שתף קטע נבחר

נאום הרצוג באו"ם - מהחשובים בהיסטוריה

צוות היסטוריונים בריטי קבע כי נאומו של חיים הרצוג בפני עצרת האו"ם בשנת 1975 בגנות ההחלטה שהשוותה בין ציונות לגזענות הוא מהנאומים הגדולים בהיסטוריה - בשורה אחת עם נאומיהם של מרטין לותר קינג, ווינסטון צ'רצ'יל וג'ון קנדי. בנו, השר יצחק הרצוג: "זו קרן אור של כבוד לישראל"

32 שנים אחרי שהדהים את עצרת האו"ם, נכלל נאומו של השגריר ולימים הנשיא חיים הרצוג בין 50 הנאומים החשובים בהיסטוריה - כך קבע צוות היסטוריונים בריטי. העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח היום (ג') כי הנאום יכלל במהדורה החדשה של הספר "נאומים ששינו את העולם" שיופיע באוגוסט.

 

ב-10 בנובמבר 1975 קיבלה עצרת האו"ם את החלטה 3379, אשר קבעה כי הציונות היא סוג של גזענות. לאחר קבלת ההחלטה עלה הרצוג, ששימש אז כשגריר ישראל באו"ם, לדוכן העצרת והשמיע את מה שנחשב עד היום לאחד הנאומים החשובים ביותר בתולדות הדיפלומטיה הישראלית.

 

הרצוג הזהיר את השגרירים כי יישאו באחריות לשואה הבאה שעלולה לפרוץ בעקבות ההחלטה, שהתקבלה ביום השנה ה-37 לליל הבדולח. "עבורנו, העם היהודי, זאת לא יותר מפיסת נייר - וכך גם נתייחס אליה", הכריז הרצוג - וקרע את נוסח ההחלטה לגזרים.

 

 

באדיבות עמותת יד חיים הרצוג (herzog.org.il )

 

הנאום נבחר להיכלל בספר על-ידי צוות שהורכב מהיסטוריונים ומחוקרים, שבראשו עמד ההיסטוריון הידוע סיימון סבג-מונטיפיורי - אחד משארי-בשרו של הנדבן הידוע משה מונטיפיורי. "... זה אחד הנאומים החשובים בהיסטוריה בכל הקשור למאבק באנטישמיות", אמר.

 

הרצוג זכה להופיע בספר לצד כמה מהנואמים המפורסמים בתולדות האנושות. בין השאר, מתפרסמים בו גם נאומיהם של לוחם זכויות האדם מרטין לותר קינג ("יש לי חלום"); וינסטון צ'רצ'יל ("דם, יזע ודמעות"); נלסון מנדלה ("חופשי סוף סוף"); ונשיאי ארה"ב ג'ון קנדי ("אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות עבורך, שאל מה אתה יכול לעשות עבור המדינה"), ורונלד רייגן ("מר גורבצ'וב, רסק את החומה הזו"). כמו כן נכלל בספר נאומו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן ("עם גדול החל לנוע כדי להגן על אומה גדולה") - שהשמיע אחרי מתקפת 11 בספטמבר.

 

השר יצחק הרצוג, בנו של הנשיא המנוח, אמר כי ההחלטה לכלול את הנאום בספר היא "קרן אור של כבוד לישראל והערכה אמיתית לאחד מדובריה הגדולים".

 

הידיעה המלאה מתפרסמת היום בעיתון "ידיעות אחרונות"
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
מהנאומים החשובים בדיפלומטיה הישראלית. הרצוג
צילום: לע"מ
מומלצים