שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סגולן רויאל ופוליטיקה של בגידה מתוקשרת

  משום מה אנחנו נתפסים לשטות הזו, שמנהיג פוליטי חייב לשמש דוגמה אישית. מנהיג נבחן על פי מבחן התוצאה, כל השאר לא צריך לעניין אותנו. אם הוא מסוגל לחתום על הסכמי שלום עם כל מדינות ערב, אז מבחינתי שיבגוד באשתו בכל לילה עם אשה אחרת, ואפילו עם שתיים

  סגולן רויאל, המועמדת לשעבר לנשיאות צרפת, נפרדה מחברה לחיים ואבי ארבעת ילדיה, מזכ"ל המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד. הוא ניהל רומן מהצד במשך שנים ארוכות, ולה נמאס. חלק מהפרטים מופיעים בספר חדש שמתפרסם היום בצרפת, אותו כתבה רויאל בעזרת שתי עיתונאיות.

   

  "ביקשתי מפרנסואה לעזוב את הבית, שיחיה לבדו את חייו הרומנטיים, שפורסמו כבר בעיתונים ובספרים", הודיעה הפוליטיקאית בשידור רדיו שלשום. "אנחנו שומרים על יחסים טובים. אנחנו מדברים ויש כבוד הדדי".

    

  לדבריה, היא חיכתה עם הווידוי הזה עד סופה של מערכת הבחירות לנשיאות, ואחר כך עד סופה של מערכת הבחירות לבית הנבחרים. היא חשבה שווידוי כזה יכול להזיק לה ולמפלגה סוציאליסטית. אבל, למה, מה הקשר בכלל?  

   

  קלינטון הנואף הקסים נשים כמו שהוא הקסים את העם

  משום מה אנחנו נתפסים לשטות הזו, שמנהיג פוליטי חייב לשמש דוגמה אישית. מנהיג פוליטי צריך להזיז דברים. שיקול הדעת אם לבחור בו צריך להיות היכולת שלו להזיז דברים והכיוון אליו הוא רוצה להזיז דברים. האופי האישי שלו, ההתנהגות המוסרית שלו וחיי האישות שלו, אינם רלוונטיים.

   

  ביל קלינטון הנואף היה מנהיג טוב. אם כבר, אז ייתכן שדווקא היכולת של קלינטון להקסים נשים אחרות חשובה להנהגת המדינה. כמו שקלינטון הקסים נשים, כך הוא גם הקסים את העם, וכמו שהוכיח את עצמו במיטות מתחלפות – כך הוכיח את עצמו בזירה המדינית .

   

  אם צריך אופי רע - בשונה מאופי פלילי - כדי לקדם עניינים שהם לטובת העם, אז שיהיה למנהיגים אופי רע. אם הם צריכים להיות מניפולטיביים, שיהיו מניפולטיביים. הם לא נבחרים כדי לדגמן אישיות, הם נבחרים כדי לעשות מעשים שהעם מחכה להם .

   

  היהדות דווקא ידעה להבחין בין מנהיג רוחני שהוא גם דוגמה אישית, לבין מנהיג שנבחן על פי מעשיו. זאת בעצם ההבחנה בין כהן גדול למלך. לפעמים יש למלך דם על הידיים, ולכן הוא לא יכול להיות כהן גדול. אסור שדם על הידיים, גם אם הוא הכרחי למען הביטחון הלאומי, ישמש דוגמה לעם.

   

  נסו להעמיד את בראד פיט מול ביבי נתניהו 

  דוד המלך היה מנהיג גדול, בלי קשר לעובדה שהוא סידר לעצמו אשה בצורה נבזית. ג'ון קנדי ופרנסואה מיטראן היו נשיאים נערצים, למרות נאפופיהם.

   

  למנהיג פוליטי יש השפעה חינוכית, אומרים בזכות הדוגמה האישית. מנהיג שאינו נאמן לאשתו, עלול לסחוף אחריו עם שלם של בוגדים. ואם העם הוא כבר כזה, כפי שניתן ללמוד ממחקרים שונים, מנהיג יכול לתקן את העם באמצעות השפעתו. אבל לדעתי אלה אמירות רדודות וחסרות בסיס.

   

  מנהיג פוליטי אינו כוכב טלוויזיה, שחקן קולנוע, או זמר. אין לו השפעה בפועל ברמה של דוגמה אישית. נסו להעמיד את בראד פיט מול ביבי נתניהו. אפשר להשוות בכלל? נתניהו יכול אולי לפתוח מנהרה בזמן הכי גרוע, ובכך לגרום הרוגים משני הצדדים, אבל לא להרטיט לבבות ולא לגרום לנערות ונשים צעירות לזרוק עליו תחתונים.

   

  טלנובלה עלובה ומטופשת שמספרת על אשה שעוברת ממיטה למיטה חודרת אל הנשמה מהר ועמוק יותר מאולמרט אחד ששומר אמונים לאשתו. אני מנסה לראות את בנות הטיפש עשרה שנכנסות לאקסטזה ארוטית בגלל פואד. באסיסט חסר שם שלא להקת רוק נידחת מסוגל להלהיט את הלבבות הרוטטים שלהן יותר מכל חברי הכנסת ביחד.

   

  ולמה ללכת כל כך רחוק? בלוגרים חדי לשון וגסי רוח, המסתירים במכוון את זהויותיהם האמיתיות, מסוגלים להשפיע על צורת השיח של מתבגרים יותר מאשר מנהיג שמנבל את פיו בישיבה מתוקשרת של אחת מוועדות הכנסת. החינוך לא מחכה למנהיגים, הדוגמאות האישיות חיות ובועטות בשטח . הערכים האישיים לא מחכים לאחוזי חסימה בבחירות - יש להן חממות משלהם.   

   

  לא שחקן כדורגל שיחסי המין שלו משפיעים על המגרש 

  מנהיג נבחן כאמור על פי מבחן התוצאה, כל השאר לא צריך לעניין אותנו. אם הוא מסוגל לחתום על הסכמי שלום עם כל מדינות ערב, אז מבחינתי שיבגוד באשתו בכל לילה עם אשה אחרת, ואפילו עם שתיים.

   

  מנהיג הוא לא שחקן כדורגל שיחסי המין שלו יכולים להשפיע על ביצועיו במגרש. וגם זה, אגב, מתברר כשטות. מנהיג הוא בעל מקצוע, כמו כל בעל מקצוע אחר. למה צריך להיות אכפת לי שהנגר שלי עזב את אשתו, כל עוד ארונות המטבח שהוא בונה עונים בדיוק על הטעם שלי?

   

  אפלטון הבחין בין בעלי מלאכה למנהיגים. הוא סבר שיש למסור את הנהגת המדינה בידיו של פילוסוף, משום שבין שאר תכונותיו, פילוסוף עולה על האחרים במידותיו הטובות: הוא דובר אמת, הוא לא קטנוני והוא איש רוח, אציל נפש, אדיב ונוח לבריות. אבל בינינו, זו פנטזיה בלבד.

   

  אני לא רואה כיצד מנהיג כזה מצליח לעמוד במבחן התוצאה, או להיבחר בכלל. אם אהוד ברק לא היה מבטיח הבטחה ערמומית לעיני המצלמות, על המדשאות של שדות ים, הוא לא היה נבחר. מנהיג נבחר היום יותר על פי ערמומיותו, ופחות על פי אמינותו. אין לנו היום מנהיג שבודה לעצמו זכרונות יותר מנתניהו, והוא נחשב לפופולרי ביותר, נכון לעכשיו.

   

  העמדת פנים, התחזות, ועורמה הם חלק מהדרישות של למצוא חן בעיני הבוחרים, כמו גם חלק חשוב בקידום מהלכים מדיניים ואזרחיים. הפילוסוף של אפלטון לא היה עובר את אחוז החסימה ולא היה עומד במבחן התוצאה.

   

   

  • ניתן לשלוח לאבינועם אימייל בנושאי דילמות של רגש ומוסר. לצערנו, אין אפשרות להשיב אישית לכל הפניות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סגולן רויאל. "שומרים על יחסים טובים"
  צילום: איי אף פי
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים