשפחות של חולי צליאק בישראל, למרות שחלק מהמוצרים מתאימים להם.

 

"אנו קוראים ליצרני המזון לאמץ את הסטנדרט העולמי, לייצר ולסמן מוצרים בהם יש עד ppm 20 גלוטן, לאחר שנבדקו על ידיהם באופן מחייב, ולהפסיק להתחבא מאחורי הנוסח המביש 'עלול להכיל גלוטן'. מדובר במאבק שלנו ושל ילדינו על הדבר הקיומי והבסיסי ביותר שלנו – הזכות לאכול ולשתות כמו כל אזרח אחר במדינה. גם לחולי צליאק בישראל מגיעה דאגת היצרנים למזון מגוון ובטוח בקהילתם".

 

במהלך ההפגנה יצאה עופרה שטראוס אל המפגינים, ולטענתם הבטיחה להם כי בקרוב החברה תפתור את הבעיות ותדאג לייצר מוצרים שמתאימים גם לחולי הצליאק. לטענת המפגינים, מדובר בהבטחות שהם שומעים מפי החברה בשנתיים האחרונות. אחד ממארגני ההפגנה אמר ל-ynet, כי שטראוס כבר מוכרת מוצרים ללא גלוטן באנגליה, ביניהם פסק זמן וכיף כיף.

 

חולי צליאק מנועים מאכילת מוצרים המכילים גלוטן, המשפיע על התגובה החיסונית בגופם ומזיק לבריאותם. לאחרונה, בעקבות התביעה, החלו חברות המזון לסמן את המוצרים כעלולים להכיל גלוטן, מחשש לתביעות. מארגני ההפגנה טוענים, כי "זהו כיתוב מתגונן, המעיד על בריחה מאחריות, ומהווה, לדעתנו, עבירה על החוק. יצרן איכותי צריך לדעת מה מוצריו מכילים ומה אינם מכילים. הוא לא צריך לפחד להתחייב על כך".

 

דובר קבוצת שטראוס מסר בתגובה: "בחברת שטראוס מודעים היטב לצרכים המיוחדים של חולי הצליאק והרגישים לגלוטן ועושים מאמצים רבים, הן במסגרת החברה והן מחוצה לה, למצוא להם פתרונות הולמים. הפעילות מתבצעת בשיתוף עם התאחדות המזון, עמותת הצליאק וצוות מומחים, במטרה לספק מענה אחראי מותאם לדרישות התקן הישראלי ומותאם ליכולות הייצור של החברה, בהקדם האפשרי".    

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה היום
צילום: ערן פלדמן
מומלצים