שתף קטע נבחר

פתח החל בגל מעצרים של פעילי חמאס

אבו מאזן החליט לפתוח בפעולות תגמול בתגובה להשתלטות החמאס על הרצועה, והורה על גל מעצרים גדול של פעילי חמאס. המבצע החל ברמאללה, אולם צפוי להתפשט לכל שטחי הגדה. ברשימת העצורים - 1,500 בכירים ופעילים בחמאס. בעזה מדווחים כי מוחמד דחלאן החל להכין את הכוחות בעיר למתקפת נגד מול חמאס

כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, בליווי אנשי פתח, פתחו הלילה (יום ה') בגל מעצרים נגד בכירי תנועת החמאס בגדה. המבצע החל ברמאללה, וברשימת המעצרים המתוכננת כלולים 1,500 שמות של פעילים ובכירים בחמאס.

 

גורמים ברשות אמרו שכל אנשי החמאס שאינם עצורים בידי ישראל צפויים להיעצר במבצע הנוכחי, שייפסק רק אם יודיע החמאס על קבלתה של הפסקת האש. בין העצורים צפויים להיות ראשי עיריות מטעם הארגון, פעילים באוניברסיטאות בארגוני צדקה ובדעווד, הפעילות הדתית של הארגון. מדובר בגל המעצרים הראשון של הרשות הפלסטינית נגד פעילי החמאס מאז סוף שנות ה-90. ברשות מדברים על פעולה המזכירה את גל המעצרים שבוצע אחרי סדרת הפיגועים של החמאס ב-1996, אז התמלאו בתי הכלא של הרשות במאות עצורים מקרב בכירי החמאס.

 

בסביבתו של יושב ראש הרשות, אבו מאזן, אמרים שהוחלט על הפעולה לאחר שבתנועת החמאס לא הסתירו את כוונתם "לחסל כל זכר לרשות הפלסטינית ברצועת עזה", ולאחר שמאמציו לשכנע את אנשי החמאס להגיע להפסקת אש נחלו כישלון. אבו מאזן אף צפוי להודיע בשעות הקרובות גם על פיזורה של הממשלה הפלסטינית ושל המועצה המחוקקת הפלסטינית, ולהכריז על מצב חירום ברשות במסגרתו יכריז על צעדים שונים נגד החמאס. אנשיו סיפרו כי הוא עידכן בפרטי תוכניתו כמה גורמים בינלאומיים וערביים, וכי בימים האחרונים היה בקשר עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ואתמול אף שוחח עם ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה. כל מאמציו, אמרו, לא עזרו לכינונה של הפסקת אש ולכן החליט אבו מאזן לנקוט בשורת פעולות תגמול קשות נגד החמאס.

 

בחמאס דחו כל הצעה לדיאלוג עם מי שהמגדירו כ-"זרם הבוגד" בפתח. בכיר בארגון אמר כי לא ייתכן דיאלוג עם אותם גורמים המייצגים את האינטרסים ישראלים. "זהו קרב בין האיסלאם לבין הכופרים. אנו מקווים להשלים עד הבוקר את ההשתלטות על מפקדות הרשות. אני מקווה שנוכל להתפלל את תפילות יום השישי במתחם המפקדות בעזה ואנו נהפוך את מתחם הסרייה למסגד גדול", אמר ניזאר ריאן, מראשי החמאס ברצועה.

 

דחלאן יכין את מנגנוני הביטחון בעזה

בשעות אלה משלימים מנגנוני הביטחון ברשות את רשימות אנשי החמאס שייעצרו. גורם פלסטיני אמר ל-ynet שעל סדרת הפעולות הזו הוחלט לאחר שהתברר שלמרות מתקפת החמאס ברצועה מצליחים מנגנוני הביטחון הפלסטינים להחזיק מעמד בעיקר במוקדי הכוח האחרונים בעזה, אותם מתקשה החמאס לכבוש.

 

בתוך כך, גורמים פלסטינים ברצועת עזה דיווחו שמוחמד דחלאן, השמש כיועץ לענייני ביטחון לאומי של אבו מאזן, הגיע בחשאי למתחם מנגנוני הביטחון הפלסטינים בעזה. על פי הדיווח, דחלאן צפוי להכין את כוחות הפתח להדוף את המתקפה שמתכנן החמאס על שתי המפקדות שטרם נפלו לידיו. לדיווח אין עדיין אישור רישמי מאנשיו של דחלאן, שעזב לאחרונה את הרצועה לסדרת טיפולים רפואיים בגרמניה.

 

ביום הדמים שהיה אתמול ברצועת עזה נהרגו לפחות 30 פלסטינים בקרבות בין פעילי פתח וחמאס. אנשי חמאס השתלטו על מרבית מוצבי הפתח ברצועה, ובידי כוחות הביטחון של הרשות נותרו רק שני מעוזים עיקריים - מתחם "אנסאר", המרכז כמה מפקדות של זרועות הרשות הפלסטינית, ובניין נוסף של הביטחון המסכל. העימותים האלימים התפשטו גם לגדה, כשאנשי פתח בג'נין השתלטו על בית ספר ובית חולים של חמאס וכן על כמה ממשרדי התנועה בעיר. מנהיג גדודי חללי אל-אקצה בעיר, זכרייה זביידי, אמר ל-ynet כי בפתח החליטו לאסור כל פעילות של חמאס בעיר עד להפסקת העימותים ברצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. החליט להגיב
צילום: איי אף פי
פעילי חמאס בעזה
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
דחלאן. מתכנן מתקפת נגד?
צילום: שאול גולן
מומלצים