שתף קטע נבחר

חברון: מבצע צבאי לחילוץ שני עיטים נדירים

שיתוף פעולה בין צה"ל לרשות הטבע והגנים הביא לקיומו של מבצע לחילוץ שני עיטים זהובים שנכלאו באופן לא חוקי בלב חברון. שני הדורסים חולצו בשלום וכעת מטופלים בגן החיות התנ"כי בירושלים. בישראל נותרו מספר פרטים בודדים של עיטים זהובים והם נמצאים בסכנת הכחדה חמורה

במהלך מבצע לילי למעצר מבוקשים בחברון שהתקיים לפני שבועיים, הבחינו חיילי פלוגה מבצעית מגדוד צנחנים 202 במחזה לא שגרתי: שני דורסים גדולים במיוחד כלואים בכלוב קטן באחת מחצרות הבתים. הדבר הדליק נורה אדומה בקרב החיילים ובתום הפעילות המבצעית, הוחלט ליצור קשר עם רשות הטבע והגנים על מנת לקבל פרטים נוספים על הדורסים שנתגלו. "הבנו כי מדובר בעופות מוגנים שאסור שיהיו בכלוב", אומר ל-ynet מפקד הפלוגה, סגן-משנה אלעזר מרגלית. "החלטנו לנסות ולתאם מבצע לשחרורם".

 

אבים אתר, פקח מדבר יהודה והר חברון ברשות הטבע והגנים, חשד בחודשים האחרונים כי שני עיטים זהובים מוחזקים באופן לא חוקי בחברון בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אליו ממכרים שביקרו בעיר. לאחר שצה"ל יצר עימו קשר ואישר את הדבר, הוא שמח לגלות כי קיימת נכונות לחלץ את הדורסים הנדירים. "בסך הכל נותרו חמישה עד שבעה זוגות של עיטים זהובים בכל ישראל, ממזרח השומרון ועד להר הנגב", אומר אתר. "מדובר בדורס שנכחד לחלוטין במדינות סביבנו ובישראל הוא נמצא בסכנת הכחדה חמורה". העיט הזהוב נחשב לצייד מיומן ורב-גוני, הניזון מיונקים ומכרסמים קטנים.
 
לאחר שניתן אור ירוק מהחטיבה לקיים את המבצע, נפגשו מרגלית ואתר לתיאומים לקראת הכניסה לחברון. "החיילים במחלקה לחצו על הקיום המבצע והדבר עבר גם לדרגים הגבוהים", מספר מרגלית. "הדבר היה חשוב לנו מבחינה ערכית לעזור לטבע במסגרת צבאית וכולם הבינו את החשיבות של המבצע".
 
צילום: דורון ניסים

 

 

בצהרי יום חמישי, נכנס אתר מלווה בכוח של מחלקת החוד וכוח תיגבור לשטח הפלסטיני בחברון. לאחר כניסה וסריקת הבית בו נראו לראשונה שני העיטים, נמצא כי הכלוב בחצר נותר ריק. "שוחחתי עם הבעלים והבהרתי לו את חשיבות הנושא", משחזר אתר את החיפוש אחר הדורסים האבודים. "לאחר שכנוע עדין, אחד הדיירים הודה כי העיטים נמכרו והם נמצאים במקום אחר בעיר". החיילים עצרו את בעל העיטים והלה הוביל אותם לחנות לממכר ציפורים ועופות באחד מהרחובות המרכזיים וההומים בלב חברון.

 

רק לאחר שנסרק חלקה האחורי של החנות, נתגלו השניים דחוסים בתוך כלוב קטן. אתר עדיין לא נרגע מהמפגש עם שני העיטים הכלואים. "אני מכיר את מדבר יהודה היטב ויודע כמעט על כל קינון של עיטים זהובים ופיללתי שנצליח לחלצם בשלום", הוא אומר. "זה היה פשוט מחזה עוצר נשימה". לאחר שהוצאו העיטים מן הכלוב, יצא הכוח אל הרחוב. "מאות פלסטינים סקרנים התאספו במקום, צוותי טלוויזיה צילמו אותנו ומיהרנו לחזור לשטח ישראל".

 

מבצע החילוץ המוצלח זכה לתגובות רבות בקרב החיילים. "זו הפעם הראשונה שלי כמפקד ושל הפלוגה לקיים מבצע למען בעלי חיים וחשוב שבצה"ל יטמיעו יותר את הערכים הללו",

מסכם מרגלית את הפעולה. שני החשודים נחקרו במשטרה ומסתבר כי בעל החנות ניסה למכור את העיטים למרבה במחיר, אך ללא הצלחה. "בעל החנות נחקר ונתקבל מידע נוסף על עופות המוחזקים באיזור", מסכם מרגלית את הפעולה.

 

לדבריו, חיילי המחלקה ביקשו להעניק לשני הדורסים, כמחווה על הפעילות להצלתם, את השמות "חוד" ו"אורטל". "אני מקווה שנוכל לקיים מבצעים דומים בעתיד הקרוב". הוא מציין.

 

שני העיטים הובאו אחר כבוד בשעת לילה מאוחרת למרפאה בגן החיות התנ"כי בירושלים. "הגוזלים במצב בריאותי טוב וכרגע הם נמצאים בהסגר על מנת לוודא כי הם לא נושאים מחלות המדבקות לעופות", מבהיר שמוליק ידבבּ, האוצר הזואולוגי בגן החיות התנ"כי.

 

"הם פרטים צעירים, בני שנה לערך וקשה לדעת מי מהם זכר או נקבה. היום אנו נקיים בדיקות רפואיות נוספות וכן בדיקת זוויג וכולנו מחזיקים אצבעות שהן נקבות". להערכת אתר, העיטים נחמסו מקינם באיזור מדבר יהודה. "זו לא פעם ראשונה שגוזלים ופרטים נתפסים בשטח פלסטיני וכל הפרטים שיש ברשותנו הוחרמו והועברו לגרעין רבייה". מבהיר אתר. "מדובר במכה אנושה למין הנדיר ואני מקווה שהם יצליחו להתאושש ממנה. בקרוב נדע האם ישוחררו העיטים לטבע או ישארו בשבי על מנת להקים גרעין רבייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
דורס נדיר בסכנת הכחדה
צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
רגע החילוץ
צילום: אלעזר מרגלית
מומלצים