שתף קטע נבחר

לעסק יש תעודה, ולמשגיח?

מהפכה בתחום הכשרות: הרבנות הראשית העניקה אתמול תעודות הסמכה ל-1,600 משגיחי כשרות. בקרוב משגיח ללא תעודה - לא יוכל לעבוד. הרב מצגר: "מהלך כזה ימנע מגורמים זרים, שהקשר בינם ובין כשרות מקרי, לחדור למערכת החשובה"

חדש ברשימת המקצועות המוכרים: משגיח כשרות. אמש (יום א') הוענקו לראשונה דיפלומות לכ-1,600 משגיחי כשרות שעברו את סדרת לימודים ובחינות במשך כשבעה חודשים. ברבנות הראשית מאמינים כי המהלך הוא סנונית ראשונה במהפכה שלמה המיועדת להתרחש בתחום הכשרות, ומעתה יוכרו המשגיחים כבעלי השכלה בתחומם.

  

את הדיפלומה קיבלו המשגיחים בטקס שנערך בבית הכנסת הגדול בירושלים. יוזם המהלך הוא הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, שסיפר לבוגרים הנרגשים על המניעים שהובילו אותו להחלטה על הלימודים, הבחינות והתעודה שבסופן: "כמעט כל רב עיר ומנהל אגף כשרות מכירים את הלחצים שמופעלים עליהם לקבל לעבודה בהשגחה כאלו שאינם מתאימים, החלטתי לקיים את המבחן מתוך כוונה להעשיר את הידע המקצועי של המשגיח ולהעלות את רמת הכשרות. במקביל, הדבר מונע מגורמים זרים - שהקשר בינם ובין כשרות מקרי - לחדור למערכת האחראית והחשובה כל כך".


תעודה לדוגמה. ושיהיה בהצלחה

 

מצגר גילה בנוסף כי בימים אלו מתקדמת בצעדי ענק תוכנית שתמנע כל זיקה בין המשגיח ובין המושגח, ושעל פיה יועסקו משגיחי הכשרות על ידי גורם חיצוני ולא על ידי בעלי העסקים, כפי שנהוג היום. שיטה זו תבטל לחלוטין את התלות הקיימת ביניהם, היוצרת לא מעט בעיות.  

 

הרב הראשי התכוון בדבריו לאחת הבעיות הקשות בתחום הכשרות - כיום, משגיח הכשרות מקבל את משכורתו ישירות מבעל העסק עליו הוא משגיח. כך נוצר מצב שאם וכאשר מחליט משגיח כשרות לפסול תעודת כשרות של עסק  הרי שהוא מאבד בכך את מקור פרנסתו.

  

הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, סיפר באירוע כי לפני כ-40 שנה שימש כמשגיח כשרות, ואמר: "אין להשוות בין רמת הידיעות של המשגיחים אז, לרמתם היום. היום משגיחי הכשרות מבינים כי לא מדובר רק במשרה או בתואר, אלא בשליחות. האחריות המוטלת על כתפיכם גדולה מאוד".

 

השר הממונה על שירותי הדת במשרד ראש הממשלה, הרב יצחק כהן, אמר כי בקרוב תכנס לתוקפה תקנה ולפיה משגיח שאינו בעל תעודת הסמכה לא יוכל להשתלב במערכת הכשרות בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר. למנוע לחצים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים