שתף קטע נבחר

סוכן המוסד, אשרף מרואן, מת בלונדון

מי שהיה נשוי לבתו של נשיא מצרים עבד אל-נאצר ושימש כסוכן המוסד בשנים שלפני מלחמת יום הכיפורים, נפל ממרפסת ביתו ונבדק החשד כי נסיבות המוות הינן פליליות. רק לפני חמש שנים נחשף דבר היותו מרגל לטובת ישראל

המיליארדר ד"ר אשרף מרואן, המרגל המצרי שהזהיר את ישראל לפני מלחמת יום כיפור, מת אמש (ד') בלונדון בגיל 63. גורם משטרתי בבירה האנגלית אמר כי "אשרף מרואן מת בלונדון ולסקוטלנד יארד יש חשד שמדובר באירוע פלילי". על פי אחד הדיווחים, מרואן ככל הנראה נפל או התאבד מהמרפסת בבית מגוריו, בקומה החמישית בבניין בלונדון. הוא הניח אחריו אישה - מונה - ושלושה ילדים.

 

משטרת לונדון אישרה כי גבר ממוצא מצרי אכן נפל אל מותו ממרפסת, אולם סירבה לאשר באופן סופי את זהותו של מרואן. בהודעה נאמר כי המשטרה מתייחסת למקרה כ"מוות בלתי-מוסבר". ראש איחוד הקהילות המצריות באירופה סיפר כי שוחח עם עוזרת הבית בביתו של מרואן, וזו אמרה כי לא היה איש בדירה מלבדה כשנפל אל מותו.

 

מרואן, יליד 1944, בן למשפחה מצרית מכובדת, היה ד"ר לכלכלה שרכש את השכלתו בבריטניה. בשנות ה-60 התחתן עם מונה, בתו של גמאל עבד אל-נאצר, נשיא מצרים. הנישואים הכניסו את אשרף לחוג המקורב ביותר אל הנשיא המצרי, הוא זכה למעמד של שגריר נודד ויצא לשליחויות דיפלומטיות רגישות ברחבי העולם. בנוסף היה מרואן איש סודו של אנואר סאדאת, הנשיא שכיהן בתקופת מלחמת יום הכיפורים.

 

ב-1969 התנדב מרואן לספק מידע למוסד הישראלי תמורת כסף רב. בתחילה נדחתה פנייתו, אולם במרוצת השנים גויס לשורות המוסד ובהמשך זכה לכינוי - "בבל" - כינוי אותו העניק העיתונאי רונן ברגמן באחת מכתבותיו. לפי פרסומים בתקשורת, מרואן שירת את המוסד לפחות עד שנת 1975.

 

ב-5 באוקטובר 1973 נפגש מרואן בלונדון עם מי שהיה בזמנו ראש המוסד - צבי זמיר. אל זמיר התלווה ד', מפעיל סוכנים ותיק של המוסד שהפעיל גם את "בבל". מרואן הזהיר אותם כי מצרים עומדת לפתוח במלחמה והשניים השתכנעו שמדובר במידע מהימן. בעקבות המידע, התקשר זמיר לראש לשכתו ואמר לו כי "מחר תפרוץ מלחמה".

 

על פי מה שפורסם עד היום, הפעלתו של מרואן היתה ממודרת ביותר. הוא סיפק שתי אזהרות על כוונת סאדאת לצאת למלחמה, כמו גם מידע על בקשת הנשיא המצרי לקבל מברית המועצות מטוסי קרב וטילי קרקע-קרקע, כדי ליצור איזון עם צה"ל. מידע זה היווה בעצם את הבסיס להשערה הישראלית כי מצרים לא תפתח במלחמה עד שלא יהיה ברשותה כל מלאי הנשק. אחרי מחדלי המלחמה הוקמה ועדת בדיקה במוסד, שבחנה האם היה מרואן סוכן כפול אולם מסקנותיה שללו אפשרות זו.

 

בספטמבר 2002 יצא בלונדון ספרו של החוקר הישראלי אהרון (רוני) בְרֵגמן - "ההיסטוריה של ישראל". בספר כונה מרואן בשם "החתן", וזאת בשל קשריו המשפחתיים עם הנשיא נאצר. ברגמן טען כי "בבל" היה בעצם סוכן כפול שהשתיל מידע כוזב. לאחר פרסום הספר, התראיין מרואן לעיתון מצרי וטען כי המחקר של ברגמן הוא "סיפור בלשי מגוחך".

 

בעקבות אותו ראיון, העניק אהרון ברגמן ריאיון נגדי לעיתון המצרי אל-אהראם ובו אישר מפורשות כי "החתן" הוא אכן מרואן. הוא הסביר כי לא רצה לציין את שמו המפורש של מרואן אך נאלץ לעשות זאת כדי להגן על שמו הטוב כהיסטוריון. הוא חזר על טענתו לפיה ההונאה המצרית במלחמת יום הכיפורים הצליחה בראש ובראשונה בזכות (או בגלל, מזווית ישראלית) האיש הזה.

 

השאלה האם מרואן היה סוכן כפול הינה שאלה המסעירה את צמרת קהילת המודיעין הישראלית מאז המלחמה ועד היום. רבים, ובראשם ראש אמ"ן בעת מלחמת יום כיפור, אלוף (מיל') אלי זעירא, טוענים כמו אהרון ברגמן, ש"בבל" היה סוכן כפול, טעות מתמשכת של המוסד שהביאה בסופו של דבר להפתעה המוחלטת ביום כיפור.


פורסם לראשונה 28/06/2007 00:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרואן, משמאל, עם הנשיא מובארק
צבי זמיר, לשעבר ראש המוסד
צילום: עופר עמרם
מומלצים