שתף קטע נבחר

אבו מאזן החליט: מפרק את ממשלת האחדות

נשיא הרשות הפלסטינית הודיע על מצב חירום, הכולל פירוק ממשלת האחדות והצגת מועמד עצמאי לראשות הממשלה, במקום הנייה. החמאס: אין תוקף חוקי להודעה. בשעות הערב התקבלו דיווחים על מנוסה רבתי של אנשי פתח, רבים מהם נמלטו בסירות ללב ים

הרשות מתפרקת. נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הודיע הערב (ה') כי הוא מפרק את ממשלת האחדות הלאומית ברשות, בראשות חמאס. במקביל - הודיע על מצב חירום ברשות. מזכירו של נשיא הרשות הודיע כי ההנחייה לפיזור הממשלה נחתמה בידי אבו מאזן.

 

אבו מאזן עידכן במהלכים את נציגי הקוורטט, ארה"ב וירדן, עוד לפני מסירת ההודעה הרשמית בנושא. נשיא הרשות מתכוון לקרוא לפריסת כוחות רב-לאומיים ברצועה, בניסיון להכניע את חמושי החמאס. בנוסף - שוקל אבו מאזן להציב מועמד עצמאי, שיחליף את ראש הממשלה מהחמאס, איסמעיל הנייה. 

 

בהודעה שהקריא מזכירו של הנשיא, עבד אל רחים, נאמר כי "מה שהיה בעזה היה ניסיון של הפיכה צבאית נגד השלטון החוקי הפלסטיני". עוד נאמר כי אבו מאזן השקיע מאמצים עילאיים לשמר את האחדות הפלסטינית, למרות כל הקשיים, אבל - לאור הפגיעה שנראתה בימים האחרונים במנגנוני הביטחון הרשמיים ומוסדות הרשות הוחלט על צעדים אלה.

 

עבד אל רחים הוסיף כי אבו מאזן נחוש לחזור לעם הפלסטיני לבחירות ומיד כאשר תאפשרנה זאת הנסיבות בשטחי הרשות. הוא כינה את ההתנגשויות בעזה "מלחמה פושעת".

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, טילפנה לאבו מאזן והביעה את תמיכתה בו, בעקבות ההסלמה הביטחונית ברשות והעימותים עם אנשי חמאס. דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, הוסיף כי רייס אמרה לאבו מאזן שארצות הברית תשקול להציב ברצועת עזה כוח שיטור רב-לאומי, אך ציינה כי צפוי קושי בגיוס חיילים למשימה.

 

דובר החמאס ברצועת עזה, סמי אבו זהרי, אמר כי להחלטת הנשיא הפלסטיני אין כל ערך חוקי, משום שכל ממשלת מעבר שתוקם חייבת להיות מושתתת על הממשלה הנוכחית שתפוזר. "אבו מאזן שיגר אלינו שליח, אך תוך כדי השיחה הופתענו מהחלטתו לפזר את הממשלה, שכן ברור שההחלטה התקבלה בלחץ האמריקנים", הוסיף אבו זהרי.

 

אש ברחובות, מרדפים אחר בכירי הפתח

בינתיים, אנשי חמאס ממשיכים לנהל מרדפים ברחבי הרצועה אחרי בכירים בפתח שהצליחו להסתנן מבין המחסומים. לאחר מרדף שכזה - הוצא הערב להורג סמיח אל מדהון, מראשי גדודי חללי אל-אקצה ברצועה. מדהון, ששנחשב לבכיר המבוקשים בידי חמאס, היה מעורב בעבר בהריגת אנשים מהארגון. הוא נתפס ונורה במרכז הרצועה, ככל הנראה בעת שעשה את דרכו למצרים.

 

חילופי האש בין פתח לחמאס נמשכים בשני המוקדים האחרונים שבהם מתבצרים עדיין אנשי פתח והרשות הפלסטינית. חילופי אש עזים מתנהלים במתחם סראיה שבו נמצאים משרדי ממשלה ומפקדות ביטחוניות. מקורות פלסטינים מסרו כי מנהל הכלא שבמתחם שיחרר אסירים פליליים המוחזקים בו, לנוכח אולטימטום שהציב להם חמאס.  

 

ברצועה מעריכים כי בשעות הקרובות ייפול המתחם ומוקד העימות יעבור למתחם האחרון, אנסאר, קרוב ללשכתו של נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

במקביל לארועים - מתנהל מרדף בים אחרי שני בכירים בפתח שנמלטו. אנשי חמאס דולקים אחריהם בספינות. כלי התקשורת ברצועה מדווחים כי אנשי פתח נמצאים במנוסה ומנסים להסתנן החוצה ולחמוק מן המיתחמים שבהם מתבצרים עיקר הכוחות של פתח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. מפרק את האחדות
צילום: איי אף פי
מפגינים דורכים על כרזת אבו מאזן, היום
צילום: איי פי
ההתנגשויות בעזה, היום
צילום: איי פי
מומלצים