שתף קטע נבחר

iPhone - סנונית המבשרת על מכשירים שעושים הכל?

פיל מק'קיני, המנהל הטכנולוגי הראשי (CTO) של מוצרי המחשוב של HP נראה כמו ויקינגי: הוא איש גדול, עם זקן גי'נג'י מפואר, אך הוא מרכיב משקפיים עבות ומתלוצץ הרבה. בתוקף תפקידו, הוא פרש בפני עיתונאי טכנולוגיה מכל העולם, כמה מהנבואות שלו ביחס למכשירים ולתקנים שישמשו את כולנו, בעתיד. ב-2027, ליתר דיוק, 20 שנה מעכשיו.

 

ההתייחסות הראשונה שלו הייתה כמובן, ל-iPhone – שתופס בסוף השבוע כל כותרת אפשרית עם צאתו לשוק. מק'קייני סבור שזוהי הסנונית הראשונה של מכשירים שעושים הכל. אבל הוא מסביר שישנן שתי גישות:

 

"אתה יכול לזרוק הכל פנימה, כולל כיור מטבח, ואחר כך להוציא דברים החוצה", אומר מק'קיני. "או שאתה יכול לחשוב מראש – במה הצרכן ישתמש? לסטיב (ג'ובס – נ.ל.) יש חזון מאוד ברור לגבי מה ה-iPhone עושה".

 

עוד התייחסות מעניינת של האיש שאחראי לעיצוב ולטכנולוגיה של כל המחשבים ש-HP מוציאה, הייתה ל-DRM. לפי מק'קיני, ה-DRM לא ייעלם ויישאר איתנו עוד שנים רבות, אך ישתנה. מק'קיני סבור שבצורתו הנוכחית ה-DRM הוא עול על צווארם של צרכני הקצה. זה היה דווקא דבר חיובי לשמוע ממישהו שנמצא בתוך התעשיה שמרכינה ראשה בפני האולפנים וחברות התקליטים.

 

הפתרון שהוא רואה זו מדיה שזורמת בעצמה ממכשיר למכשיר ומבינה בעצמה מהן הזכויות. מק'קיני חושב שיש לעבור מהמודל הנוכחי, של נז"ק על המדיה הפיזית (נגנים, תקליטורים וכו'), למודל אישי – כלומר תוכן דיגיטלי (מוזיקה, סרטים מה שלא יהיה) שמשודך לאדם שקנה אותו, ויוכל לעבור באופן שקוף וחופשי ממכשיר למכשיר. זאת כל זמן שהם כולם רשומים לבעלותו של מי שקנה את התוכן, ללא הגבלה על מספר המכשירים, העותקים או ההשמעות.

 

תוך כדי דיבור, שלף מק'קיני מהכיס לוח דק עם כמה כפתורים, שגרם לעיני העיתונאים לצאת מחוריהן. הוא קלט את המבטים המשתאים וחייך חיוך קטן. "זו הגירסה שלנו לספר אלקטרוני. בנינו לנו 35 מכשירים כאלה, ואנחנו משחקים איתם במעבדות". על האבטיפוס, שנראה מאוד מרשים, הופיעו שני עמודי טקסט, ובאמצעות מסך המגע הדקיק אפשר היה ל"דפדף" בין העמודים, פשוט על ידי נגיעה קלה בקצוותיו. הטקסט, שנראה חד וברור גם כך, ניתן גם להגדלה ולהצגה לאורך של עמוד בודד.

 

“זה עבור אלה מאיתנו שלא רואים כל כך טוב" , צוחק מק'קיני על עצמו, תוך שהוא מיטיב את משקפיו העבות על אפו.

 

הכותב היה אורח חברת HP בליסבון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מק'קיני והספר
צילום: ניב ליליאן
מומלצים