שתף קטע נבחר

הממשלה מציעה: בנק ישראל יפקח על עמלות הבנקים

הכנסת העבירה הערב (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית לפיה בנק ישראל יפקח על עמלות הבנקים. החוק נועד לבטל את הצורך בהוצאת צווי פיקוח על העמלות מכוח חוק הפיקוח על המחירים

הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית שמעבירה לבנק ישראל את הפיקוח על עמלות הבנקים. כיום הפיקוח על עמלות הבנקים נמצא באחריות משרד התמ"ת. הצעת חוק פרטית דומה נמצאת כבר בשלבי חקיקה.

 

הצעת הממשלה גובשה על סמך עבודות שנעשו בבנק ישראל, אשר בחנו את המדיניות הראויה בעניין הפיקוח סכומי העמלות ואת חובות הדיווח של הבנקים ללקוחות על העמלות. החוק נועד לבטל את הצורך בהוצאת צווי פיקוח על העמלות מכוח חוק הפיקוח על המחירים שהיו עד כה בסמכות משרד התמ"ת.

 

הצעת החוק מטילה על נגיד בנק ישראל, לאחר התייעצות עם הוועדה המייעצת של הבנק, לקבוע בכללים את רשימת השירותים שבעדם רשאי הבנק לגבות עמלה מהלקוחות, ואת אופן חישוב העמלות. רשימה זו תקרא "התעריפון המלא" ומטרתה העיקרית ליצור אחידות בשמות השירותים הבנקאיים ולצמצם את מספר השירותים שבעדם נגבות העמלות. בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר, כי התעריפון נועד לשפר את יכולת ההתמצאות של הלקוחות במחירי השירותים, ואת יכולתם להשוות בין העמלות שגובים הבנקים האחרים.

 

הצעת החוק מסמיכה את הנגיד גם ליצור רשימות נפרדות של עמלות לסוגים שונים של הלקוחות (משקי בית, עסקים קטנים, מפעלים וכו') ולהעביר את התעריפונים הייחודיים לידיעת כל קבוצה של לקוחות.. תעריפונים אלה נועדו לשמש בעיקר את הלקוחות הפרטיים העושים שימוש בשירותים בעלי אופי צרכני יותר. כך, למשל, נוטלי משכנתאות, מחזיקים בכרטיסי אשראי או סתם בעלי חשבונות עו"ש, יוכלו לקבל הצגה נפרדת של העמלות הנוגעות לשירותים הנוגעים להם.

 

הצעת החוק אוסרת על הבנקים לגבות עמלה שאיננה מופיעה בתעריפון המלא או בעד שירות שאיננו נכלל בתעריפון המצומצם הנוגע לקבוצת לקוחות. מצד שני, הנגיד יוסמך גם לקבוע בצו כי הכללים האלה לא יחולו על בנק או על קבוצת בנקים מסוימים שנותנים שירותים בעלי מאפיינים ייחודיים, בעיקר כאלה המיועדים למגזר העסקי.

 

בהצעת החוק נקבע עוד, כי הנגיד יהיה רשאי (ולא חייב) להכריז על אחד השירותים כבר-פיקוח אם התקיימו בו מספר תנאים: השירות הוא חיוני לניהול חשבון עו"ש או לשימוש באמצעי תשלום; אין צידוק סביר לגביית העמלה תמורת השירות; העמלה עלולה להפחית את התחרות בין הבנקים או בינם לנותני שירותים דומים (כגון חברות האשראי); שירות שהלקוח יכול לקבל רק בבנק שבו מתנהל חשבונו.

 

לגבי שירותים ברי-פיקוח יוכל הנגיד לקבוע בצו את סכום העמלה שתגבה או את שיעורה; את הסכום או את השיעור המרבי של העמלה שניתן לגבות תמורת השירות; וכמובן – לאסור בצו את גביית העמלה תמורת השירות המסוים.

 

בנק שירצה לגבות עמלה תמורת שירות שאיננו נכלל בתעריפון או להעלות את מחיר העמלה שמופיעה בתעריפון, יוכל לבקש לכך אישור מהמפקח על הבנקים ולנמק את בקשתו. אם לא התקבלה תגובת המפקח תוך 45 יום, הבנק יהיה חופשי לממש את בקשתו. בנק לא יוכל להעלות מחיר או שיעור של עמלה על שירות שאיננו בר-פיקוח אלא בהודעה של 60 יום מראש למפקח על הבנקים.

 

הממשלה מציעה שהחוק ייכנס לתוקף 6 חודשים לאחר פרסומו ברשומות, כדי לאפשר לנגיד לגבש בתקופה זו את רשימת השירותים הבנקאיים שבמסגרת התעריפון בעדם יוכלו הבנקים לגבות את העמלות.

פורסם לראשונה 18/06/2007 16:41

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבניק. יהיה פיקוח
צילום: גלעד קוולרצ'יק
סטנלי פישר. יפקח?
צילום: בועז אופנהיים
מומלצים