שתף קטע נבחר

לא חרדי, סתם חרד מטלוויזיה

לא רק מצעד הגאווה בכותרות: ניצול המדיה הטלוויזיונית לקידום תרבות הצריכה והצריחה ולשטיפת מח לאומית הביאו את אסף וול לעשות מעשה. באופן חריג אימץ את הגישה החרדית וזרק את הטלוויזיה מהבית. תמונות קשות? לא בסלון שלנו

תאמינו או לא, יש דבר משותף לי ולאמנון יצחק. לא, לא הגלימה, למרות הפרקטיות בימי הקיץ. מדובר ביחס לטלוויזיה. כן, אני מהצדקנים המעצבנים הללו שאין להם טלוויזיה. אני שייך לקבוצת התימהונים המוותרת מרצונה החופשי על צחקוקיה של איזו דוגמגישה ועל הדרמות המאולצות של תכניות הריאליטי.

 

בהקשר זה מתברר כי אני הורה גרוע - כזה המונע מילדיו צרכים בסיסיים דוגמת הופעתו של טל מוסרי בתפקיד הצ'יטה, או סדרות אנימציה יפניות אלימות שהן בבחינת טרור מוחי כנגד זאטוטים חסרי ישע.

 

לאור העובדות הנשפכות מהמסך, אני סבור כי מכשירי הטלוויזיה שבבתינו הם למעשה נקודות סיום של צינור ענקי. המוביל הארצי החדש. בניגוד למפעל הציוני של המוביל המקורי, זה שהזרים מים חיים לכל חלקי הארץ, משמש זה המודרני להזרמה של שפכי פוליטיקאים ושל זוהמת תרבות צריכה וצריחה הישר אל תוך משכנותינו. מן העבר השני של הצינור יושבים יועצי תקשורת, סלבריטיז בשקל, ספינולוגים, קופירייטרים, ארט-דירקטורים ושלל מקצועות הבל מטופשים על תואריהם המגוחכים. הם מתייחסים אל הציבור כאל אסופת אידיוטים, ומזרימים ללא הרף כמויות אדירות של פסולת תרבותית אל בתינו וגם גובים על כך כסף.

 

עוד מסתבר, כי המרקע שבבתינו הוא אמצעי יעיל מאוד עבור מאכערים ממולחים. מאכערים מהסוג שמכר לנו את חבורת הזבל של קדימה כנבחרת הכוכבים של המזרח התיכון החדש ואת ערפאת כסבא חביב בתכנית ה"חרצופים".

 

אז יום אחד פשוט נמאס לי: נמאס לי שמשליכים זבל בביתי ואני צריך להיות אסיר תודה ולהרים את הגבבה. נמאס לי שמגבירים את הווליום בזמן הפרסומות לעוצמת צופרי אזעקה. נמאס לי ממגישות חדשות המנסות לחנך אותי בדיקציה של סגנית מנהלת בבית ספר יסודי. חסר רק שתגער בי, כי היא "את החדשות כבר יודעת". נמאס לי מתכניות 'קחי אותי', 'תבעטי אותו', 'הדוגמניות', 'הנפקניות' (בקרוב) וכל שאר התכניות העונות להגדרה 'מגה-פיגוע אינטלקטואלי'. 'כוכב נולד', 'נולד לשיר', 'נולד לרקוד', מה זה? כבר לא נולדים פה סתם ילדים רגילים?

 

אבל לא רק הערוצים המסחריים איבדו פרופורציות. ערוץ המדע (8) למשל, הפך מזמן לערוץ מדעי הנכבה הפלסטינית. בנשיונל ג'יאוגרפיק, מתי שלא תפתח, מישהו מחפש איזו אוניה טרופה מתחת לים. על ערוצי ילדים אין טעם להרחיב. מבחינה תרבותית לא הייתי מעז לשדר את רוב התוכניות אפילו בפני להקת גורי בבונים.

 

צמד המילים "אקדמיה לטלוויזיה" לא תמיד עושות טוב ליהודי המאמין אך יותר מכך, הן בבחינת סתירה מהותית. קל להבין כי מה שנשקף אלי מהמרקע לא עושה לי טוב. הכאילו-אינטלקטואלים, הפסאודו-זמרים, הדוגמניות, הכדורגלנים ושאר ידועני-דמיקולו אינם מוצאים חן בעיניי. הם אינם נמנים על חבריי, איני רוצה שיקבלו כל גישה אל ילדיי הרכים ובוודאי שאיני מעוניין לארח אותם אצלי בסלון. לכן, לפני כמה חודשים, פשוט זרקתי את הטלוויזיה מהבית.

 

הרהורי חרטה? ממש לא.

 

בעצם, אולי לסימפסונים בכל זאת הייתי מפנה קצת מקום על הספה. 

 

אסף וול בעל תואר ראשון בפילוסופיה. זוכה פרס הדיקן למצטייני תואר שני בחוג לתולדות עם ישראל, אונ' חיפה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסף וול
צילום: ויז'ואל/פוטוס
המכשיר. ומכור
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ילדים מצטער, אין טלוויזיה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים