שתף קטע נבחר

תחנת רכבת "להבים" נחנכה, תושבי רהט מחו

מאות בדואים הפגינו נגד פתיחת תחנת הרכבת ביישוב להבים, מכיוון שלדעתם יש לכנותה "תחנת להבים-רהט". המפגינים סבורים שמדובר בביטוי נוסף להתעלמות הרחבה מהאוכלוסיה הבדואית. ח"כ א-סאנע: "השם זה לא העניין, אלא סימפטום לבעיה יותר עמוקה"

רהט ולהבים, שני יישובים שכנים בנגב, הצליחו לשמור במשך כ-20 שנה על יחסים וקשרים טובים. נראה שהיום (א') חל שבר מסוים ביחסים, בעקבות פתיחת תחנת הרכבת החדשה בלהבים. התושבים הבדואים זועמים מפני שלדעתם התחנה צריכה להיקרא "להבים-רהט", כפי שתוכנן בעבר.

 

ההנהגה הבדואית בדרום, שסבורה כי מדובר בביטוי נוסף להתעלמות הרחבה מהאוכלוסיה הבדואית, החליטה להפגין על כך שאין תחבורה ציבורית בעיר הערבית השנייה בגודלה בארץ. חבר הכנסת טאלב א-סאנע (רע”מ-תע”ל) מאמין כי "השם זה לא העניין, אלא סימפטום לבעיה יותר עמוקה".


תושבי רהט מפגינים, היום (צילום: הרצל יוסף)

 

הבדואים מציינים כי התחנה נפתחה בלהבים, שם מתגוררים כ-6,000 בני אדם, בעוד שברהט מתגוררים כ-50 אלף תושבים, בהם כמה אלפים המתגוררים במה שמכונה 'הפזורה הבדואית'. המתנגדים ניסו מבעוד מועד לדחות את טקס פתיחת התחנה, בין היתר, באמצעות עתירה לבג"ץ והיעזרות בחברי כנסת ערבים ויהודים, בהם ח"כ עמירה דותן (קדימה).

  

ראש מועצת להבים, אלי לוי, שספג ביקורת קשה בעקבות פתיחת התחנה, אמר ל-ynet: "התחנה בלהבים היא לא שלי ולא רכוש אבי, אלא קודם כל של תושבי להבים והאזור. חמש שנים אני רץ ודוחף, יוזם ומקים את התחנה. מעולם לא ראיתי איש מפרנסי רהט מימיני או משמאלי. מישהו תפס טרמפ מתוך לאומנות וקיצוניות, עד כדי הפצת כרוזים עם דמותי. הסתה מהסוג הזה ידענו בעבר וראינו למה היא עלולה להוביל".

 

אירוע פתיחת התחנה התקיים לבסוף כסדרו: בצד אחד, תושבי להבים ואורחים נכבדים ובצד השני, מעבר לגדר, הפגינו כ-200 בדואים, תחת השמש הלוהטת של המדבר. את הטקס והמפגינים ליוו 30 שוטרים, 30 לוחמי מג"ב-דרום וארבעה פרשים. אחד המפגינים אמר ל-ynet: "יותר מ-20 שנה אנחנו שכנים טובים. לא היתה שום בעיה, אבל עכשיו זה כאילו מפרידים בין ערבים ליהודים וזה כואב".  

 

ראש עיריית ערד, מוטי בריל, שהשתתף אף הוא באירוע בתחנת הרכבת, אמר: "זה יוצא מפרופורציה. אין סיבה שבגללה תתחיל מלחמה בין יהודים לבדואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תושבי רהט, היום
צילום: הרצל יוסף
מומלצים