שתף קטע נבחר

אוהדים חיללו את קברי הוריו של רון חולדאי בכתובות על אוסישקין

המחאה על הריסת האולם של הפועל ת"א עברה כל גבול - הבוקר ריססו אלמונים את הכתובת "אתה הבא בתור" על קבר הוריו של ראש עיריית ת"א בקיבוץ חולדה. חולדאי: "הכתובת היתה על הקיר, דמם של אנשי ציבור הפקר". מטה המאבק למען אוסישקין: "אנחנו מגנים את המעשה"

המחאה על הריסת אוסישקין עברה הבוקר (ג') כל גבול. התוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל חשפה, כי אלמונים ריססו הלילה כתובות בגנותו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, על קברי הוריו בקיבוץ חולדה. על הקברים. אחת הכתובות המזעזעות שנכתבו על הקברים היתה: "אתה הבא בתור". כתובת אחרת היתה: "מי שמתעסק עם אוסישקין, מת". משטרת מרחב שפלה הודיעה מיד על פתיחת חקירה.

 

 

צילה עופר, האחראית על בית הקברות בקיבוץ חולדה, אמרה הבוקר ל-ynet: "אני אחראית על בית העלמין שלנו ואני מתחזקת אותו ודואגת שיהיה נקי. ראיתי את הכתובות קצת אחרי השעה 07:00 בבוקר. ראיתי את שני הקברים צבועים באדום ושחור, מכוסים בכתובות איומים באדום ושחור". 

 

עופר הוסיפה: "על מצבת אביו של רון רוסס 'רון חולדאי, הבא בתור' ו'מי שנוגע באוסישקין מת'. על קבר אמו ריססו 'תיזהר משער 5'. הבנתי אז מיד במה מדובר. הודעתי למשפחה, ואז צלצלתי למשטרה. איך שראיתי את זה צנח לי הלב. לא נתקלתי בחילול קברים מעולם. זה למטה מתת אדם".

 

רון חולדאי עצמו התראיין לגל"צ: "מה שקרה היה כתוב היסטורית על הקיר. אי אפשר שעיתונאים יהפכו להיות חלק מאלימות פיזית ברורה. הכל לגיטימי, וזאת הבעיה. לבוא עכשיו ולחמם את האוהדים, ואחר כך לבוא ולהגיד שהם ילדים מסכנים. כשעשו שריפה וזרקו חזיזים על הבית שלי, לא ראיתי גינוי. אני רואה איך זורקים רימון על ראש עיר, איך דמם של אנשי ציבור הפקר ואני רואה את היחס של סך כל הציבוריות במדינת ישראל. אחר כך מתפלאים שקורה מה שקורה. האחריות להתנהגות הציבורית היא על כולנו".

 

 

ראש העיר סיפר גם על המלצה שקיבל מהמשטרה להגביר את השמירה עליו: "לא לקחתי את ההמלצה הזו. הם היו אצלי ושלחתי אותם הביתה, כי אני מרגיש שאני יכול להסתובב בעיר הזאת שלי לא מאוים. אבל אני מקבל את המסרים מהמשטרה שאקח שמירה על עצמי".

 

עדי חולדאי, גיסתו של ראש הערייה, אמרה ל-ynet: "האחראית על בית הקברות קראה לי בעת שראתה את הקברים המחוללים. אני לא חושבת שאפשר לתאר מה שזה עשה לי. זו חציית קווים אדומים, אלימות שאי אפשר להשלים איתה, התלהטות יצרים שיכולה להוביל לדברים שלא ניתן יהיה להחזיר לאחור. ממש ונדליזם לשמו".

 

היא סיפרה כי האחים שי ורון חולדאי קיבלו את המקרה די באדישות: "הם אמרו שהקווים נחצו כבר מזמן וכלפי חוץ לא הראו התרגשות רבה, אבל אני חוששת מהנורא מכל. אני מפחדת שיקרו דברים שלאחר מכן כבר לא יעזור להצטער. יש רשויות חוק במדינה ואני מצפה מהן שיעשו את הדברים בזמן". לדבריה, משפחתה אוהדת את הפועל תל אביב: "הבית שלי אדום, בעת שהפועל מנצחת זו שמחה גדולה וכשלא יש עצב".


שי חולדאי לצד הקברים המחוללים של הוריו (צילום: צפריר אביוב)

 

אין ספק שאותם אלמונים שהגיעו לבצע את חילול הקברים עשו עבודת שטח טובה. בית הקברות נמצא בקצה המזרחי של הקיבוץ, אחרי דרכי עפר ומחסנים שונים שמסתירים אותו וגם ההתרכזות בבית הקברות עצמו מצריכה לפחות ביקור אחד, כל שכן כאשר רוצים לאתר את שני הקברים בלילה.  

 

משטרת רחובות פתחה בחקירה, ומפקד התחנה סגן ניצב יוסי בכר אמר: "מדובר באירוע חמור של אנשים שבאו לפגוע בקברים והביעו את מחאתם בצורה אסורה. אנחנו נמצאים במקום משעות הבוקר במטרה לאסוף ראיות והפעילות הועברה למישור המודיעיני".

 

שי חולדאי, שמתגורר בקיבוץ, הגיע אף הוא לבית הקברות: "מי שמסוגל לעשות כאלה דברים, אין מה לכעוס אליו. אלה לא אנשים שאפשר לדבר איתם. רק חבל שקבוצתם קיבלה תמיכה לאורך כל השנים מהעירייה ומאחי. הם פתחו במחאה כי חשבו שהם צדקו, ואחרי שקיבלו גיבוי מהתקשורת ומאנשים סביבם - אני לא מתפלא שהם עשו את הדבר הזה".


 

אוהדי הפועל באוסישקין. למצולמים אין קשר לידיעה (צילום: ערן קמינסקי)

 

- איך רון הגיב?

"אחי צחק, הוא מאומן כבר חצי שנה בכל האיומים על חייו. הוא אדם רציונלי וכבר לא מתרגש מכל מה שהם עושים. אתם הם אלה שבעיקר עושים רעש מכל הדבר הזה".

 

ממטה המאבק למען האולם פרסמו בתגובה הודעת גינוי, בה נכתב: "מטה המאבק מגנה בכל תוקף מעשים כגון אלו. להבדיל אלף אלפי הבדלות, במשך שנה וחצי ניהלנו מאבק דמוקרטי נקי ויפה, מאבק של בלונים, פרחים ואהבה אשר נענה בשליחת מאבטחים ובריונים לאיים ולהשתיקנו, וסירוב מוחלט לקיים עימנו דיאלוג. מעשי תסכול קיצוניים כגון אלו של מיעוט קטן, אינם חלק מהמאבק ואינם מייצגים את רוח המאבק ומטרותיו".


אוהדי הפועל ורימון העשן האדום במשרדי מכבי ת"א (צילום: ערן קמינסקי)

 

בג"צ אמור להכריע סופית בעוד שבועיים בעתירה שהגישו אוהדי הפועל תל אביב נגד החלטת העירייה. בדיון האחרון שהתקיים הבהיר בג"צ לעותרים כי

אם לא יציגו טיעונים אחרים מאלה שהגישו בעתירתם, הוא ידחה את העתירה. במסמכים שהגישו האוהדים, נטען כי יש להקפיא את ההריסה בשל הצעת החוק לשימור אתרים שמעובדת בימים אלה בכנסת.

 

לפני שבועיים חצו אוהדי הפועל את הקווים האדומים בפעם הראשונה, כאשר השליכו רימון עשן לתוך המשרדים של מכבי תל אביב, וזרקו אבנים על מנהלה, מוני פנאן.

 

לפני כן התרכזו אוהדי הפועל במחאה מסודרת ושקטה, שכללה הפגנות תמיכה, עיר אוהלים ליד המגרש, תליית בלונים אדומים ברחבי העיר. המחאה התחממה מדי פעם בישיבות מועצת העיר.

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אבי כהן ודורית סיטון 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצבה המחוללת
צילום: צפריר אביוב
מומלצים