שתף קטע נבחר

ירושלים: נשתתף בפסגה המרובעת בשארם

בלשכת ראש הממשלה אישרו כי ישראל תשתתף בוועידת הפסגה בשארם א-שייח, בה יהיו גם נציגים פלסטינים, ירדנים ומצרים. סאיב עריקאת: "חייבת להיות לנו תקווה, שאם לא כן - הייאוש יחלחל אל הציבור"

גורמים מדיניים רשמיים בירושלים אישרו אחר הצהריים (יום ה') כי ישראל תשתתף בפסגה המרובעת העתידה להתקיים ביום שני הקרוב במעונו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, בשארם א-שייח. בפסגה יוועדו ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, המלך עבדאללה השני מירדן והנשיא הפלסטיני אבו מאזן, בחסות הנשיא מובארק.

 

עם שובו של ראש הממשלה שלשום מביקורו בוושינגטון, החלו המגעים לקיומה של הפסגה המרובעת. מבחינת ישראל ברור הצורך בפסגה שכזאת כדי לחזק את התמיכה באבו מאזן ובממשלת החרום שהקים, בראשות סאלם פיאד - זאת כדי לצאת חוצץ כנגד השתלטות החמאס על רצועת עזה והאיום שמטילה התנועה על שלמות הרשות הפלסטינית כולה. עם זאת, בירושלים מנמיכים ציפיות מהמפגש ולא ברור כלל ועיקר אם מפגש ארבעת המנהיגים יניב תוצאות מדיניות של ממש, למעט ברמה ההצהרתית של תמיכה באבו מאזן והפתח כגורמים המתונים ברשות הפלסטינית.

 

הפגישה המרובעת היא פועל יוצא של פגישת ראש הממשלה אולמרט עם הנשיא בוש וצמרת ממשלו בימים האחרונים בוושינגטון. המפגש הצפוי בשארם זוכה גם לתמיכה של האו"ם והמזכ"ל, באן קי-מון, עימו נועד אולמרט בתחילת השבוע בניו-יורק.

 

המפגש ביום שני הוא חלק מתהליך אליו נרתמות מדינות המערב והמדינות הערביות המתונות, שחלקו מדיני וחלקו כלכלי. מטרתו המוצהרת היא אחת: להראות לעם הפלסטיני שתמיכתו בדרך הקיצונים מהחמאס ומאיראן פוגעת ביכולתו לממש את חזון שתי המדינות לשני העמים. אם יתמכו באבו-מאזן - יש להם סיכוי להקים מדינה עצמאית המבוססת על המערב.

 

נושאי הליבה - בעית ירושלים, הפליטים וגבולות המדינה הפלסטינית - אינם צפויים לעלות בפסגה המרובעת. אמנם, בהמשך לשיחותיו של אולמרט עם בוש, רייס, היועץ לביטחון לאומי הדלי ואחרים בוושינגטון, יעסוק ראש הממשלה בנושאים אלה בשיחותיו העתידיות עם אבו מאזן, אולם בשארם א-שייח יידונו נושאים טכניים יותר, כמו העברת סיוע חירום לממשלה החדשה בראשות סאלם פיאד וסיוע הומניטארי לתושבים הפלסטיניים ברצועת עזה.

 

סאיב עריאקת, בכיר פתח המקורב לאבו מאזן, אמר היום לקראת המפגש: "הדבר שחשוב ביותר להבין הוא שהזמן הוא גורם מפתח. יש לשים קץ לכיבוש כעת, ולהקים מדינה פלסטינית. חייבת להיות לנו תקווה, שאם לא כן - הייאוש יחלחל אל הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מובארק. יזם את המפגש
צילום: איי פי
אולמרט. מטרה משותפת - הנמכת רוח החמאס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים