שתף קטע נבחר

פריימריז במגזר: עם פיצוחים, בלי קבלני קולות

בקלפיות ביישוב הדרוזי דליית אל-כרמל צופים מאבק צמוד בין אילון לברק. אבל למתפקדים ביישוב לא משנה מי ינצח בבחירות, אלא מי ישיג יותר קולות בקלפי המקומית. "אצלנו המאבקים הם לא בין איילון-ברק-פרץ - אלא בין הפעילים". ומה עם קבלני קולות? "זה שטויות, רק רוצים להשפיע"

מצביעים במרומי הכרמל: כשהם מודעים לעובדה שההצבעה ה'מגזרית' עשויה להכריע את הכף, התייצבו היום (ג') רבים מחברי מפלגת העבודה בדליית אל-כרמל (שאוחדה לרשות מקומית אחת עם עוספיה את עיר הכרמל) להצביע בפריימריז של המפלגה.

 

בשעות אחר הצהריים המוקדמות, כאשר אחוזי ההצבעה הארציים קרטעו באזור ה-15, כבר הרקיעו אחוזי ההצבעה ביישוב לכדי 22 אחוז ואף יותר. אלא ששעות הצהריים החמות, היו השעות המתות בשתי הקלפיות שמוקמו במועדון הנכים, ופעילי שני המטות בילו את הזמן בארוחת צהריים מזדמנת ובשיחת חולין.


הקלפי בדליית אל-כרמל (צילום: דורון גולן)

 

על דבר אחד היו פעילי שני המטות מוכנים להסכים - יהיה מאבק צמוד מאוד בין עמי אילון לאהוד ברק. מכאן ואילך, הכל פתוח לפרשנויות ולהערכות. הנה סלימאן שנאן, פעיל מרכזי במטה עמי איילון, קובע כי המועמד שלו ינצח בדליית אל-כרמל. למה? משום שלא רק פעילי עמיר פרץ בדליית אל כרמל יתמכו בו הפעם, אלא גם פעיליו של אופיר פינס. ולמי שחושב שלפינס אין תמיכה ביישוב - טועה, בדליית אל-כרמל סיים פינס למקום השלישי בסיבוב הקודם, ובעוספייה הוא הגיע למקום השני, מאחר ואחד מעוזריו הקרובים הינו תושב עוספיה.

 

"אצלנו בכלל המאבקים הם לא בין איילון-ברק-פרץ", מבהיר שאנן, "אלא בין הפעילים. ההשלכות שיש לניצחון על הפעילים של המנצח הרבה יותר משמעותיות מבחינתנו מאשר ההשלכות שיש לכך בתל-אביב".

 

כך או כך, את זמן ההמתנה סמוך לקלפי, העבירו נציגיו של אילון בפיצוח גרעיני אבטיח, קפה ושתייה קלה, כשהם מכבדים גם את חבריהם תומכי ברק.

 

מעברה השני של החצר, אנשי ברק לפחות כלפי חוץ מפגינים הרבה יותר כובד ראש. את המטה מוביל מזכיר הסניף המקומי, ג'והאד חלבי, שמתייחס אל הנתונים בצורה הרבה יותר מתמטית. "ברק קיבל פה בסיבוב הראשון 53 אחוז. אז הוא כבר מנצח בסיבוב השני. סחף? אין שום סחף. להיפך. רמת התמיכה בו רק הולכת ומתחזקת. גם מהאנשים של פינס, גם מאלה של פרץ. הניצחון שלו פה מובטח, אולי ב-56 אחוז, אולי אפילו יותר".

 

בכל מקרה, כדי שלא יהיו הפתעות, מבטיחים נציגי שני המטות להמשיך ולהזרים את בוחריהם אל הקלפיות. "חכה תראה, כשמזג האוויר יהיה קצת יותר נעים איך אנשים יתחילו להגיע לפה במאות", מבטיח אחד הפעילים שמעדיף לא להזדהות. "אומרים תמיד שבמגזר יש קבלני קולות, או שמכריחים אנשים להצביע למועמד מסוים אבל זה שטויות. הדבר מאוד פשוט: אני מתפקד, משלם עבור חברות במפלגה, אז אני רוצה להצביע ולהשפיע. ככה כל אחד חושב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבטיחים מאבק צמוד ביישוב
צילום: דורון גולן
מומלצים