שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

ל"אמא תנין" יש 250 צאצאים ירוקים

איריס תדהר אוספת פריטים שונים שמוטיב התנין משולב בהם. בכל פינה בביתה ניתן לראות שני סוגי בעלי חיים: חתולים (אמיתיים) למכביר, ותנינים. הרבה תנינים

איריס תדהר (44) מהרצליה, היא אשת עסקים קשוחה וממולחת, שמקצועה הראשון הוא לנהל חברות במשבר, כשבנוסף היא בעלת חברה המייבאת ציוד אודיו ווידיאו מקצועי לארץ. כל אלו לא מנעו ממנה לזכות בכינוי "אמא תנין", בשל אוסף התנינים החביב עליה.

 

"הכינוי דבק בי לפני מעל ל-20 שנה", מספרת תדהר, "כאשר בתי - שהיתה אז בת שנה - חיכתה שאצא מראיון עבודה. היא ישבה ברכב, ואז כשראתה אותי קראה לעבר בעלי 'הנה אמא תנין באה', ומאותו הרקע החל הרומן שלי עם תנינים".

 

 

לאיריס אוסף מגוון, ובכל פינה בבית ניתן לראות שני סוגי בעלי חיים: חתולים (אמיתיים) למכביר (שאחד מהם האמינו או לא, יודע לשיר את "מי שטוב לו ושמח כף ימחא"), ותנינים, הרבה תנינים. אלו מבצבצים מכל מקום בבית במגוון מרשים: החל באחד שגבו עשוי זיפי קוקוס לניקוי הנעליים, דרך עשרות בובות קטנות של תנינים בפוזות שונות, צעצועי תנין, ספרים, ועד ל..קונדום בצורת תנין שהביא לה בעלה מרחוב החלונות האדומים שבהולנד ("הפריט הכי מביך שיש לי באוסף")

 

לשאלה האם הכינוי עוזר בעסקי רכישת ומכירת חברות צוחקת תדהר: "רק אנשים קרובים קוראים לי 'תנין' בהברות שונות, זה מעגל פנימי שלא כולם מכירים. מי שכן נמנה על האנשים הקרובים לי מביאים לי כל מני תנינים שונים כמתנות". לדבריה, "האוסף גדל בצורה קבועה ויציבה. רק השבוע רכשתי שני ספרים העוסקים בתנינים בשבוע הספר העברי".

 

בהקשר הזה מספרת איריס שלהיות אספן זו חוויה נהדרת במיוחד בנושא הטיולים והקניות: "כשיש לך נושא מסוים שאתה אוסף ומרוכז בו, תהליך הגדלת האוסף הוא נהדר – אתה מגיע למקום ויודע בדיוק מה לחפש, כך שזה חוסך לך שעות על גבי שעות של שיטוט עלום במקומות שונים ללא שמץ של מה לרכוש".

 

רוב אוסף התנינים של איריס מורכב מצעצועי ילדים, בובות וספרים. מעניין היה לראות שהחיה עצמה מוצגת בצורה חיובית ונעימה, בניגוד גמור לצורת התנהגותה בטבע: באוסף תנין שנהנה לעשות סקי, כזה שמככב על מטריה, ואפילו אחד ששמו "שנאפי" שלגופו סינור והוא שר (ומזייף) בגרמנית.

 

"החיה מוצגת באור חיובי ולמעשה די מובילה בין שאר החיות", מודה איריס. "הפופולאריות של התנין מקלה עלי להגדיל את האוסף כך שבתי עשתה למעשה את הבחירה הנכונה."

 

איריס נהנתה לחלוק עימי ועם הצלם את הפריטים, לא היה שום מעצור ושום חשש לגעת ולשחק עם האוסף: "אני לא מהאספנים הכפייתיים המקטלגים כל פריט וחרדים שמה יגעו להם בעניינים", מגחכת איריס, כשהיא חובשת בובת תנין שנעשתה עבורה בעבודת יד. "אני לא מחליפה ואין לי "כפולים", אני לא הולכת לשום מפגש, ולא יושבת שעות על האינטרנט בכמיהה לתנין נוסף. אני מאלו שנהנים ממה שיש מבלי לחשוב כל הזמן מה אין להם".

 

כאן אני חייב להכניס הערה אישית, לאחר שכבר פגשתי ושוחחתי עם לא מעט אספנים: גיליתי כי יש את אלו שעבורם האוסף הוא ממש כמו ילד נוסף, וניתן להגדירם כאספנים כפייתיים שמעולם לא מאושרים עם מה שיש להם, ורק עורגים לעוד ועוד פריטים. מהצד השני נתקלתי באלו שאינם עבדים נרצעים של האוספים שיצרו, אלא ההיפך - האוספים משרתים אותם: הם נהנים מהם הנאה מרובה, ומעבר לכך שמחים לחלוק אותו עם אנשים אחרים.

 

איריס תדהר היא בדיוק מהאנשים שנהנים מהאוסף עד כדי כך שהוא "נודד" עימה לעבודה: "פריטים רבים מגיעים יחד עימי ומקשטים את המשרד, אני אוהבת את האוסף ונהנית לחלוק אותו עם כל אחד".

 

לשאלה המתבקשת כיצד חשה" אמא תנין" בפגישתה הראשונה עם תנין בשר ודם, פורצת האספנית בצחוק מתגלגל ואומרת: "תאמין לי או לא, מעולם לא ראיתי תנין אמיתי..."

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים