שתף קטע נבחר

אחרי הסיבוב הראשון: ריבלין פרש בדמעות

לאחר סבב הצבעה אחד הודיעו שני המועמדים ריבלין ואביטל שלא יתמודדו בסיבוב נוסף. שמעון פרס ייבחר סופית בהצבעה בפתקי "בעד" ו"נגד". ח"כ ריבלין, בקול חנוק מדמעות: "יחי נשיא המדינה, תחי מדינת ישראל". יו"ר האופוזיציה, נתניהו: "אנחנו מכבדים את הודעתו של ריבלין. נתמוך בפרס לנשיאות"

דרמה במשכן. שמעון פרס יהיה נשיא המדינה התשיעי של ישראל. חבר הכנסת ראובן ריבלין הודיע לפני זמן קצר כי הוא פורש מהמירוץ ולא יתמודד בסיבוב השני. קדמה לו בהודעה זהה חברת הכנסת קולט אביטל. כעת, יידרשו חברי הכנסת להצביע בעד פרס או נגדו, בסיבוב שני.

 

ח"כ ראובן ריבלין פנה לעיתונאים ובשידור חי ביקש לפנות לאזרחי המדינה: "בראשית הדרך נתמכתי על ידי למעלה משבעים חברי כנסת להעמיד את מועמדותי לנשיאות המדינה. הכנסת החליטה לתמוך במועמד אחר, שהוא ראוי יותר. אני מודה לכל אותם אלה שהצביעו בעדי".

 

ריבלין הוסיף: "אני מבקש לראות בהכרעת הכנסת הכרעה שלמה, המחייבת אותי בלב שלם לפרוש מהמירוץ ולבקש מכל חברי הכנסת לבחור בעד שמעון פרס כנשיא המדינה, פה אחד". הוא סיכם בקול חנוק מדמעות: "יחי נשיא המדינה, תחי מדינת ישראל". 

 

דקות אחדות לאחר דבריו של ח"כ ריבלין, הודיע יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו: ""אנו מכבדים את הכרעת הכנסת, אנו מכבדים גם את החלטתו של ראובן ריבלין לפרוש מהמרוץ לנשיאות ולפיכך קיבלנו החלטה שסיעת הליכוד בכנסת תתמוך במועמדות שמעון פרס לנשיא המדינה".

 

בסיבוב ההצבעה הראשון חסרו לשמעון פרס שלושה קולות כדי להיות הנשיא הבא. פרס קיבל בסיבוב הראשון 58 מקולות הח"כים, ראובן ריבלין קיבל 37 וקולט אביטל - 21. שלושה מחברי הכנסת הטילו פתקים לבנים וקול אחד נפסל. קולט אביטל הודיעה לאחר ההצבעה כי תפרוש מהמירוץ.

 

אביטל אמרה לכתבים: "אני מודה לכם. ההישג הוא הישג מיוחד מאוד. אני גאה בהישגי. החלטתי לפרוש מהמירוץ ולהעביר את תמיכתי לשמעון פרס".

 

פרס שוחח עם הרב עובדיה יוסף והודה לו על תמיכתו בבחירות לנשיאות. פרס שיבח בפני הרב יוסף את השר אלי ישי, שלדבריו, הביא את הסיעה לתמיכה אחידה בו. בתו של פרס, צביה ולדן, סיפרה כי סוניה, אשתו של פרס, התקשרה אליו ובירכה אותו. לדבריה, פרס אמר לה בשיחתם: "התחתנת עם רפתן. קיבלת בסוף נשיא".

 

בנו של הנשיא הבא, חמי פרס, אמר: "התחושה העמוקה ביותר היתה תחושה של כבוד. למהלך של שני המתמודדים האחרים. שני אנשים שהם ראויים שהחליטו בו זמנית ובמקביל להסיר את המועמדות שלהם מהסיבוב השני".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בעקבות פרישתו של ראובן ריבלין: "רובי הוא אדם אציל נפש. הוא מוסיף כבוד לפוליטיקה ולכנסת". 

 

כמעט שעתיים לפני הסיום הדרמטי - אביטל, פרס וריבלין הצביעו ראשונים ואחריהם התייצבו כל יתר 117 חברי הכנסת שהכניסו את פתקי ההצבעה מאחורי פרגוד אטום. אפילו שר האוצר המושעה, אברהם הירשזון, הטרוד בחקירות המשטרה, לחץ ידיים ליושבים סביב שולחן הממשלה והבציע בתורו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. הצבעה אחרונה
צילום: גיל יוחנן
ריבלין מודיע על פרישתו
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אביטל מודיעה על פרישתה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים