שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך עובד מקפיא?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: איך עובד המקפיא? מה גורם לו לקרר את המוצרים עד להקפאה?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, המקפיא אינו שונה בעקרון פעולתו ממכשירי קירור אחרים – המקרר הרגיל ומזגן האוויר, בראש ובראשונה. כולם מסתמכים

  על חוק בסיסי אחד של הפיסיקה: כאשר כמות נתונה של גז מתפשטת – עוברת מנפח קטן לנפח גדול יותר – עולה הטמפרטורה שלה. את האנרגיה הדרושה להעלאת הטמפרטורה שואבת המערכת מהסביבה, ובכך גורמת לירידת הטמפרטורה של כל המצוי בקרבתה. 

   

  חלקיה של מערכת כזו כוללים מדחס, מכונה הדוחסת את הגז (מקטינה את נפחו), לרוב באמצעות בוכנה; מעבה, שהוא צינור ארוך ומפותל שבו עובר הגז, ותוך כדי כך מאבד חלק מהאנרגיה שצבר במהלך הדחיסה; נחיר שדרכו עובר הגז אל חלל ההתנדפות, שם יורד הלחץ שלו במהירות. בחלל זה נעשית עבודת הקירור עצמה. לבסוף חוזר הגז אל המדחס.

   

  במקרר ובמקפיא, אם חלל ההתנדפות צמוד לתא קירור או הקפאה, הגז שואב את האנרגיה הדרושה להתפשטותו מהתא ומכל המצוי בו (שכבת בידוד טובה מפרידה בין דפנותיו של חלל ההתנדפות לבין כל הסובב אותו מלבד תא הקירור או ההקפאה, כדי להבטיח שכל האנרגיה תגיע מתא זה). במזגן, לעומת זאת, מקבל הגז את האנרגיה מהאוויר העובר סביב החלל באמצעות מאוורר. המקפיא שונה מיתר המכשירים רק בכך שבו הדחיסה חזקה יותר וחלל ההתנדפות גדול יותר, כך שמפל הטמפרטורה תלול יותר.  

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   


  פרסום ראשון: 27.06.07, 12:51
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איך עובד מקפיא?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים