שתף קטע נבחר

צילום: נועם רותם

גלעד שליט בקולו: שחררו אסירים, מצבי מידרדר

לראשונה נשמע קולו של גלעד, מאז נחטף בדיוק היום לפני שנה. בקלטת שפירסם החמאס, אומר שליט בין היתר: "אמא ואבא, אחותי ואחי, חברי בצה"ל, מצבי הבריאותי מידרדר... כמו שיש לי הורים בעזה גם לעצירים הפלסטינים יש אמהות שחייבים להחזיר להם את בניהם". הדברים נשמעים מוקראים מן הכתב, בעברית משובשת. במערכת הביטחון בודקים את הקלטת. אביו של גלעד: מייחל לכך שמצבו טוב

קולו של גלעד, לראשונה: ארגון החמאס פירסם אחר הצהריים (יום ב') קלטת שבה נשמע לראשונה קולו של החייל החטוף רב"ט גלעד שליט. בקלטת אומר שליט בין היתר, במה שנשמע כהודעה בעברית משובשת, מוקראת מהכתב: "אני גלעד בן נועם שליט, הכלוא אצל המוג'אהידין (הלוחמים - ע.ו.). אמא ואבא, אחותי ואחי, חברי בצה"ל. אני מוסר לכם דרישת שלום ואת געגועיי לכולכם".

 

בעקבות פרסום הקלטת:

השר ישי: "לשקול מו"מ ישיר עם החוטפים"

מומחה: החמאס עושה שימוש בדעת הקהל

חמאס: הפרסום - רצון טוב שניתן לבנות עליו

 

"עברה עלי שנה שלמה בתוך הכלא ועדין מצבי הבריאותי מידרדר ואני חייב אשפוז ממושך בבית חולים", מוסיף גלעד בקלטת. "אני מצטער על חוסר ההתענינות של הממשלה הישראלית וצה"ל בעניין שלי ואי היענותם לדרישות כתאיב ('גדודי' בערבית - ע.ו.) אל-קסאם. זה ברור שהם חייבים להיענות לדרישות אלו כדי שאני אשתחרר מהכלא, במיוחד שהייתי במבצע צבאי ולא סוחר סמים (כשהכוונה לאלחנן טננבוים - ע.ו.). וכמו שיש לי הורים, אמא ואבא, גם לעצירים הפלסטינים יש אמהות ואבות שחייבים להחזיר להם את בניהם".

 

את דבריו מסיים שליט במלים: "יש לי תקווה גדולה שממשלתי תתעניין בי יותר ותיענה לדרישות המוג'אהדין. הרב"ט גלעד שליט".

 

אביו של גלעד, נועם שליט, אמר ל-ynet בעקבות פרסום הקלטת: "אני מקווה שזה איתות של החמאס על מנת לחדש את המשא ומתן. מבחינת תוכן אין כל חדש. אלו דברים שהופיעו כבר במכתב שהוא שלח אלינו בעבר. אני לא בטוח עדיין בוודאות שמדובר בקולו של גלעד. אם אכן מדובר בקולו מהעת האחרונה, זה מעניק לנו מימד שלא היה קודם. אנחנו חייבים להיות זהירים כי עדיין יכול להיות שמדובר בספין. ממה שכבר שמעתי נראה שהדברים שאמר גלעד הוכתבו לו על-ידי שוביו.


שליט היום. "מעניק מימד שלא היה קודם" (צילום: ודים דניאל) 

 

"ביחס למצבו הבריאותי אינני יודע דבר על מצבו הנוכחי. אני רק מייחל שמצבו טוב. עדיין לא קיבלנו כל דיווח רשמי מגורמים ממשלתיים או צבאיים על קבלת הקלטת ועל תחילת ניתוחה. אנחנו עדיין לא יודעים שום דבר בדבר האותנטיות או החשיבות שבקלטת עצמה".

 

מהו מצבו הבריאותי של גלעד?

האם לדברי שליט בקלטת על מצבו המידרדר (שמן הסתם נאמרו בכפייה) יש בסיס במציאות? דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, אומר ל-ynet כי לאחרונה אכן חלה הדרדרות במצבו הבריאותי של שליט ולכן הוחלט במחווה אנושית שהוא ישמיע את קריאתו לממשלה ולדעת הקהל בישראל.

 

לדבריו, גם העובדה שהיום הוא יום השנה לחטיפה שיחקה תפקיד. "המסר שביקשנו להעביר בקלטת הוא שלמרות מצבו הבריאותי המדרדר של גלעד שליט, אנו , במסגרת היכולות שלנו והאילוצים, נותנים לו את הטיפול הרפואי שאנו מצליחים לתת אבל אין ספק שמצבו הבריאותי דורש טיפול רפואי רציני יותר בבית חולים. ואני רוצה פה לומר למשפחה ולדעת הקהל שמי שמעכב את פתרון הסוגיה זוהי ממשלת ישראל. לנו אין בעיה להחזיק בו לנצח - אבל דעו לכם שמי שיישא באחריות לכך היא ממשלת ישראל".

 

גורמים במערכת הביטחון ציינו כי הקלטת בה הושמע קולו של גלעד שליט תיבחן ותיבדק ביסודיות, לרבות משמעויותיה השונות. הגורמים ציינו כי לא ברור מתי הוקלטה ההודעה. לדבריהם, ברור כי חמאס מבקש להעלות לסדר היום הציבורי את פרשת גלעד שליט ובכך לחדש את המו"מ לשחרור אסירים פלסטינים תמורת שחרורו של החייל.

 

הגורמים אמרו עוד כי האמירה בקלטת לגבי מצבו הרפואי של שליט צריכה להיבחן, ולא מן הנמנע כי הוא התבקש לומר כי מצבו הרפואי אינו בכי טוב כדי להגביר את הלחץ בישראל להאיץ את העסקה. עוד ציינו הגורמים כי העובדה ששליט הקריא דברים מן הכתוב ולא דיבר בחופשיות אינה מפתיעה ואף צפויה, שכן חוטפיו לא יניחו לו לומר דברים על דעת עצמו אלא רק להעביר מסרים שלהם.

 

הפרסום בא מספר שעות לאחר שבארגון הודיעו על "הפתעה" שתופץ לציון יום השנה לחטיפתו של גלעד שליט. דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, מסר כי שליט נמצא במצב טוב ושגורלו אינו תלוי בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. הדובר הביע את ביטחונו כי בסופו של תהליך ישראל תיענה לדרישותיהם של החוטפים.

 

אות חיים משמעותי, שלישי במספר

בימים האחרונים, בעקבות המאמצים לבודד את החמאס, התרבו הערכות ברשות הפלסטינית כי התנועה תנסה להשתמש בקלף של גלעד שליט. ייתכן כי זהו ניסיון מכוון לפגוע במרכזיותה של ועידת הפסגה בשארם היום, ולאותת על רצונו של החמאס להוות מרכיב משמעותי בכל הסדר בעזה.

 

אות החיים הממשי היחיד שהגיע עד עתה הוא מכתב שהועבר מגלעד ונמסר לידי אביו, נועם, בחודש ספטמבר. לפני כשלושה חודשים הועברו לשליט זוג משקפיים חדשים, דבר שחיזק את התחושה האופטימית. גם המתווכים המצרים מעריכים כי החייל בריא ושלם ומוחזק ברצועת עזה, אולם גם הם מתוסכלים מיחס החוטפים.

 

ארגון זכויות האדם "בצלם" קרא היום לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט, והודיע כי החזקתו בשבי כבן ערובה היא פשע מלחמה. "לקיחת בני ערובה נחשבת לפשע מלחמה שכל המעורבים בביצועו נושאים באחריות פלילית אישית. על הנהגת חמאס חלה החובה לפעול לשחרורו של שליט לאלתר וללא תנאים", נכתב בהודעת הארגון לציון שנה לחטיפתו של החייל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. קול מהשבי
צילום: רפרודוקציה
האב, נועם שליט. מקווים שזה איתות חיובי
צילום: ודים דניאל
מומלצים