שתף קטע נבחר

  • מרושתים

מה מניע גולשים לנהל בלוג?

הפסיכולוגיה של האינטרנט עוסקת בהבנת התנהגות האדם במרחב האינטרנטי. אחד מהאתגרים הוא להבין מה המוטיבציות של גולשים לפתוח בלוג. במחקר שנערך על ידי במסגרת פעילות מרכז בזק בינלאומי לחקר הפסיכולוגיה של האינטרנט, בבינתחומי בהרצליה התמקדנו בדיוק בשאלה זו.

 

במחקר השתתפו 79 נבדקים, כולם בעלי בלוג מסוג יומן רשת. במחקר נבדקו ההבדלים בין המאפיינים המוטיבציונים המלווים את שלב פתיחת הבלוג ובין אלו המאפיינים את השלב שבו הבלוג קיים ויש לשמרו. נוסף על כך,

נבדק הקשר בין רמת הבדידות של הבלוגר ובין המוטיבציה הדומיננטית של הבלוגר.

 

להלן חלק מהממצאים הראשוניים של המחקר שיוצגו בכנס הבלוגרים הבינלאומי המאורגן על ידי בית ספר סמי עופר לתקשורת בבינתחומי בהרצליה: בתהליך של כתיבת הבלוג ניתן לראות כי קיים הבדל מהותי בין המוטיבציות הדומיננטיות בשלב פתיחתו ובין המוטיבציות המאפיינות את הבלוגר בשלב שבו הבלוג קיים ויש לשמרו. כך, ניתן לראות מהתוצאות למשל כי המוטיבציה הדומיננטית בשלב השימור היא למידה אודות העצמי, תיעוד, שמירת קשר, להעלות נושא חשוב למודעות ובידור.

 

מענה לצורך בביטוי

כאשר נבדק הקשר בין רמת הבדידות של הבלוגר והמוטיבציה הדומיננטית שלו, נמצא שככל שבדידות הבלוגר גבוהה יותר, כך גבוהה יותר המוטיבציה להכרת אנשים בשלב פתיחת הבלוג. ככל שהבדידות גבוהה יותר, המוטיבציה של לחץ חברתי

בשלב הפתיחה נמוכה יותר. ככל שרמת הבדידות גבוהה יותר, המוטיבציה לביטוי עצמי בשלב של שימור הבלוג גבוהה יותר. ככל שהבדידות גבוהה יותר, המוטיבציה ללמידה עצמית בשלב של שימור הבלוג נמוכה יותר.

 

תוצאות אלו מדגימות את כוחו של האינטרנט כסביבה מוגנת המאפשרת לאנשים לבטא את עצמם לעיתים באופן שהם אינם מסוגלים לו מחוץ לאינטרנט. מדיום הבלוג קיים מכיוון שהוא משרת מוטיבציות חשובות ומגוונות, דוגמת ביטוי עצמי והתמודדות עם בדידות. המוטיבציות ממשיכות להיות גבוהות גם בשלב שימור הבלוג גם אם לעיתים משתנה הדומיננטיות.

 

הבלוג עונה על מגוון של צרכים פסיכולוגיים, אך בראש ובראשונה הוא מהווה מענה לצורך שלנו בביטוי עצמי ובקשר עם הזולת. בכך מהווה הבלוג מענה פוטנציאלי לקונפליקט הקיומי בין הרצון לממש אינדיבידואליות לבין הצורך להיות שייך. מענה לצרכים פסיכולוגיים משמעותיים וחשובים מבטיח שהבלוג ימשיך להוות גורם חשוב ומשפיע בחיינו.

 

"מרושתים" - לבלוג המלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר יאיר עמיחי המבורגר. לביורפיה חצו על התמונה
מומלצים