שתף קטע נבחר

הירח כיסה את כוכב הלכת נוגה

חודש יוני מזמן אטרקציות שמיימיות מרהיבות ואמש אירעה תופעה נדירה בין הירח וכוכב הלכת נוגה, בו כיסה הירח את הכוכב והתרחק ממנו באיטיות במשך שעות הערב

התופעה העיקרית וגם הנדירה בתופעות הקשורות בכוכבי הלכת קשורה לכוכב הלכת נוגה ולירח, שני גרמי השמים הבהירים ביותר אחר השמש. אמש (ב') כיסה הירח את כוכב הלכת נוגה. הירח שנע סביב כדור הארץ, נע על פני כיפת השמים (יחסית לצופה על כדור הארץ) מהר יותר מאשר נוגה ותנועתו ממערב למזרח. 

 

הירח שנראה במופע של סהר דק, כיסה את כוכב הלכת נוגה. ההתכסות נראתה בשעה 18:26 לערך  (נכון עבור מרכז הארץ) כאשר צדו המזרחי הלא מואר של הירח (צד שמאל) כיסה את נוגה. במבט בטלסקופ בהגדלה נמוכה (x60 ומעלה) נוגה עצמו ייראה כחצי ירח. נוגה, כמו הירח, מקבל את אורו מהשמש וכיוון שהוא מצוי במסלול פנימי לזה של כדור הארץ, אנו יכולים לראות גם את חלקו שאינו מואר. כיוון שנוגה אינו נקודתי, לירח נדרשו 67 שניות כדי להשלים את ההתכסות של נוגה. 
 


הירח מתרחק מנוגה באיטיות  (צילום: רועי אלמן)

 

בעת ההתכסות השמש תהיה 15 מעלות מעל האופק, כלומר, ההתכסות תתרחש באור יום. אולם, למרבה ההפתעה, עובדה זו אינה מונעת את הצפייה באירוע. הירח נראה בשעות היום ואפשר לראותו בעין. רצוי להתחיל לחפש את הירח כרבע שעה לפני תחילת האירוע (משקפת שדה תעזור). לאלה מביננו שזוכרים דבר או שניים בניווט – הירח יהיה בעת ההתכסות כ- 50 מעלות מעל האופק המערבי. כלומר – רצוי להביט מערבה ולחפש את הירח מעט מעל מחצית המרחק שבין האופק המערבי לזניט (הנקודה שמעל הראש).  

 

לאחר שאיתרתם את הירח, נחפש את נוגה ממש משמאלו. למרבה ההפתעה, נוגה ייראה כנקודה זוהרת יחסית, על רקע השמים המוארים. בעת התכסות, הירח מסייע לנו למצוא את נוגה, אך נוגה הוא בין גרמי השמים הבודדים שאפשר לראותם באור יום מלא, בתנאי שאנו מביטים בדיוק לכיוון הנכון (גם כוכב הלכת צדק נמנה בקטגוריה זו). 

 

ההתכסות של נוגה הסתיימה בשעה 19:41 ופרק הזמן שיחלוף בין התגלות קצה אחד של נוגה לקצה שני הוא 59 שניות. בעת סיום ההתכסות השמש תהיה בדיוק על האופק. רצוי לעקוב אחר נוגה והירח המתרחק ממנו אט אט במשך שעות הערב. שני הגופים שייראו האחד צמוד לשני הם מחזה מרהיב.
 
 
יגאל פת-אל, מנהל פורום אסטרונומיה ב- YNET, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומחבר הספר "המדריך להכרת השמים".

פורסם לראשונה 18/06/2007 21:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשהירח פגש את נוגה
צילום: גבי מנשה
מומלצים