שתף קטע נבחר

גיל חובב והיהדות

מהו כלל גיל חובב מספר 1 לנסיעות במרחב ובזמן, שגורם לו שלא לרצות לחזור אפילו לגן עדן? איזה מין יום כיפור הוא הפסיד בסן פרנסיסקו, ועם איזה חוויות חבר שלו שב מבית הכנסת? וגם: איזו כיפה ענקית הוא חבש בחתונה של אביו? השאלון של גיל חובב

1. החוויה היהודית שלי. בחתונה של אבא שלי התנגדתי לניסיונות הנוכחים להניח על ראשי כיפה (אני חילוני ואינני חובש כיפה, כשם שאינני תולש כיפות מראשי דתיים). הרב התימני שאל למה אני בלי כיפה. אמרתי לו בחוצפה מסוימת ש"השמים הם הכיפה שלי", גנח הרב והפטיר "כיפה כל כך גדולה לראש כל כך קטן". באותו רגע הבנתי שרבנים, גם אם אני חולק על דעתם ו/או דרכם, יכולים להיות חמודים ונבונים.

 

2. עם איזה דמות תנ"כית היית רוצה להיפגש, ומה היית אומר לה? הייתי שמח לפגוש את נעמי ואלימלך (בתנ"ך לא כתוב מה שם המשפחה שלהם, אבל אפשר למצוא אותם במגילת רות). אני חייב לשאול אותם - איזה מין הורים קוראים לבניהם מחלון וכיליון? 

 

3. מצווה שמוצאת חן בעיניך. מפני שיבה תקום.  

 

4. יום כיפור: בבית הכנסת, עסקים כרגיל, או מול הדי.וי.די? איני שומר מצוות ואיני הולך לבתי כנסת. כנער, סירבתי לחגוג בר מצווה. זה לא אומר שאני לא מתרגש בחתונות (אני בדרך כלל בוכה, אפילו אם איני מכיר את החתן-כלה), שלא לדבר על לוויות. אני פשוט מתנגד לבוכהלטריה הזאת של אלוהים. 

 

אשר על כן, את יום כיפור אני מבלה בבית. פעם גם נהגתי ביום כיפור, רק כדי לעשות דווקא. כיום אני מבין שטעיתי ושנהגתי בטיפשות ובחוסר רגישות. אני מצטער על כך מאוד.  

 

5. מתי היתה הפעם האחרונה שהיית בבית כנסת? הפעם האחרונה שנכנסתי לבית כנסת היתה לפני יותר מ-40 שנה. גם כשגרתי בסן פרנסיסקו סירבתי ללכת ל"שער הזהב", בית הכנסת (הגדול והמפואר) של הקהילה ההומו-לסבית. חבר שהלך לשם ביום כיפור ציין שלושה דברים: 

 

  • האווירה מדהימה, ויש הרגשה שאנשים באמת מתחברים שם לאלוהים כלשהו.
  • הביקוש כל כך עצום עד שאין מקום בבית הכנסת לכולם
  •  והתפילה מועברת בשידור וידיאו לכנסייה סמוכה (!), הנשכרת ליום אחד. 

 

"בחיים שלי", חתם החבר את התרשמותו מאותו יום כיפור, "לא ראיתי כל כך הרבה לסביות כושיות עם כיפה". 

 

6. לאיזו תקופה בתנ"ך היית חוזר, ולמה? לא הייתי חוזר לשום תקופה תנ"כית משום שכלל גיל חובב מס' 1 לנסיעות במרחב ובזמן גורס ש"לא ייסע אדם למקומות שאין בהם אספרסו וכספומט" (וזה כולל את הודו, יערות הגשם בדרום אמריקה, רוב מדבר סיני וגם התנ"ך).  

 

בהתחלה חשבתי שאולי לתקופת גן העדן, נניח, עד אמצע בראשית פרק ג', יכול דווקא להיות נחמד לחזור. אבל שבתי וקראתי את הטקסט ואני מצטער לומר – יותר מדי חיות, פחות מדי אספרסו. לא בשבילי. 

 

7. רב או איש דתי שאתה מעריך במיוחד. אני גר בשכונת ביצרון בתל אביב, שכונה ישנה וצנועה שתושביה המקוריים לא עזבוה גם אחרי פלישת עגולי המשקפיים. יש לי שכן מסורתי בשם נחמי (מנחם) שהוא אחד האנשים הכי מאירי פנים שאני מכיר. הוא קצת צעיר ממני ובשבתות, בדרכו אל בית הכנסת או ממנו, לבוש בחולצה לבנה ועטוף בטלית, פשוט קורן ממנו אור. הוא תמיד אדיב לכל אדם, מחייך, מכבד ומוקיר. תמיד אני אומר לעצמי שהלוואי שהיו רבים כמותו, והלוואי שבתי תהיה כמוהו.  

 

8. איך נראה גן העדן שלך? שילוב של ביסטרו צרפתי וחנות ספרים.  

 

9. מה אתה זוכר משיעורי תנ"ך? שני דברים: קודם כל כמה התלהבתי מהשפה, ושנית כמה לא יכולתי לסבול את אלוהים. בתור דמות ספרותית הוא צדקן לא קטן. הדמות היחידה בתנ"ך שחיבבתי עוד פחות הייתה דוד המלך, כמובן.  

 

10. מהו המאכל שרק בשבילו שווה לא לשמור כשרות? השף שלום קדוש, שהוא אדם נפלא, חכם, מצחיק ושומר מצוות, אמר לי פעם שיין צרפתי הוא בכל זאת שותה. כששאלתי איך זה מסתדר עם שמירת מצוות הוא ענה "גיל, זה כל כך טעים שאני פשוט לא מאמין שאלוהים לא רוצה שאני אשתה את זה".  

 

11. מה היית מחסיר מלוח השנה היהודי? עכשיו, שאני כבר לא בבית הספר ולא מתייחס אל כל יום חופש כאל יהלום נדיר, הייתי מקצר את פסח. זה פשוט בלתי נסבל לחיות שבוע עם פירורי מצות וילדים בכל מקום.  

 

12. אם היית ממציא את השבת, איך היא היתה נראית? פחות או יותר אותו דבר, רק בלי אבנים בכביש בר אילן.  

 

13. איזה חג יהודי אתה הכי אוהב? ראש השנה לאנשים וראש השנה לאילנות תמיד מרגשים אותי. אלה שני ימים שיש בהם אופטימיות, ושני ימים שבהם אני יכול להאמין שאלוהים הוא סניור דילמונדו, האל הספניולי הנחמד שהאמנתי בו בילדותי ושהייתי בטוח שהוא קרוב משפחה שלנו (אחר כך, ביום כיפור, הוא שב להיות הנודניק הזועף של הדתיים).  

 

אבל שני החגים שהכי מותירים בי חותם הם יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל. מדי שנה הם נעשים קשים לי יותר ויותר. אני מניח שזו הזיקנה. או העולם. או שניהם.  

 

השף גיל חובב ישתתף בפסטיבל "לא בשמים", שייערך בגליל העליון ב-24-26 ביוני.  

 

בהכנת הידיעה סייעה יעל איכנולד 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל חובב
צילום: אי פי איי
מצות. אי אפשר לקצר קצת?
צילום: אי פי איי
גן העדן. ביסטרו
צילום: סי די בנק
דוד. האחרון בתור
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים