שתף קטע נבחר

עמיר פרץ התפטר: "מה החיפזון במינוי ברק?"

מקורבי עמיר פרץ רומזים כי ברק סיכם עימו על החלפה מסודרת של התפקיד, אך מיהר לדרוש מאולמרט החלפה מיידית. נראה ששר הביטחון מיהר להתפטר, לפני שיושלם המהלך להדחתו. אנשי ברק: "זה מה שסוכם, אין סיבה לפרץ להיות מופתע". בלשכת ראש הממשלה מסבירים שמכתב ההתפטרות שלו מוחלט, ופרץ לא יכהן כשר בלי תיק

סבב התיקים גרם למהומה. שר הביטחון עמיר פרץ שיגר אחרי הצהריים (ו') מכתב התפטרות לראש הממשלה אהוד אולמרט. כעת מתברר שזה היה רק שלב אחד בדרמה הפוליטית שהחלה כבר אמש.

 

"בהמשך לשיחתנו הבוקר הריני להודיעך כי החלטתי לסיים את כהונתי כשר ביטחון. החלטתי התגבשה לפני מספר חודשים וכבר אז הודעתי כי אבצע זאת עם סיום הבחירות המקדימות במפלגת העבודה. עד למועד אישור ההחלטה בכנסת - בכוונתי להמשיך ולמלא את כל חובותיי למען ביטחונה של מדינת ישראל. בכוונתי לפעול להעברה מסודרת של התפקיד מתוך אחריות לאומית ולמען העם והמדינה", כתב פרץ לראש הממשלה.

 

בכירים במפלגת העבודה תהו בשעות האחרונות מדוע מיהר היו"ר החדש אהוד ברק לדרוש מאולמרט את המינוי לתפקיד שר הביטחון. מקורביי פרץ אמרו כי הם מופתעים מההתנהלות של ברק. "זהו אהוד הישן במלוא תפארתו", אמר גורם בכיר בסיעת העבודה.

 

אנשיו של פרץ סיפרו כי בפגישה שערך אתמול עם ברק סיכמו השניים כי העברת התפקיד תתבצע בצורה מכובדת ומסודרת ובתיאום מלא. פרץ עצמו היה מרוצה מהשיחה והודיע כי בכוונתו לשתף פעולה עם ברק. אלא שהבוקר נראה שהדברים השתבשו. בשעה 10:00 הגיע ברק לפגישה עם אולמרט ובמהלכה הודיע לו כי הוא דורש להתמנות לתפקיד שר הביטחון לאלתר, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני.

 

זמן קצר לאחר הפגישה, נועד אולמרט עם פרץ לדיון ביטחוני. "ברק הודיע לי שהוא רוצה להיות שר ביטחון באופן מיידי", אמר ראש הממשלה לשר הביטחון המופתע. אולמרט עוד ניסה לשכנע את פרץ להישאר כשר ללא תיק, אך זה הודיע כי אין בכוונתו למלא תפקיד חסר תוכן. "אני אקל עלייך, אני כבר מודיע לך שאני מתפטר מהממשלה. את המכתב תקבל בקרוב", אמר.

 

פרץ גם הבהיר לאולמרט כי הוא דורש שבמשאל הטלפוני עם השרים - שמו כמועמד לכהונת שר בלי תיק כלל לא יוזכר. פרץ שאל במהלך השיחה בין השניים: מה בער לברק? מדוע ביקש להתמנות עד יום שני כשראש הממשלה כלל לא נמצא בארץ? "הרי זה לא שהמצב הוא כזה שבא רמבו להציל אותנו", אמר פרץ. "זה לא המצב, אז מדוע לעשות זאת בצרה לא מכובדת, מה החיפזון? אני מבהיר לך שאני מתפטר באופן מיידי".

 

האם אולמרט וברק "בישלו" הדחה?

הצעד הבא במהלך היו שני מכתבים ששלח אהוד ברק: אחד לאולמרט, בו הוא מבקש לבצע את המינוי לשר ביטחון. המכתב השני נשלח לעמיר פרץ, ובו עדכון אודות בקשתו לאולמרט. לאחר מכן כינס ברק את תומכיו בסיעה ועדכן גם אותם.

 

לאחר השלמת המהלכים, מאז שעות הבוקר, הולכת ומתבהרת התמונה. עמיר פרץ לא יכהן בממשלה, אלא אם יימצא לו תיק משמעותי. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי ברק ואולמרט "בישלו" את הדחתו של פרץ, אך נראה כי פרץ הקדים את הדחתו ופיטוריו בכך שהתפטר בעצמו כשנודע לו על המשאל הטלפוני בין השרים למינוי ברק.

 

מקורביו של ברק טוענים שאין סיבה להיות מופתעים, וכי הטענות לפיהן ברק סיכם עם פרץ לבצע תהליך מסודר אינן נכונות. "ברק הודיע אתמול לפרץ בפגישה שזה מה שהוא הולך לעשות", אמר בכיר בסביבתו של ברק. "זה מה שסוכם גם עם שרי העבודה ביום חמישי בבוקר.עמיר פרץ לא צריך להיות מופתע, שכן הוא כבר ידע אתמול שזה מה שיקרה".

 

ההערכה היא כי סגן שר הביטחון הבא יהיה האלוף במיל' מתן וילנאי, או האלוף במיל' דני יתום. במערכת הפוליטית כבר נשמעות הערכות לגבי איוש התיקים של מפלגת העבודה. ברק יוכל למנות לתפקיד שר את אחד מנאמניו שאינם שרים, מלבד אופיר פינס ואיתן כבל, שהודיעו כי אין בכוונתם להכנס לממשלה. אם תפקיד השר ישאר פנוי, הרי שהמועמדים הם מתן וילנאי, דני יתום ואורית נוקד.

 בכל מקרה, הודעת ההתפטרות של פרץ תיכנס לתוקפה ביום שני בשעה 18:30. על פי מה שמסבירים בלשכת ראש הממשלה ובמזכירות הממשלה - פרץ התפטר בכך מחברותו בממשלה ולא יוותר לכהן כשר בה. זאת, בניגוד לפרסומים בשעות שקדמו להודעה, כאילו יישאר שר בלי תיק.

 

בלשכת שר הביטחון אישרו רק כי פרץ התפטר מתפקידו כשר ביטחון, אך נמנעו מלומר האם הוא מתכוון לחזור אל הממשלה בדרך אחרת. "הדבר טרם הוברר", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. דרש החלפה מיידית
צילום: דנה קופל
פרץ. "מה החיפזון?"
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. סבב פגישות ומשאל שרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים