שתף קטע נבחר

סקר: אמריקה מוכנה לנשיא שחור - או לנשיאה

בסקר שפרסם השבועון "ניוזוויק" הצהיר רוב מוחץ של הציבור האמריקני כי אין לו כל בעיה לבחור במועמד שחור או במועמדת אישה לתפקיד הנשיא הבא, אולם כשנשאלו האם הציבור "בשל" לכך - שיעורי התמיכה היו נמוכים יותר. מהסקר עולה כי הבעיה של אובאמה בעיני הציבור אינה צבע עורו, אלא חוסר ניסיונו נוכח ניסיונה הרב של יריבתו הילארי קלינטון

מרבית האמריקנים מוכנים להצביע עבור מועמד שחור לנשיאות ארצות הברית, או עבור מועמדת אישה. כך עולה מסקר שערך השבועון האמריקני "ניוזוויק" שהתפרסם היום (א').

 

על פי הסקר, הציבור האמריקני הגיע לשלב בו הוא מוכן לחרוג מהרגלו להצביע עבור גבר לבן לתפקיד הנשיא. 92 אחוזים מהנשאלים טענו שאין להם שום בעיה לבחור בנשיא שחור, אך כאשר נשאלו האם הם סבורים שהציבור האמריקני "בשל להצביע עבור מועמד שחור" - השיבו בחיוב רק 59 אחוזים מהנשאלים.

 

אותה מגמה זוהתה גם בשאלת המוכנות להצביע בעבור אישה המועמדת לנשיאות. 86 אחוזים השיבו כי אין להם קושי להצביע לאשה נשיאה, אך לדעת המשתתפים בסקר, רק 58 אחוזים מהאמריקנים יתנו את קולם בבחירות לנשיאות למועמדת אישה.

 

הסקר ב"ניוזוויק" התמקד כאמור בשני המתמודדים הבולטים על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות - הסנאטורים ברק אובאמה והילארי קלינטון. על פי הסקר, הבעיה של אובאמה בציבור הרחב אינו צבע עורו, אלא חוסר ניסיונו. מסיבה זו, בקרב ראש בראש מול קלינטון, גוברת קלינטון על הסנאטור הצעיר מאילינוי עם רוב של 56 אחוזים לעומת 33 לאובאמה. היתרון של קלינטון הוא בניסיונה - בתור "הגברת הראשונה" במשך שמונה שנים ובתפקיד הסנאטורית בשבע השנים האחרונות. אובאמה, המכהן בקדנציה הראשונה שלו בסנאט, אינו די מנוסה עבור הציבור - רק 40 אחוזים אמרו כי לדעתם יש לו מספיק ניסיון כדי להיות נשיא.

  

"ניוזוויק" הקדיש את סיפור השער לתופעת ברק אובאמה, שהצליח לגייס יותר כסף למסע הבחירות שלו מאשר כל מועמד אחר. זאת, נוכח העובדה שאובאמה שגייס ברבעון האחרון 32 מיליון דולר. קלינטון, לעומתו, הצליחה לגייס 22 מיליון דולר ואילו רודי ג'וליאני, ממועמדי הרפובליקנים, גייס 17 מיליון דולר בלבד. עם זאת, המועמדים הדמוקרטים גייסו סכום כפול של תרומות מהמועמדים הרפובליקנים, נתון המבטא אולי את הלך הרוח של הציבור האמריקני לקראת הבחירות בנובמבר 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. הניסיון עוזר
צילום: איי פי
אובאמה. גייס מיליונים
צילום: איי פי
מומלצים