שתף קטע נבחר

חמאס הודיע: מעבר רפיח בידנו; לפחות 22 הרוגים

עוד יום דמים ברצועה: בחאן-יונס נהרגו כמה אנשי ביטחון פלסטינים לאחר שפעילי חמאס פוצצו מנהרת תופת שנחפרה מתחת למפקדת מנגנון הביטחון המסכל. חילופי אש התנהלו גם סמוך למפקדה המרכזית של הפתח בעזה. המצרים מנסים לתווך בין שני הארגונים. בחמאס דיווחו כי אנשיהם השתלטו על מעבר הגבול ברפיח. בצה"ל עוקבים אחר ההתפתחויות

עוד יום עקוב מדם ברצועת עזה: לפחות 22 פלסטינים נהרגו מאז הבוקר (יום ד') בחילופי אש בין אנשי הפתח לחמאס. בין ההרוגים - שני פלסטינים שעבדו בסוכנות לסיוע ההומניטרי של האו"ם. העימותים האלימים התפשטו גם לשכם, שם חטפו חמושים מגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, 12 אנשי חמאס ובהם בכירים בארגון. כבר אתמול הזהירו בכירים ברשות הפלסטינית מפני התפשטות העימותים לגדה.

 

בחאן-יונס נהרגו כמה אנשי ביטחון פלסטינים לאחר שפעילי חמאס פוצצו מנהרת תופת שנחפרה מתחת למפקדת מנגנון הביטחון המסכל בעיר שבדרום רצועת עזה. מקור ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי אנשי חמאס אינם מצליחים לפרוץ את המתחם מזה יומיים ולכן החליטו, ככל הנראה, להפעיל את מנהרת התופת.

 

חילופי אש כבדים התנהלו אחר-הצהריים בין חמושים משני הארגונים סמוך למפקדה המרכזית של הפתח בעזה. בעקבות הקרבות, דווח כי עשרות אנשי ביטחון פלסטינים של הפתח נמלטו מרצועת עזה דרך מעבר רפיח והסגירו עצמם לכוחות הביטחון המצרים. בחמאס אומרים כי אנשיהם מונעים העברת סיוע ותחמושת לחמושים מהפתח.


אנשי החמאס שנחטפו בשכם, יחד עם החוטפים (צילום: AFP)

 

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה כי אנשיה השתלטו על אזור הגבול עם מצרים. לדיווח אין עדיין אישור מגורמי ביטחון פלסטינים, אך אם יאומת, הרי שבכך השלים חמאס את השתלטותו על דרום הרצועה. זאת, לאחר שאתמול סילק את אחרוני אנשי הביטחון של הרשות הפלסטינית מצפון הרצועה. המעוז האחרון של אנשי הפתח הוא מרכז העיר עזה.

 

גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי ישראל עוקבת אחר הנעשה ברצועת עזה. גם לגבי מעבר רפיח אומרים הגורמים כי הם עוקבים אחר ההתפתחויות במקום.


חמושים ברחובות עזה (צילום: AFP)

 

מוקדם יותר היום הציבו חמושים מהחמאס אולטימטום לאנשי הפתח, לפיו עליהם להתפרק מנשקם תוך שתי יממות. על-פי הודעות שפורסמו ברצועה ועל-פי הודעות בתחנות רדיו המזוהות עם חמאס - אם אנשי פתח לא ימסרו את נשקם עד יום שישי בשבע בערב - אנשי חמאס יקחו את הנשק בכוח.

 

ויש עוד אולטימטום. גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח ברמאללה, הציבו אולטימטום בן 12 שעות החל מן השעה 20:00 לאנשי החמאס ברמאללה ובגדה להתנער מפעולות החמאס ברצועה ולא הם יחשפו את עצמם ואת מוסדותיהם לפגיעה על ידי אנשי גדודי חללי אל אקצה, כך אומר ל-ynet בכיר בזרוע הצבאית של הפתח.

 

המצרים מנסים לתווך

למרות ששני הארגונים לא מראים סימנים כי הם מתכוונים לנצור את נשקם, הודיעה הנהגת חמאס בגדה המערבית כי היא דורשת להיפגש עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בכדי למנוע את גלישת העימותים בין פתח וחמאס ברצועת עזה לגדה.


יורים ברחובות (צילום: AP)

 

מי שמנסה לתווך בין הצדדים היא המשלחת המצרית. חברי המשלחת נפגשו עם משלחת של החמאס במטרה לדון איתם על חידוש הרגיעה והפסקת הלוחמה מול הפתח. אנשי החמאס הציגו בפגישה זו שורה של דרישות, שבמרכזן ביצוע שינוי פרסונלי עמוק בצמרת הפיקוד של מנגנוני הביטחון הפלסטינים. הערכה בחמאס כי מאמצים אלה עשויים לשאת פרי, אולם לא בטווח הקרוב.

 

בחמאס מעריכים כי רק בעוד כמה ימים, לאחר שאנשי התנועה ישתלטו על מפקדות הרשות בצפון ובדרום הרצועה, מאמצי התיווך יביאו תוצאות. בחמאס מזהירים כי אם לא ימשיכו מגעי התיווך, יתקפו אנשי התנועה את המפקדות העיקריות בעיר עזה, במיוחד אלה הסמוכות ללשכתו של אבו מאזן ואלה הנמצאות במתחם במתחם הסאריה, המתחם שבו מרוכזות מרבית המפקדות הביטחוניות של הרשות ברצועה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חילופי האש נמשכים
צילום: רויטרס
חמושים בכל מקום
צילום: איי אף פי
מומלצים