שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

האוסף היקר מ-Pez של אסנת אוליאל-לימור

אסנת ובעלה מגדלים ילדים וגם 600 דמויות שונות המכילות סוכריות Pez. "אפשר להסתכל על האוסף שעות בלי להתעייף", אומרת אסנת. והאמת - היא צודקת

תחת קורת הגג של אסנת אוליאל-לימור ברמת השרון, גרה משפחה מאושרת. לצד בני האנוש גרים גם כ-600 דמויות שונות ומגוונות, וכולן מכילות סוכריות Pez. "אני אספנית כפייתית", מודה אסנת. "זו שריטה עמוקה, אבל תודה לאל שאני חולקת אותה עם בעלי שהוא אספן נלהב לא פחות ממני".

 

 

אסנת מספרת כי הכל החל לפני עשר שנים, כששמה לב לפז בצורת הדוב "פוזי" שנח לו בשלווה ברכב של בעלה. "פוזי" היה יכול להישאר מיותם ללא חברים עד עצם היום הזה, אבל בגלל שהזוג עדיין לא היה נשוי, והשעה היתה בין הערבים ביום שישי קסום, נאנח בן זוגה של אסנת ואמר שהוא פשוט אוהב אותה, אבל לא פחות את הדוב.

 

"הסתכלתי עליו ואמרתי לו: בוא נראה כמה חברים נוכל לרכוש לפוזי בתל אביב", מספרת אסנת עם ניצוץ ממזרי בעיניים: "התחלנו לחרוש את רחוב דיזנגוף ועצרנו בכל פיצוציה אפשרית ורכשנו את כל הפזים שהיו בה. מהר מאוד נגמר לנו הכסף, ועצרנו לא פחות משלוש פעמים בכספומטים לגייס סכום חולני כדי להמשיך ולרכוש אותם".

 

התוצאה של אותו מסע קניות היה הגרעין של האוסף המפואר שיש להם כיום. מדובר באוסף מגוון, שכל אחד ימצא בו דמות שליוותה אותו בילדותו. נדהמתי לגלות באוסף גם את הכבאים, השוטרים ואנשי החילוץ שיצרה החברה לכבודם לאחר שנהרגו באסון התאומים, ראיתי אין ספור דמויות מסרטים וסדרות טלוויזיה, משאיות, דמויות מהתרבות האמריקאית שאנו לא מכירים כגון מסכות ודלעות מ"ליל כל הקדושים". יש באוסף גם שורה ארוכה של כדורי "פוטבול" שעל כל אחד מוטבע לוגו הקבוצה, ואין סוף רעיונות מקוריים ויצירתיים.

 

בהיתי באוסף בשיא הבלגן של תהליך הצילום, כשילדים מפזזים סביבי, וגם זאטוט מצווח אחד מאיים לקרוע לי את עור התוף. "זו בדיוק הנקודה של האוסף", הסבירה לי אסנת, "האוסף לוקח אותך למקום שונה לחלוטין ואפשר להסתכל עליו שעות מבלי להתעייף". עלה על כולם הצלם שי, שהתחבר אל הדמויות העגומות יותר באוסף, הניח את המצלמה ובהה בהם עד שנאלצתי "לנער" אותו ולהחזירו למציאות. אגב, הדמויות ששי התחבר אליהן מיוצרות ביפן, וגובהן ללא יוצא מן הכלל, קטן כמעט בחצי מאלו האמריקאיות.

 

"דמויות הפז שאתה רואה בארון אינן שוות הרבה מבחינת אספנים כי הן לא באריזה המקורית", מבהירה אסנת, ועוד אני משתומם כיצד זה אין לה דמויות להחלפה, היא מזרזת אותי למחסן בגינה ("כנס ראשון, אולי יש נחש") ומאלצת אותי לצאת עם קרטונים עמוסים לעייפה בכמות חולנית של "פזים" שכולם באריזתם המקורית. "כשהייתי בלונדון מצאתי חנות שמוכרת פריטים שכאלה והיה ברור לי שאני הולכת להגדיל משמעותית את האוסף- לא בכמות, אלא באיכות", מספרת אסנת חוויה אחת בלתי נשכחת.

 

"ידעתי בדיוק מה אני רוצה כהשלמה לסדרות שיש לי כבר, שילמתי מחיר מופקע כ-15 פאונד לכל פריט, ואיך שהמוכרת מסרה לי אותם מייד קרעתי את העטיפות. המוכרת החלה לצרוח: "משוגעת! מה את עושה לכל הרוחות!" וכשהסברתי לה שרכשתי את הדמויות לא למטרות איסוף אלא לתצוגה, היא הביטה בי באי אמון".

 

אסנת מודה שהיא לא מצאה אספני "פז" בארץ עד היום, ושהיא תשמח מאוד ליצור קשר עם כאלו כדי שאותם ה"פזים" האומללים להחלפה שלנים בלילות הקרים במחסן ימצאו בית חם. אז אם בא לכם לתרום משהו לאיכות החיים של ה"פזים", אסנת מצפה שתכתבו לה: OsnatO@cocacola.co.il

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים